Kolejny sukces robota z Politechniki Białostockiej. Wygrał zawody w Japonii

2022.07.13 13:30
Kolejny sukces robota z Politechniki Białostockiej. Wygrał prestiżowe zawody w Japonii.
Kolejny sukces robota z Politechniki Białostockiej. Wygrał zawody w Japonii
Fot: PB

Roboty z Politechniki Białostockiej już wielokrotnie stawały na podium. Tym razem pierwsze miejsce na zawodach robotycznych w Japonii - International All Japan Robot Sumo Tournament w Tokio zajął robot z Białegostoku. Został stworzony przez SumoMasters - sekcja Studenckiego Koła Naukowego Robotyków na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockie. W jej skład wchodzą studenci, którzy od lat zajmują się budowaniem robotów sumo, które są tak zaprojektowane, by mogły poruszać się i walczyć na ringu. Ich roboty już wielokrotnie zdobywały liczne nagrody.

– Jako nasz największy sukces możemy uznać zdobycie tytułu najlepszej drużyny świata właśnie w zawodach japońskich w 2017 roku – mówi Marcin Dziubek, student III semestru studiów II stopnia na kierunku mechanika i budowa maszyn Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej. – To był pierwszy i dotychczas jedyny sukces w tych zawodach uczestników z Polski. Dotychczas żadna inna drużyna z naszego kraju nie zdobyła tak wiele w kategorii autonomicznych robotów sumo.

Prace nad robotem trwały wiele miesięcy

Warto jednak wiedzieć, że zanim studentom udało się zaprezentować robota w Tokio, musieli włożyć w to dużo wiedzy i czasu. Najpierw podczas burzy mózgów młodzi białostoczanie postawili sobie założenia, które powinien spełnić przygotowany przez nich robot. Następnie dzielą między siebie obowiązki.

– Dzielimy się pracą pomiędzy mechanikę, elektronikę i programowanie – opowiada Marcin Dziubek. – Każdy zajmuje się tym, w czym jest najlepszy.  Mamy kilku kolegów, którzy wolą pracować w domu. Są to głównie programiści – przychodzą tutaj, pokazują swoje efekty pracy i widać, że oni faktycznie w domu pracują.

Konstruowanie i budowa robotów to okazja do wszechstronnej wymiany doświadczeń.

– To, że ktoś zajmuje się głównie mechaniką i przez ostatnie trzy lata zajmował się głównie nią, to nie zabrania mu sprawdzenia się w innych dziedzinach – w elektronice lub w programowaniu – podkreśla Michał Falkowski student III semestru studiów II stopnia na kierunku mechatronika na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej. – Sam przez tyle lat zajmowałem się głównie mechaniką po czym zdecydowałem, że fajnie jest nauczyć się czegoś nowego i wykonałem cały układ sterowania do najnowszego robota mega sumo: główną płytę zasilającą i sterującą.

Studenci wiele wynoszą z wspólnej pracy, nabywają nowe umiejętności, co może im się przydać w przyszłości.
– W studenckim kole naukowym można poszerzyć swoje kompetencje, nauczyć się czegoś nowego choćby od kolegów z innego wydziału – mówi Marcin Dziubek. – To jest przede wszystkim plus na przyszłość – idziemy do pracy, gdzie wymagana jest interdyscyplinarność, zawsze mile widziane są szersze kompetencje.

Udział w zawodach jest też lekcją, z której mogą wiele wyciągnąć. Wiedzą, co należy dopracować, a co jest już na wystarczająco dobrym poziomie.

– Kiedy mamy gotowego robota, wystawiamy go na zawodach i sprawdzamy czy nasze pomysły rzeczywiście okazały się dobre, czy może jednak podążaliśmy w złym kierunku – wyjaśnia Kacper Zalewski. – Żeby robot wygrał musi być w pełni autonomiczny. Nie możemy nim sterować. Po rozpoczęciu walki jest zakaz jakichkolwiek ingerencji w sposób działania robota. Musimy uwzględnić wszystko przed rozpoczęciem danej walki. Roboty mają wgrane wiele taktyk – ustawiamy wybraną biorąc pod uwagę typ przeciwnika.

Podczas zawodów muszą też dokładnie przyjrzeć się przeciwnikowi, by wiedzieć, czy jest szybszy, silniejszy itp. Dzięki temu wiedzą, jaką taktykę obrać na ringu, gdzie ustawić robota itp.

Udział w konkursach to szansa na poznanie wielu

Udział w konkursach jest dla studentów nie tylko doświadczeniem naukowym. Dzięki nim mogą poznać ludzi z całego świata i odwiedzić wiele miejsc.

– Na zawodach często spotykamy się z innymi studenckimi kołami naukowymi z całej Polski – przypomina Michał Falkowski. – Najczęściej są to koła z Łodzi, Wrocławia, Gdańska, Warszawy. Najczęściej pojawiamy się w tych samych składach, znamy się z tymi ludźmi od lat. Mimo, że rywalizujemy w tych samych kategoriach, jesteśmy dla siebie tak jakby konkurencją, to mimo wszystko utrzymujemy bardzo dobre stosunki i bardzo często wymieniamy się doświadczeniami. To nie wygląda tak, że jest taka zaciekłość – oczywiście – podczas walki – tak, ale po walce analizujemy błędy, które popełniliśmy, wymieniamy się spostrzeżeniami na podstawie rozegranych walk. To dobrze rokuje później na przyszłość.

SumoMasters, sekcja Studenckiego Koła Naukowego Robotyków na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej czeka na studentów, którzy chcą dołączyć do zwycięskiego teamu.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1459 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39