Rehabilitacja lecznicza z ZUS – komu przysługuje?

2021.10.15 11:27
Wiele osób aktywnych zawodowo i ubezpieczonych może korzystać z rehabilitacji. Wciąż jednak mnóstwo ludzi o tym nie wie.
Rehabilitacja lecznicza z ZUS – komu przysługuje?
Fot: pixabay.com

Osoby aktywne zawodowo, ubezpieczone mają prawo do skorzystania z rehabilitacji. Przysługuje ona nawet wtedy, gdy jest już ustalone prawdo do emerytury z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Zainteresowani muszą jednak spełnić określone warunki.

Aby skorzystać z rehabilitacji, musi nastąpić utrata zdolność do pracy w wyniku choroby bądź urazu, a rehabilitacja jest szansą, na odzyskanie zdolność do pracy. Wówczas taka osoba musi prowadzić działalność gospodarczą lub pracować na umowę o pracę. Może także pobierać zasiłek chorobowy czy świadczenie rehabilitacyjne, lub rentę okresową z tytułu niezdolności do pracy.

- Na rehabilitację może skierować lekarz, gdy staramy się o świadczenie rehabilitacyjne lub rentę z tytułu niezdolności do pracy. Może to zrobić również lekarz orzecznik podczas kontroli zwolnienia lekarskiego, na którym aktualnie przebywamy - informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Jakie dokumenty trzeba złożyć?

Osoby, które chcą skorzystać z rehabilitacji muszą złożyć wniosek w ramach prewencji rentowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Można także zwrócić się z prośbą do lekarza, który nas leczy. Dokument można złożyć wypełniając formularz PR-4 w wersji papierowej lub wysłać elektronicznie w trakcie wystawiania zwolnienia elektronicznego (e-ZLA) na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Gdy wniosek zostanie przyjęty ktoś z urzędu skontaktuje się z nami w sprawie badania i dokumentacji medycznej. Ważne jest to, by pamiętać, że na badanie lekarza orzecznika trzeba zabrać ze sobą dokumentację z leczenia.

- Orzeczenie odnośnie rehabilitacji następnie wydaje lekarz orzecznik ZUS na podstawie badania oraz dokumentacji z leczenia. - Termin i miejsce rehabilitacji każda osoba może uzgodnić z pracownikiem wydziału orzecznictwa lekarskiego i prewencji ZUS. Zależą one od dostępności wolnych miejsc w danym ośrodku - wyjaśnia rzeczniczka.

Rehabilitacja trwa 24 dni, ale ordynator ośrodka rehabilitacyjnego może ją wydłużyć albo skrócić.

Osoby, które chcą odbyć rehabilitację w ośrodku rehabilitacyjny muszą mieć negatywny test na SARS-CoV-2

- Dlatego gdy taka osoba otrzyma zawiadomienie o skierowaniu na rehabilitację leczniczą musi skontaktować się z ośrodkiem rehabilitacyjnymi i poda swój aktualny numer telefonu. Wówczas ośrodek poinformuje telefonicznie o zleceniu na badanie. Test na SARS-CoV-2 wykonywany jest bezpłatnie - dodaje Krupicka.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1262 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39