Papież Franciszek na Światowe Dni Młodzieży. W Krakowie pojawili się oszuści

2016.07.27 08:23
Światowe Dni Młodzieży w Krakowie potrwają do 31 lipca. W tym czasie do Polski przyjedzie Ojciec Święty Franciszek, który spotka się z tysiącami pielgrzymów z całego świata. Pojawili się już pierwsi oszuści, zwiększone zostały kontrole służb.
Papież Franciszek na Światowe Dni Młodzieży. W Krakowie pojawili się oszuści
Fot: Światowe Dni Młodzieży / Facebook
We wtorek kard. Stanisław Dziwisz zainaugurował Światowe Dni Młodzieży w Krakowie

Spotkanie z Ojcem Świętym

Ceremonia otwarcia Światowych Dni Młodzieży odbyła się we wtorek (26.07) o godz. 17.30 na krakowskich Błoniach. Jej punktem kulminacyjnym była msza św. pod przewodnictwem biskupa miejsca – kard. Stanisława Dziwisza, wieloletniego osobistego sekretarza św. Jana Pawła II.

W środę (27.07) do Polski przyjedzie papież Franciszek, gdzie na Wawelu spotka się z władzami i korpusem dyplomatycznym oraz biskupami polskimi. Po kolacji pokaże się w Oknie Papieskim, aby powitać wiernych zebranych na placu przed Pałacem Arcybiskupów Krakowskich

Czwartek będzie dużym przeżyciem dla pielgrzymów, o godz. 16.15 zaplanowano przejazd papamobile między wiernymi. Następnie odbędzie się ceremonia powitania i pozdrowienia w Oknie Papieskim.

W piątek Ojciec Święty odwiedzi Auschwitz (gdzie m.in. spotka się indywidualnie z 15 osobami ocalałymi z obozu), obóz Birkenau (gdzie wygłosi przemówienie) oraz Uniwersytecki Szpital Dziecięcy, jeden z najważniejszych w Polsce (zaplanowano prywatną wizytę w wybranych miejscach szpitalnego oddziału ratunkowego oraz modlitwę w kaplicy szpitalnej). O godz. 18.00 odbędzie się droga krzyżowa z udziałem młodzieży na krakowskich Błoniach, przemówienie Ojca Świętego i pozdrowienia w Oknie Papieskim.

Sobota to dzień, kiedy papież odwiedzi Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. Wyspowiada też 5 młodych ludzi. Jest trzecim papieżem – po św. Janie Pawle II i Benedykcie XVI – który odwiedza Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, ale pierwszym, który w nim będzie spowiadał. O godz. 19.00 przyjedzie na Campus Misericordia, gdzie zaplanowano czuwanie.

W niedzielę odprawiona zostanie msza św. na zakończenie Światowych Dni Młodzieży, następnie papież spotka się z wolontariuszami ŚDM oraz Komitetem Organizacyjnym ŚDM Kraków 2016 i Dobroczyńcami spotkania młodych całego świata. O godz. 18.15 przyjedzie do Balic, tam odbędzie się ceremonia pożegnalna Ojca Świętego.

Szczegółowy program dostępny jest na stronie www.krakow2016.com.

Udział Pary Prezydenckiej

Prezydent Andrzej Duda z małżonką zapowiedzieli udział w Światowych Dniach Młodzieży. W środę (27.07) o godz. 16.00 na Lotnisku Balice oficjalnie powitają Ojca Świętego, o godz. 17.40 na Wawelu zaplanowano spotkanie kurtuazyjne.

W czwartek (28.07) o godz. 10.30 Para Prezydencka będzie obecna podczas uroczystej mszy św. z okazji 1050-lecia Chrztu Polski oraz podczas niedzielnego pożegnania papieża Franciszka.

Uwaga na oszustów

Narodowy Bank Polski, chcąc pomóc międzynarodowym pielgrzymom i wolontariuszom, stworzył aplikację NBP Safe, która pozwoli zapoznać się z zabezpieczeniami polskich banknotów oraz nauczy, jak rozpoznawać fałszywki. Aplikacja posiada kalkulator walutowy oraz moduł dostępności, który umożliwi korzystanie z niej osobom słabowidzącym.

Wzory banknotów dostępne są dla pielgrzymów i wolontariuszy we wszystkich Centrach Informacyjno–Rejestracyjnych (CIR) zlokalizowanych na terenie Krakowa i trasach dojazdowych.

W razie podejrzenia fałszywości banknotu, najlepiej porównać go z innym i zweryfikować oznaczenia oraz nie płacić nim, tylko zgłosić się do najbliższego banku lub na policję.

Co istotne, Komitet Organizacyjny ŚDM ostrzega przed oszustami i naciągaczami (najczęściej w koszulkach z logo ŚDM) zbierającymi pieniądze na organizację wydarzenia. Jak podkreśla, nie prowadzą oni żadnych zbiórek.

Służby wspierają, również podlaskie

Służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo, podległe MSWiA, na bieżąco monitorują sytuację w Polsce. Od 4 lipca przywrócono tymczasowe kontrole na polskich granicach w strefie Schengen, wprowadzono też pierwszy stopień alarmowy ALFA, podnoszący czujność służb w zakresie bezpieczeństwa, oraz stopień BRAVO, dotyczący cyberprzestrzeni.

Jak informuje wydział prasowy ministerstwa, 7,5 tys. funkcjonariuszy patroluje miejsca skupisk ludzi - dworce kolejowe, lotniska, centra handlowe. Zawieszony został także mały ruch graniczny na granicach z Ukrainą i Obwodem Kaliningradzkim.

Do Krakowa oddelegowano funkcjonariuszy z różnych regionów, m.in. 12 z podlaskiej Służby Celnej.

- Funkcjonariusze z Wydziału Zwalczania Przestępczości Izby Celnej w Białymstoku, którzy już od piątku są w Krakowie, to przede wszystkim eksperci w zakresie obsługi urządzeń rentgenowskich oraz analizy obrazu. Podczas ŚDM obsługiwać będą dwa mobilne skanery RTG do prześwietlania bagażu, będące na wyposażeniu podlaskiej Służby Celnej - podaje mł. asp. Maciej Czarnecki, rzecznik prasowy Izby Celnej w Białymstoku.

Celnicy z Białegostoku będą pełnili służbę w najbardziej newralgicznych miejscach podczas trwania uroczystości, m.in. w Brzegach, w Łagiewnikach oraz na krakowskich Błoniach, współpracując z innymi służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo uczestników ŚDM.

Ewa Reducha-Wiśniewolska
ewa.r@bialystokonline.pl

1315 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39