Problemy z tunelami. Nie będzie wyjścia z przejścia miejskiego do peronu 1?

2023.01.26 08:10
Pasażerowie idący od strony ul. św. Rocha nie będą mieli schodów na peron 1, przez co konieczne będzie wyjście na ul. Kolejową i zrobienie "kółka". Problem pojawia się również w budynku dworca, gdzie nie będzie możliwe wstawienie schodów ruchomych.
Problemy z tunelami. Nie będzie wyjścia z przejścia miejskiego do peronu 1?
Fot: Malwina Witkowska
Wejście do tunelu miejskiego od strony ul. Kolejowej

Czy z tunelu miejskiego dojdziemy na peron 1?

Aktualnie w obrębie dworca kolejowego w Białymstoku realizowane są dwie inwestycje. Pierwszą jest przebudowa dworca przez spółkę PKP PLK S.A., która wykona przejście podziemne od budynku dworca wraz z wyjściami na perony. Drugą inwestycją jest tunel pieszo-rowerowy pod torami, za który odpowiada Urząd Miejski w Białymstoku. Powstanie on w miejscu dawnej kładki i będzie umożliwiał przejście z ul. św. Rocha do ul. Kolejowej.

Choć inwestycje realizowane są przez dwa odrębne podmioty, to jednak się łączą. I tu pojawia się kilka problemów, na które zwrócił uwagę nasz czytelnik. Pierwszym jest brak wyjścia na peron 1 (tego najbliżej dworca) z tunelu miejskiego.

- Ludzi, którzy przyjadą na dworzec od strony ul. św. Rocha i będą chcieli wsiąść do pociągu na peronie 1, czeka "slalom gigant". To, jak będzie wyglądało wyjście dedykowane dla peronu 1 dobrze widać w projektach, na upartego też na gruncie wyłania się to wyjście - przekazał nam czytelnik Marek Duńczewski.

Inwestycja Miasta Białystok ma przede wszystkim zapewnić komunikację pod terenem kolejowym i dostęp do peronów. W projekcie wprowadzane już zostały zmiany na prośbę lokalnej społeczności.

- Bezpośredni dostęp do peronu nr 1 zapewni winda. Z uwagi na lokalizację oraz układ geometryczny tunelu, nie ma możliwości wykonania schodów. Dojście piesze możliwe będzie przez wyjście z tunelu w rejonie skrzyżowania ul. Kolejowej i ul. Zwycięstwa. Z kolei dostęp do peronów nr 2, 3 i 4 zapewnią schody oraz windy - poinformował nas Tomasz Łotowski z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Peron nr 4 dodatkowo będzie posiadał ciągi komunikacyjne, które umożliwią dojście podróżnych od miejskiego centrum przesiadkowego do stacji kolejowej.

Nie będzie schodów ruchomych z budynku dworca do tunelu

Przejście od budynku dworca na perony buduje PLK S.A. w ramach modernizacji linii Rail Baltica.

- Pierwotnie projekt tunelu przewidywał budowę zwykłych schodów i pochylni. Po uwzględnieniu wniosków pasażerów i mieszkańców w projekcie wprowadzono zmiany, tj. instalację wind i schodów ruchomych - poinformował rzecznik prasowy.

Wobec tego dostęp z tunelu do peronu nr 1 zapewnią schody ruchome; dostęp z tunelu do dworca umożliwią schody oraz winda do poziomu -1 dworca; a dostęp z tunelu do peronów 2, 3 i 4 zapewnią schody zwykłe, ruchome oraz windy. I tu pojawia się kolejny problem. Czytelnik zwrócił uwagę, że schody ruchome powinny także powstać w zejściu z budynku dworca do przejścia podziemnego w tunelu kolejowym.

- To te schody, które obecnie prowadzą do toalet w budynku dworca. Trzeba drążyć temat, pytać o możliwości techniczne dodania tam schodów ruchomych. Bo zostanie nam taka głupota na zawsze. Na perony są schody ruchome, a już do dworca/wyjścia na miasto nie ma - oburzył się pan Marek.

Jednak takie rozwiązanie nie zostanie wprowadzone, ponieważ w trakcie prowadzonych uzgodnień PKP S.A. wskazywały, że nie jest możliwa budowa schodów ruchomych wewnątrz budynku dworca.

- Z tego powodu, dla zachowania ciągłości komunikacji, PLK S.A. także zaplanowały połączenie tunelu z dworcem za pomocą zwykłych schodów - wytłumaczył Tomasz Łotowski. - Nie ma też możliwości budowy bezpośredniej windy do poziomu 0 dworca lub na peron nr 1. Przyjęte rozwiązania zostały wprowadzone po konsultacjach z PKP S.A. oraz Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków - dodał.

Rzecznik wyjaśnił, że na wszystkie zaplanowane rozwiązania miały wpływ warunki konstrukcyjne budynku dworca, w tym niedostateczna ilość miejsca i ograniczona wysokość jego części podziemnej. Przy projektowaniu rozwiązań technicznych należało też wziąć pod uwagę zabytkowy charakter poszczególnych segmentów budynku.

W Białymstoku na stacji postępują prace przy budowie nowego peronu, przejścia podziemnego oraz przebudowie torów. Większość prac na odcinku Czyżew – Białystok zakończy się w 2023 r., na 2024 r. zaplanowano kontynuację robót na dwóch największych stacjach – Łapy i Białystok.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1262 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39