Handel ludźmi jest trzecim, po handlu bronią i narkotykami, najbardziej dochodowym przestępstwem na świecie: szacowane dochody z tego procederu to blisko 32 bilony dolarów, dotkniętych jest nim ponad 2 miliony ludzi na całym świecie.
Współczesne niewolnictwo może przybierać formę wykorzystania seksualnego, pracy przymusowej, handlu organami, zmuszania do żebractwa lub przymusowego małżeństwa. Nowym przejawem tego procederu jest wykorzystanie ludzi do wyłudzania świadczeń socjalnych i zasiłków. Handel ludźmi jest zbrodnią i pozostaje zbrodnią nawet wtedy, gdy odbywa się za zgodą ofiary. Kara za to przestępstwo to pozbawienie wolności na czas nie krótszy od lat 3, maksymalna wymiar to lat 15.
Dominującą formą wykorzystania ofiar handlu ludźmi jest ich eksploatacja seksualna. Jednakże ostatnie lata wskazują na wyraźny wzrost wykorzystania ofiar do pracy przymusowej, także Polaków. Obywatele polscy w 2013 r. stanowili w Wielkiej Brytanii drugą największą grupę ofiar handlu ludźmi, w większości wykorzystywanych do pracy przymusowej.
W ramach obchodów Europejskiego Dnia Walki z Handlem Ludźmi upubliczniono, utworzoną skrzynkę e-mailową: handelludzmibsk@policja.gov.pl. Dzięki niej będzie można przesłać policji informacje o wszelkich przejawach handlu ludźmi, co pozwoli m.in. zapobiec kolejnym ludzkim tragediom. Dodatkowo utworzono specjalny numer infolinii: 664 974 934 – będzie ona obsługiwana przez policjantów Wydziału dw. z Handlem Ludźmi BSK KGP. Dzwoniąc pod ten numer, można przekazać informacje dotyczące zarówno handlu ludźmi, jaki i pedofilii czy pornografii dziecięcej.
ewelina.s@bialystokonline.pl