Ukraińcy zadowoleni z pracy w Polsce?

2019.02.22 07:04
Okazuje się, że 3 na 4 zatrudnionych z Ukrainy chce nadal pracować w Polsce. Przyjezdni z tego kraju są zadowoleni z oferowanych im u nas warunków.
Ukraińcy zadowoleni z pracy w Polsce?
Fot: pixabay.com

Coraz więcej migrantów przyjeżdża do Polski

Aż 75% Ukraińców zatrudnionych w Polsce chce nadal mieszkać, pracować i żyć na terenie naszego kraju. Są zadowoleni z pracy, jak wynika z badań, znajdują tu też wielu przyjaciół i chętnie ściągają bliskich. Polska nie jest jednak numerem jeden na linii migracji Ukraińców. Najchętniej chcieliby wyjechać do Niemiec lub Czech – tak wynika z badania "Plany migracyjne pracowników z Ukrainy" przeprowadzonego przez agencję Manpower.

W ostatnich latach coraz więcej obywateli z Ukrainy przyjeżdża do nas, w poszukiwaniu lepszej pracy. Większość jest zadowolona, aczkolwiek 25% przyjezdnych chce wyjechać do innego kraju, by móc zarobić jeszcze więcej. W tej grupie przeważają mężczyźni i osoby z wyższym wykształceniem.

Po wyjeździe z Polski najwięcej osób chce pracować w sektorze produkcji przemysłowej, logistyce, budownictwie i w branży IT.

– Migracja obywateli Ukrainy z Polski do innych krajów dotknie w znacznym stopniu branżę motoryzacyjną, AGD, IT oraz branżę spożywczą. Problemy z niedoborem pracowników odnotują polskie przedsiębiorstwa, które zatrudniają pracowników fizycznych, a szczególnie pracowników produkcji, magazynierów, pakowaczy czy operatorów wózków widłowych – wyjaśnia Karolina Rząsa, menedżer odpowiedzialny za rekrutację obcokrajowców w Manpower.

Polski rynek jest też coraz bardziej otwarty na zagranicznych pracowników zachęcając ich przede wszystkim wielokulturowością naszego kraju.

– Sposobem na wypełnienie przewidywanej luki kadrowej jest zatrudnianie kandydatów z Dalekiego Wschodu i Azji. Polski rynek pracy otwiera się na pracowników z Nepalu, Indii, Bangladeszu i Filipin. Wielu przedsiębiorców docenia pracę osób z zagranicy, mając świadomość, że kluczem do sukcesu organizacji jest wielokulturowość. Polska jest dla wszystkich, którzy pomagają rozwijać gospodarkę i pozytywnie wpływają na rozwój przedsiębiorstw – dodaje Rzęsa.

Wiele osób jest zadowolonych

Polscy pracodawcy, którzy zatrudniają Ukraińców, mogą być jednak spokojni. Większość z nich nie ma zamiaru wyjeżdżać i warunki, jakie tutaj zastali, odpowiadają im. Jak wynika z badania, wpływ na to ma nie tylko bliskość do ojczyzny, ale i mniejsza bariera językowa.

– Ukraińcom pracuje się i żyje w Polsce naprawdę dobrze, i większość z nich wiąże z naszym krajem długofalowe plany, dlatego nie jesteśmy zaskoczeni wynikami przeprowadzonego przez nas badania, które pokazało, że aż 75% pracowników z Ukrainy chce pozostać w naszym kraju – mówi Tomasz Walenczak, dyrektor agencji zatrudnienia Manpower. – Jak dotąd polscy pracodawcy wciąż cierpią na brak zasobów do pracy. Czas pokaże, czy sytuacja zmieni się w kolejnych miesiącach w związku z niepokojącymi danymi płynącymi z niemieckiej gospodarki, od której jesteśmy w znacznym stopniu uzależnieni – dodaje.

Co Ukraińcy, którzy chcą wyjechać z Polski, chcieliby zmienić? Przede wszystkim chcieliby mieć zwiększone wynagrodzenie, do tego liczy się też łatwiejsze pozwolenie na pobyt stały w naszym kraju.

– Obecnie firmy w Polsce powinny potraktować zatrudnianie obcokrajowców jako naturalne, jeśli chcą podtrzymać efektywność i dynamikę rozwoju, a w niektórych branżach wręcz swój biznesowy byt. Pracodawcy coraz częściej więc, tworząc strategie zatrudnienia, przestają dokonywać podziałów na pracowników z Polski i obcokrajowców, a bardziej oceniają łącznie potencjał danego rynku. Zamknięcie się polskich firm na pracowników z zagranicy w wielu branżach doprowadziłoby nawet do katastrofy, nie tylko związanej z brakiem realizacji celów, lecz także niejednokrotnie z funkcjonowaniem w ogóle – dodaje Tomasz Walenczak.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1360 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39