Jak długo ważny jest kurs KPP? Co trzeba o nim wiedzieć?

2021.09.29 11:57
Od pewnego czasu kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy wzbudza coraz większe zainteresowanie. Szkolenie, które jeszcze kilka lat temu było domeną służb mundurowych, jest obecnie bardzo cenione także w świecie firm. Czym wyróżnia się szkolenie KPP?
Jak długo ważny jest kurs KPP? Co trzeba o nim wiedzieć?

Kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy — podstawowe informacje

Głównym wyróżnikiem kursu KPP jest to, że jego zakres jest dokładnie uregulowany w obowiązującym w Polsce prawodawstwie. Kluczową rolę odgrywa tu Ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym z 2006 roku. To właśnie ten akt prawny sprawia, że kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy jest tak ceniony w wielu sektorach rynku.

W dużej mierze wynika to z tego, że jednostki szkolące nie mogą zbyt mocno zmieniać zasad szkolenia. Oznacza to, że jego zakres jest taki sam lub niemal taki sam bez względu na to, gdzie zdecydujemy się odbyć szkolenie. Zawdzięczamy to zwłaszcza ustawodawcy.

Czy oznacza to, że każdy kurs KPP jest tak samo dobry? Nie. Najlepsze jednostki prowadzące szkolenia z kwalifikowanej pierwszej pomocy, takie jak Centrum Ratownictwa oferują nie tylko zaawansowany program, ale i wsparcie profesjonalistów, w tym osób, które od wielu lat związane są z branżą ratownictwa.

To właśnie takie podejście do KPP może zaważyć na tym, czy w trudnej sytuacji uda nam się uratować lub ustabilizować stan zdrowia osoby poszkodowanej. Wiedza odpowiednio dobranej kadry jest tutaj wręcz bezcenna. W toku swojej pracy na pewno spotkali się oni z sytuacjami, których nie można było znaleźć w podręcznikach czy na tradycyjnych szkoleniach. Im większe kompetencje kadry szkoleniowej, tym więcej wart jest sam kurs.

Jak długo ważny jest kurs KPP?

Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o tym, że po jego ukończeniu otrzymuje się tytuł ratownika. To najwyższy możliwy stopień, jaki mogą zdobyć osoby, które zawodowo nie są związane z branżą ratowniczo-medyczną w Polsce.

To, że raz ukończyliśmy kurs KPP, nie daje nam jednak prawa do tego, by tytułować się ratownikiem już na zawsze. Wynika to ze wspomnianej już wcześniej ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym z 2006 roku z późniejszymi zmianami.

Tytuł ratownika jest ważny przez trzy lata. Można podejrzewać, że intencją ustawodawcy było ciągłe zwiększanie kompetencji oraz odświeżanie wiedzy i umiejętności poprzez ponawiane, praktyczne ćwiczenia. Poza tym, metody ratowania życia i radzenia sobie z urazami zmieniają się bardzo szybko. Takie ograniczenie znacznie zwiększa szansę na to, że ratownik będzie na bieżąco ze wszystkimi nowymi schematami zachowań, jakie mogą pomóc uratować osobę poszkodowaną.

Na szczęście po trzech latach od uzyskania certyfikatu poświadczającego, nie musimy przechodzić całego szkolenia od zera. Wystarczy, że z powodzeniem zakończymy proces recertyfikacji. Wtedy znów będziemy mogli posługiwać się tytułem ratownika przez kolejne trzy lata.

Kiedy przyda nam się kurs KPP?

Ratownik kwalifikowanej pierwszej pomocy już dawno temu przestał być domeną służb mundurowych, na przykład policji, straży miejskiej czy pożarnej. Obecnie w wielu sektorach rynku tworzone są tak zwane zakładowe załogi ratownicze.

To nowość, która szczególnie dobrze rozwija się w sektorze produkcji, gdzie o urazy nietrudno. Często zdarza się, że pracodawcy są gotowi podnieść podstawę wynagrodzenia osobom, które ukończą taki kurs, a w zamian, w swoich godzinach pracy, przejmą na siebie część odpowiedzialności za koleżanki i kolegów z pracy.

Kurs KPP jest też coraz bardziej doceniany w korporacjach, a także wśród pracowników budżetówki, zwłaszcza wśród nauczycieli: od podstawowych po technika i licea włącznie.

[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]


845 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39