Najstarsza Podlasianka ma 112 lat. Dostaje od ZUS-u spore świadczenie honorowe

2023.07.25 16:54
Osoby, które otrzymują emeryturę lub rentę z ZUS-u, nie muszą składać żadnych dodatkowych wniosków - ZUS przyznaje im świadczenie honorowe automatycznie od miesiąca, w którym obchodzą setne urodziny.
Najstarsza Podlasianka ma 112 lat. Dostaje od ZUS-u spore świadczenie honorowe
Fot: Malwina Witkowska

Województwo podlaskie może pochwalić się 73 stulatkami, którzy oprócz swojej emerytury lub renty otrzymują także specjalne świadczenie honorowe z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). To dodatek, który jest przyznawany na podstawie wieku i jest wypłacany co miesiąc, a co najważniejsze - dożywotnio. Świadczenie to nosi nazwę "świadczenie honorowe" i jest jednym z przywilejów dla naszych starszych obywateli.

Wysokość tego dodatku zależy od kwoty bazowej obowiązującej w dniu setnych urodzin beneficjenta. Obecnie wynosi ona 5,5 tys. zł brutto. To z pewnością istotna pomoc dla seniorów, szczególnie w późniejszym wieku, kiedy mogą napotykać na różne wyzwania finansowe.

- Wraz z setnymi urodzinami seniorzy otrzymują dodatkowe pieniądze za wiek, czyli tzw. świadczenie honorowe. Raz przyznane świadczenie nie ulega zmianie i jest wypłacane do końca życia w tej samej wysokości równej kwocie bazowej obowiązującej w dniu setnych urodzin. Od marca 2023 r. do 29 lutego 2024 r. świadczenie przyznaje się w wysokości 5540,25 zł brutto - informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.

Wśród beneficjentów świadczenia honorowego, najstarsza mieszkanka województwa podlaskiego ma 112 lat i mieszka w powiecie sejneńskim. Jest to naprawdę niezwykłe osiągnięcie i dowód na siłę i długowieczność naszych starszych obywateli. Natomiast najstarszy mężczyzna w regionie ukończył w sierpniu imponujący wiek 105 lat.

Istnieje ważna różnica w sposobie przyznawania świadczenia honorowego. Osoby, które otrzymują emeryturę lub rentę z ZUS-u, nie muszą składać żadnych dodatkowych wniosków. To ZUS przyznaje im świadczenie honorowe automatycznie wraz z ich dotychczasowymi świadczeniami, od miesiąca, w którym obchodzą setne urodziny. Natomiast dla seniorów, którzy nie pobierają żadnych emerytur ani rent z żadnej instytucji, konieczne jest złożenie wniosku w ZUS-ie wraz z dokumentem potwierdzającym datę urodzenia.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1275 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39