Restauratorzy z centrum Białegostoku będą musieli dwukrotnie zdemontować ogródki

2021.05.11 12:15
Pandemia spowodowała spore straty w branży gastronomicznej. Białostoccy restauratorzy mają teraz jednak kolejne powody do zmartwień. W ciągu 6 dni będą musieli dwukrotnie zdemontować a następnie zamontować z powrotem ogródki na Rynku Kościuszki.
Restauratorzy z centrum Białegostoku będą musieli dwukrotnie zdemontować ogródki
Fot: Malwina Witkowska

Obchody Bożego Ciała

Białostoccy przedsiębiorcy prowadzący działalność na Rynku Kościuszki skierowali list otwarty do prezydenta miasta Tadeusza Truskolaskiego.

"Od kilku lat ubiegamy się o możliwość pozostawienia naszych ogródków na czas procesji podczas Bożego Ciała, proponowaliśmy zmianę trasy lub możliwe ograniczenie działalności gospodarczej w ogródkach na czas trwania uroczystości, ale bez konieczności usuwania ich z jezdni" - piszą.

Dla nich każdorazowe składanie oraz rozkładanie elementów ogródka wpływa na zużycie elementów i może prowadzić do uszkodzeń przy demontażu.

"Dodatkowym kosztem dla przedsiębiorców zmuszonych do podporządkowania się do decyzji Zarządu Dróg Miejskich jest transport elementów, reorganizacja pracy lokalu oraz potrzebna zorganizowania dodatkowych osób do pracy" - dodają przedsiębiorcy.

Mają nadzieję, że pomimo procesji Bożego Ciała, która rokrocznie odbywa się w mieście, władze zmienią trasę - mając na względzie złą sytuację branży gastronomicznej spowodowanej pandemią.

Wyścigi kolarskie

"W tym roku sytuacja jest wyjątkowa, oprócz obostrzeń które bardzo mocno dotknęły branżę gastronomiczną, dowiedzieliśmy się o planowanym jeszcze jednym dniu, w którym musimy złożyć nasze ogródki. W związku z wyścigiem kolarskim Orlen Wyścig Narodów 2021, według decyzji Zarządu Dróg Miejskich jesteśmy zmuszeni dwukrotnie złożyć i rozłożyć nasze ogródki w przeciągu 6 dni" - burzą się właściciele restauracji na Rynku Kościuszki.

Informują, że takie prace są czasochłonne - zajmują ok. 7 godzin.

Według nich podczas wyścigu działające ogródki powinny być rozstawione, co ma spowodować wzrost popularności samego wydarzenia dzięki lokalom, które będą mogły zaprosić swoich gości do wspólnego kibicowania kolarzom. Wyścig w Białymstoku odbędzie się w dn. 29-30 maja.

Ogródki w lokalach gastronomicznych mogą być otwarte od najbliższej soboty, 15 maja. Natomiast od 29 mają restauracje mogą przyjmować klientów także wewnątrz lokalu.

Brak zwolnień za koncesję

Przedsiębiorcy zwrócili się do prezydenta z apelem o zwolnienie z opłat za sprzedaż alkoholu, w czasie, gdy ich lokale były zamknięte.

"Duża część z nas, w 2020 r. zapłaciła całą opłatę z góry, nie mogąc potem korzystać z opłaconego pozwolenia przez okres prawie pięciu miesięcy. W roku 2021, rząd RP umożliwił zniesienie opłaty za koncesję, z którego wiele miast w kraju skorzystało. Po wielokrotnych kontaktach z Departamentem Obsługi Mieszkańców w styczniu, otrzymaliśmy informację, iż Rada Miasta nie miała wystarczająco czasu, aby uchwalić zniesienie opłaty w Białymstoku" - informują przedsiębiorcy.

Miasto nie przewiduje zwolnienia z opłat za koncesję.

Niższe stawki za ogródki?

Pod koniec kwietnia podczas sesji Rady Miasta Białystok głosowano na temat poprawek do uchwały zmniejszającej do 1 gr za m2 stawkę opłat za zajęcie pasa drogowego pod działalność gastronomiczną. 14 radnych KO zagłosowało przeciw poprawce, 12 z PiS-u za jej przyjęciem. Dwa głosy radnych niezależnych spowodowały, że w głosowaniu był remis.

Dlatego restauratorzy, którzy w Białymstoku ustawią w tym roku ogródki gastronomiczne będą płacić tyle, co w poprzednim sezonie, czyli 50 gr za m2.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

892 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39