Fundusze EFT - podstawowe informacje

2021.05.05 13:14
Niezbyt korzystne (czy nawet pewne) otoczenie dla inwestowania i oszczędzania tradycyjnymi metodami sprawia, że konieczne jest poszukiwanie innych możliwości. Dość bezpiecznym i rentownym rozwiązaniem wydają się fundusze ETF.
Fundusze EFT - podstawowe informacje

Czym jest fundusz ETF?

Fundusz inwestycyjny typu ETF (z angielskiego: exchange-traded fund) to fundusz inwestycyjny, którego jednostki uczestnictwa w sposób ciągły są przedmiotem obrotu na giełdzie. Co do zasady, nie jest nabywany i sprzedawany za pośrednictwem emitującego funduszu, ale za pośrednictwem giełdy na rynku wtórnym. Większość funduszy typu ETF są zarządzanymi pasywnie funduszami indeksowymi. Naśladują one zmienność papierów wartościowych.

Pierwszym funduszem ETF był utworzony w 1989 r. ETF S&P 500. Był przedmiotem obrotu na giełdach NYSE American oraz Philadelphia Stock Exchange. W Polsce w 2010 roku weszły do obrotu pierwsze certyfikaty ETF na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Od niedawna powstają to coraz bardziej egzotyczne i nietypowe fundusze ETF. Część z nich opiera się na zmieniających się zachowania konsumentów czy spółkach przetwarzających dane w chmurach.

Czy warto inwestować w fundusze ETF?

Wydaje się, że fundusze ETF są najbardziej korzystnym i najłatwiejszym rozwiązaniem dla osób dopiero stawiających pierwsze kroki na giełdzie. Za pomocą jednej transakcji inwestor może zdywersyfikować swój portfel. Innymi słowy, za pomocą jednego aktu zakupu może być mniej narażony na zmienność jednej spółki. Kupując ETF na WIG20 mamy jakby 20 spółek w odpowiednich proporcjach. Co ważne, fundusze ETF umożliwiają otrzymywanie dywidendy. Dużą zaletą jest różnorodność ETF-ów. Możemy "postawić" praktycznie na każdy rynek, też surowców.

Co ciekawe, nie musimy inwestować bardzo wysokich kwot. Minimalna inwestycja zazwyczaj 10 złotych, więc jest to inwestycja dostępna dla małych inwestorów. Co ważne, przez pasywność ETF-ów mamy znacznie niższe opłaty za sprzedaż i kupno. Prowizje za zarządzanie są bardzo niskie (do 0,30% rocznie). Co istotne, pasywne zarządzanie wiąże się też z wielką przejrzystością funduszu.

Warto pamiętać, że ETF-y są niezwykle płynne. W godzinach handlowych giełdy, na której jest notowany ETF, podaje się do wiadomości wartość. Pozwala to na ciągłe monitorowanie inwestycji. Zminimalizowane są więc przestoje między podjęciem decyzji inwestycyjnej a faktyczną jej realizacją. Pozwala to również na zaoszczędzenie pieniędzy. Więcej na aktiendepotkostenlos.de.

Czy są minusy ETF-ów?

Należy mieć świadomość, że jesteśmy narażeni na ryzyko całego rynku. Innymi słowy, jeśli kupimy jednostki funduszu ETF na WIG20 a w Polsce nastąpi gwałtowny kryzys, który pociągnie na dno również polską giełdę, to będziemy bardzo stratni na tej inwestycji. Ponadto musimy pamiętać, że w Polsce fundusze ETF dalej są opodatkowane.

Należy również zwracać uwagę na bardziej zawiłe kwestie. Rzekomo syntetyczna replikacja indeksu bazowego jest niebezpieczna, bo wiąże się z niezakupieniem przez fundusz rzeczywistych akcji, ale robi to za pomocą instrumentów pochodnych. Wydaje się jednak, że ryzyko nadużyć lub kłopotów drugiej (dla nas de facto trzeciej) strony kontraktu nie jest duże.

Uważaj! Alokowanie na rynku Forex jest wysoko ryzykowne i można stracić więcej niż początkowa kwota inwestycji. 73% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty. 

[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]

739 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39