Emerytura po zmarłym. Jak ją otrzymać? W jakich przypadkach trzeba ją zwrócić?

2020.11.10 11:53
Po śmierci bliskich często można zapomnieć o wielu kwestiach i sprawach. ZUS przypomina, że członkowie rodziny mogą się starać o niezrealizowane świadczenie. Natomiast pobierane emerytury po śmierci zmarłej - trzeba zwrócić.
Emerytura po zmarłym. Jak ją otrzymać? W jakich przypadkach trzeba ją zwrócić?
Fot: Pixabay

Zwrot emerytury i renty

Po śmierci osoby będącej na emeryturze lub rencie, prawo do wypłaty świadczeń ustaje. Listonosz, który przynosi świadczenie osoby zmarłej, nie powinien jej wypłacać domownikom tylko zwrócić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Wówczas uprawniony członek rodziny powinien złożyć wniosek o wypłatę tzw. świadczenia niezrealizowanego.

- Jeśli to było świadczenie, które zmarłemu należało się za miesiąc, w którym emeryt/rencista zmarł, to bez względu na to, w jakim dniu miesiąca nastąpił zgon, wówczas ZUS, na wniosek o wypłatę niezrealizowanego świadczenia wyda formalną decyzję i przekaże pieniądze osobom uprawnionym. Wniosek o niezrealizowane świadczenie należy złożyć przed upływem 12 miesięcy od dnia śmierci osoby, której przysługiwało świadczenie – informuje Katarzyna Krupicka rzecznik regionalny ZUS województwa podlaskiego.

Jeżeli świadczenia były przekazywane na rachunek bankowy, wówczas obowiązek zwrotu dotyczy kolejnego miesiąca po dacie zgonu.

Na wniosek zmarłej lub rodziny

Niezrealizowane świadczenie, czyli takie do którego osoba zmarła była uprawniona, ale go nie pobierała lub nie zostało jej wypłacone.

Gdy ktoś zmarł w październiku, a ZUS nie wypłacił świadczenia ponieważ dostał informację o zgonie – wówczas na wniosek rodziny może zostać wypłacona niezrealizowana emerytura.

- Niezrealizowane świadczenie to również takie, o które zmarła osoba złożyła wniosek, ale nie otrzymała decyzji np. z powodu prowadzonego przez nas postępowania. Również w przypadku, gdy osoba, która ma ustalone prawo do świadczenia i która złożyła wniosek o ponowne ustalenie wysokości emerytury lub renty, a przed załatwieniem tego wniosku przez ZUS zmarła, należność przysługująca zmarłemu może być wypłacona w ramach niezrealizowanych świadczeń - dodaje rzeczniczka.

Wypłata świadczenia – dla kogo i jak je dostać?

Do wypłaty niezrealizowanego świadczenia ma prawo w pierwszej kolejności mąż, żona lub dzieci zmarłego – jeżeli prowadziły z nim gospodarstwo domowe. W drugiej kolejności są małżonkowie i dzieci, z którymi zmarły nie prowadził gospodarstwa domowego, a w trzeciej - inni członkowie rodziny uprawnieni do renty rodzinnej lub którzy utrzymywali zmarłą osobę.

Aby otrzymać świadczenie, trzeba przedstawić w ZUS kilka dokumentów. Pierwszym z nich jest odpis aktu zgonu, w przypadku małżeństwa lub posiadania dzieci – potrzebne są odpisy aktów urodzenia i zawarcia małżeństwa. Ponadto trzeba przedstawić dowody potwierdzające prowadzenie wspólnego gospodarstwa domowego lub fakt przyczyniania się do utrzymywania osoby zmarłej.

Druk wniosku dostępny jest na stronie internetowej ZUS.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1195 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39