Żubry online. Transmisja internetowa z Puszczy Białowieskiej

2016.01.12 00:00
Rozpoczął się czwarty sezon oglądania białowieskich żubrów. Dla miłośników śledzenia życia króla puszczy przygotowano niespodzianki.
Żubry online. Transmisja internetowa z Puszczy Białowieskiej
Fot: materiały RDLP w Białymstoku

- Po raz pierwszy, odkąd rozpoczął się projekt "Żubry Online", istnieje możliwość nie tylko oglądania, ale także posłuchania, co się dzieje na żubrzej polanie położonej na północnym skraju Puszczy Białowieskiej. Fani przede wszystkim mogą usłyszeć śpiew ptaków, które licznie przylatują do wywieszonych kulek z ziarna - informuje Jarosław Krawczyk, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.

Najczęściej do karmika zaglądają różne gatunki sikorek, mazurki, sójki, a nawet dzięcioły. Nierzadkimi gośćmi są także krogulce i jastrzębie.

Kolejną nowością tegorocznego sezonu jest zamontowanie reflektorów podczerwieni o dużej mocy. To w żaden sposób nie wpływa na zachowanie i dobowy rytm życia zwierząt, ponieważ one nie dostrzegają tego światła. Natomiast widzom daje możliwość oglądania - po zmroku - obrazu z 75 proc. powierzchni polany.

A jest na co popatrzeć. Codziennie na tę najbardziej znaną w Polsce polanę przychodzi kilkadziesiąt żubrów. Zdarza się, w tym samym czasie przy paśniku jest nawet kilkanaście osobników. Oprócz dorosłych zwierząt są także trzy tegoroczne cielaki.

W kolejce do paśnika z przysmakami ustawiają się również inne zwierzęta: łosie, sarny czy dziki. Widzowie mogą także zobaczyć przemykające lisy. W ubiegłych latach na polanę przychodziły również duże drapieżniki, czyli rysie i wilki.

Żubry są obserwowane nie tylko online. Ich fani mogą poznać ciekawostki z ich życia na profilu Żubry online. Obecnie zgromadził on już ponad 88 tys. fanów. Jest to największy do tej pory profil prowadzony przez Lasy Państwowe. Oprócz fanów z Polski, na stronie są zarejestrowani także miłośnicy z Czech, Słowacji, Anglii, Portugalii, Stanów Zjednoczonych, a nawet z Meksyku.

Jednak szczyt oglądalności reality show z udziałem żubrów, saren i dzików dopiero przed nami. Szczególną popularność w poprzednich sezonach transmisja zdobyła wśród studentów, którzy uznali obserwowanie żubrów za doskonały sposób na poradzenie sobie ze stresem podczas zimowej sesji egzaminacyjnej. Według danych Google Analytics, w czasie największej popularności liczba odsłon sięga 15-20 tys. dziennie.

Żubry można podglądać tutaj.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

840 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39