Jakich kompetencji szukają pracodawcy? W których zawodach brakuje rąk do pracy?

2019.07.17 10:48
Od jakiegoś czasu w Polsce brakuje rąk do pracy. Okazuje się, że problem jest poważniejszy niż może się wydawać. W jakich zawodach jest najtrudniej znaleźć pracownika?
Jakich kompetencji szukają pracodawcy? W których zawodach brakuje rąk do pracy?
Fot: pixabay.com

Obecnie mamy rekordowo niskie bezrobocie. Jak wynika z badania OTTO Work Force, pracodawcy są coraz bardziej zaniepokojeni tym problemem. W skali od 1 "nie mamy problemów" do 5 "mamy bardzo duże problemy" pracodawcy ocenili problem braku kompetentnych pracowników na 3,16. Największe trudności mają przedsiębiorstwa duże i średnie. Przedsiębiorcy są także zaniepokojeni dopasowaniem poziomu kompetencji do potrzeb firmy. Najtrudniej jest znaleźć im wykwalifikowanych informatyków i programistów oraz handlowców i pracowników fizycznych.

Właściciele narzekają na brak kompetencji językowych, specjalistycznych, cyfrowych, umiejętności rozwiązywania problemów, pracy w zespołach projektowych wśród kandydatów na pracowników.

Nowe technologie zmieniają rynek pracy

Obecnie nowe technologie znacznie zmieniły i zmieniają rynek pracy. Coraz większą popularnością i zainteresowaniem cieszą się wszelkiego rodzaju rozwiązania dotyczące sztucznej inteligencji. W związku z tym rośnie zapotrzebowanie na specjalistów właśnie w tym obszarze. Oprócz tego zwiększa się też popyt na pracowników fizycznych, co w dużej mierze związane jest z konkurencyjnością zagranicznych rynków. Jak wynika z raportu OTTO Work Force, przedsiębiorcom coraz trudniej jest znaleźć podwładnych posiadających zaawansowane kompetencje cyfrowe – programistów, analityków, inżynierów, wykładowców specjalizujących się w technologiach IT. Jeśli chodzi o pracowników fizycznych, ciężko jest trafić na dobrych hydraulików, elektryków i montażystów.

Pracodawcy kuszą ofertami i dodatkami

Przedsiębiorcy, chcąc znaleźć wykwalifikowanych podwładnych, muszą przygotowywać im coraz atrakcyjniejszą ofertę pracy. Okazuje się, że wysokie zarobki czy cykliczne premie już nie wystarczą. Do tego dochodzą przeróżne dodatkowe szkolenia, programy rozwojowe, karty sportowe, dodatki do opieki medycznej, ubezpieczenia grupowe itp.

- W czasach dynamicznie rozwijającego się rynku pracy coraz więcej benefitów staje się standardem. Jeżeli benefity mają być jednym z czynników, który decyduje o wyborze miejsca zatrudnienia, konieczne wydaje się poszukiwanie nowych rozwiązań, dopasowanych do zindywidualizowanych oczekiwań pracowników – komentuje Tomasz Dudek, Dyrektor Zarządzający OTTO Work Force.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1063 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39