Dom

Kanapa rozkładana – czym się kierować podczas jej kupowania?

2021.02.26 21:57
Zakup sofy do spania codziennego wiąże się ostatecznie ze sporym wydatkiem, dlatego przed rozpoczęciem poszukiwań, dobrze jest poznać praktyczne wskazówki i zaktualizować swoją wiedzę w tym zakresie.
Kanapa rozkładana – czym się kierować podczas jej kupowania?

Źle dobrana kanapa rozkładana może niekorzystnie wpłynąć na wygląd pokoju, stracić wizualnie na atrakcyjności po krótkim czasie lub rozczarować nas kiepskim wykonaniem czy słabą jakością. Jak łatwo uniknąć takich błędów? Czym się kierować wybierając kanapę rozkładaną? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziecie w poradniku.

Zacznij od pomiaru wnętrza: kanapa rozkładana będzie potrzebowała sporo miejsca

Być może nie będzie to nic odkrywczego, ale czujemy się w obowiązku, aby o tym powiedzieć, widząc, jak wiele osób nadal kupuje kanapy rozkładane na przysłowiowe oko. Skutki takich decyzji potrafią być bardzo kosztowne, nie wspominając o tym, jak duże przełożenie mają na wygodę użytkowania sofy i ogólny komfort. Jeśli chcecie mieć pewność, że wybrana przez was sofa będzie pasować do pomieszczenia, w którym zostanie zaaranżowana, to przed podjęciem decyzji przemyślcie kwestię jej ustawienia i zmierzcie dokładnie wnętrze.

Kanapy rozkładane z funkcją spania ze względu na sposób przeznaczenia, będą potrzebowały więcej miejsca do wyeksponowania swoich walorów niż modele nieposiadające tego atrybutu. Dlaczego? Bo mają wbudowany mechanizm rozkładania, który w zależności od zastosowanych rozwiązań konstrukcyjnych, może działać bardzo różnie. Jedna kanapa po rozłożeniu i przekształceniu jej w łóżko może zajmować więcej miejsca, inna mniej, dlatego, jeśli nie chcecie na własnej skórze doświadczyć ciasnoty i związanego z nią dyskomfortu, to nie bagatelizujcie tej kwestii.

Nie tylko rozmiar kanapy – design także ma znaczenie

W kontekście zakupu kanapy rozkładanej sporo mówi się o rozmiarach czy kształtach, a znacznie mniej o designie czy związanych z nim aspektach wizualnych. Nie popełniajcie tego błędu i nie pomijajcie estetyki przy zakupie sofy. Wygoda i komfort są priorytetem, ale nie znaczy to w żaden sposób, że styl, kolorystykę i wzornictwo tego mebla można zupełnie pozostawić przypadkowi. Idealna kanapa rozkładana powinna pasować do stylu wystroju wnętrza i komponować się z pozostałym wyposażeniem pomieszczenia. Wyjątkiem są tutaj aranżacje eklektyczne, te rządzą się zupełnie innymi prawami, ale domyślamy się, że nie o taki efekt ostatecznie wam chodzi, prawda?

Nowoczesna kanapa rozkładana, pikowana, a może na wysokich nóżkach?

Różnorodność, jaką prezentują obecnie kanapy rozkładane od topowych marek wnętrzarskich jest naprawdę imponująca, dlatego nie powinniście mieć problemu ze znalezieniem sofy odpowiadającej waszym preferencjom i gustom. Sporą popularnością od długiego już czasu cieszą się nowoczesne kanapy rozkładane o prostym wzornictwie, zarówno te tapicerowane gładkimi tkaninami w kolorach beżu i szarości, jak i te obite naturalnymi materiałami: wełną, lnem i bawełną.

Na popularność nie narzekają też kanapy rozkładane na wysokich nóżkach, sofy narożne z funkcją spania L-kształtne czy kanapy pluszowe ozdobione pikowaniami. Ostatnie z nich od długiego już czasu wysoko plasują się w ścisłej czołówce bestsellerów i na chwilę obecną nic nie zapowiada, aby cokolwiek w tej kwestii miało ulec zmianie. Welurowe kanapy rozkładane w odważnych kolorach granatu, butelkowej zieleni, pudrowego różu czy musztardy to aktualnie jeden z najgorętszych trendów.

Wypełnienie i rodzaj tapicerki, czyli jak sprawdzić jakość tkaniny obiciowej

Wybierając sofę warto zwrócić uwagę na rodzaj tkaniny obiciowej oraz tapicerki. Kanapy rozkładane najczęściej wypełniane są od wewnątrz piankami typu T (poliuretanowymi) i piankami wysokoelastycznymi, które nie sprawdzają się w meblach przeznaczonych co codziennego spania. Najlepiej pod tym względem wypadają rozwiązania hybrydowe, które łączą zalety sprężyn kieszeniowych lub bonellowych i pianki elastycznej o gęstości 30-40 kg/m3.

Jeśli chodzi zaś o gramaturę materiału to najwięcej o trwałości mówi jej ciężar. Im jest on większy, tym jakość tkaniny zastosowanej do obicia kanapy rozkładanej jest lepsza. Największą wytrzymałością wykazują się tkaniny o grubym splocie i dużym zagęszczeniu nitek oraz odporności na ścieranie 50-100 tys. w skali Martindale’a. Wysokiej jakości materiały obiciowe nie rozciągają się, nie tracą koloru pod wpływem kontaktu ze światłem i nie mechacą się. Są także łatwe do utrzymania w czystości i odporne na wchłanianie wilgoci czy zaplamienia.

Sofa z funkcją spania codziennego: jak wybrać idealny mechanizm rozkładania?

Czymś, co bez wątpienia ma duży wpływ na komfort użytkowania sofy, jest także wspomniany wcześniej mechanizm rozkładania. Kanapy rozkładane dostępne w sfmeble.pl to modele z systemami: klik-klak, DL, wózek, Delfin, włoskim lub belgijskim (sedak). Który z nich sprawdzi się najlepiej? Ten, który zapewni wam oczekiwaną wygodę i komfort podczas snu. Zanim wybierzecie kanapę rozkładaną upewnijcie się, że posiadane przez nią mechanizmy działają lekko i są łatwe w obsłudze oraz, że posiada ona pojemnik do przechowywania pościeli – takie detale mają bardzo duże znaczenie w sofach przeznaczonych do codziennego spania.

[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]

1253 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39