Jaka jest sytuacja zawodowa pracowników fizycznych?

2018.12.27 13:41
Czego oczekują pracownicy fizyczni i jakich fachowców brakuje najbardziej? Obecnie ich sytuacja zawodowa okazuje się bowiem całkiem niezła.
Jaka jest sytuacja zawodowa pracowników fizycznych?
Fot: pixabay.com

Wielu pracowników fizycznych pozytywnie ocenia swoją sytuację zawodową

Wiadomo, że obecnie mamy dobę pracowników. Braki kadrowe, które są bolączką praktycznie wszystkich dużych firm, sprawiają, że podwładni mogą liczyć na coraz lepsze zarobki i warunki zatrudnienia. Czy to jednak dotyczy wszystkich grup zawodowych? Czy pracownicy fizyczni mogą liczyć na takie same benefity co umysłowi?

Jak wynika z raportu pracuj.pl "Na tropie dobrej pracy. Czego szukają pracownicy fizyczni", fachowcy z naszego kraju są coraz bardziej świadomi swoich umiejętności. Wiedzą także, że są pilnie poszukiwani – również przez zagranicznych przedsiębiorców.

Nie ma co ukrywać, w ostatnich latach bardzo zmieniło się postrzeganie pracownika fizycznego. Większość z nich jest świadomych własnych kompetencji i umiejętności. Połowa ankietowanych uznaje siebie za specjalistów w swojej dziedzinie. Tyle samo jest przekonanych, że bez problemu znajdą pracę w swojej branży. 44% badanych bardzo pozytywnie ocenia swoją sytuację zawodową.

- Warto podkreślić dość dużą świadomość procesów zachodzących na rynku pracy, jaką wykazują się pracownicy fizyczni. Duża rotacja, zapotrzebowanie na pracowników, rosnąca konkurencja o kandydatów – to zjawiska, na które muszą odpowiadać pracodawcy. Obserwujemy je także wśród handlowców i sprzedawców. Coraz częściej słyszymy o podwyżkach płac w dużych sieciach handlowych i coraz lepszych ofertach pracy także dla pracowników niższego szczebla. Jak widać, procesy makroekonomiczne nie pozostają bez wpływu na kadry i pracodawców – tłumaczy Łukasz Marciniak, dyrektor ds. rozwoju sprzedaży Pracuj.pl.

Dostrzegają też negatywne strony swojej pracy

Ankietowani przyznają, że praca fizyczna ma też swoje wady. Jedną z nich jest to, że wielu pracowników odchodzi z dnia na dzień. Wówczas jak wiadomo, ich obowiązki spadają na innych. Aż 51% kobiet i 44% mężczyzn narzeka na powtarzalność obowiązków, a to może przyczynić się do znużenia czy wypalenia zawodowego. 43% badanych uważa też, że pracują bardzo ciężko.

Co ciekawe, wbrew powszechnie przyjętym oglądom wielu pracowników wcale nie chciałoby zmieniać typu wykonywanej pracy. Jedynie co trzeci ankietowany przyznał, że chciałby "usiąść za biurkiem".

Ważny jest szef

Jak wynika z raportu pracownicy fizyczni dość pozytywnie wypowiadają się o swoich przełożonych, co nie znaczy, że nie dostrzegają ich wad. 60% badanych uważa, iż szef szanuje i ceni ich zdanie, niewielu mniej dodaje, że są chwaleni. Niestety już tylko 38% przyznaje, że za swoje dobre wyniki otrzymują premie czy nagrody.

Istotne są też relacje z kolegami/koleżankami z pracy. To często one zatrzymują ich na stałe w firmie.

- Jak pokazuje raport, relacje społeczne w pracy są bardzo ważne dla pracowników fizycznych i wpływają na zadowolenie z pracodawcy. Inne badania społeczne pokazują, że osoby pracujące fizycznie cechuje familiaryzm i potrzeba podtrzymywania więzi społecznych w pracy. To oznacza, że ważna jest atmosfera w miejscu pracy i relacje ze współpracownikami czy z szefem, a także zaufanie, którego w polskich przedsiębiorstwach niekiedy brakuje. Wyniki badania zrealizowanego dla pracuj.pl pokazują, że zadowolenie z pracy zwiększa się, kiedy szef traktuje pracownika po partnersku i okazuje szacunek oraz potrafi podziękować za wykonane zadania – mówi socjolog z Uniwersytetu SWPS Justyna Sarnowska.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1066 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39