Oceniamy porodówki. Jakie są Twoje wspomnienia?

2019.04.29 12:11
Do 26 maja można wypełnić ankietę oceniającą polskie porodówki i oddziały położnicze. Ma to bardzo duże znaczenie i dla samych placówek, i dla przyszłych mam.
Oceniamy porodówki. Jakie są Twoje wspomnienia?
Fot: pixabay.com

Narodziny dziecka wywołują wiele emocji

Poród to ogromne wydarzenie w życiu kobiety i całej rodziny - bez względu na to, czy dziecko przyszło na świat siłami natury czy podczas cesarskiego cięcia. Doświadczenie tej chwili powinno być najpiękniejszym momentem, jednak nie zawsze jest przyjemne. W polskich szpitalach i klinikach zdarzają się niestety liczne uchybienia czy niedociągnięcia, które sprawiają, że młodym mamom jest bardzo ciężko odnaleźć się w nowej sytuacji i poradzić sobie z szalejącymi jeszcze w ich organizmach hormonami. Trzeba o tym mówić.

"Głos matek ma moc zmiany"

Już po raz 2. tysiące kobiet ma możliwość oceny opieki, zachowania personelu, wsparcia przy porodzie i warunków na oddziale położniczym dzięki akcji społecznej "Głos matek ma moc zmiany", organizowanej przez Fundację Rodzić po Ludzku. Wystarczy do dnia 26 maja wypełnić anonimową ankietę (jej wyniki dostępne będą na stronie: www.GdzieRodzic.info). Dzięki tym głosom i opowieściom będzie można pokazać, jak realizowany jest standard organizacyjny opieki okołoporodowej w konkretnym szpitalu, jak są traktowane kobiety i gdzie w Polsce można urodzić do ludzku. Ułatwi to przyszłym mamom podjęcie decyzji o wyborze najlepszej placówki.

Badanie sprawdza jakość opieki okołoporodowej w każdym z 400 szpitali – od izby przyjęć do momentu wyjścia. Kobiety oceniają szczegółowo m.in. sposób przekazywania informacji przez personel, poszanowanie prawa do intymności, możliwość decydowania o wykonywanych interwencjach czy zabiegach przy dziecku, wsparcie w karmieniu oraz opiece nad noworodkiem.

W pierwszej edycji napłynęło blisko 35 tys. opinii. To wszystko pomoże również w podejmowaniu interwencji wobec tych placówek, gdzie łamane jest prawo, dochodzi do nadużyć lub przemocy. Na 2019 rok zaplanowanych jest 30 takich działań, gdzie łamane są prawa kobiet.

Doświadczenia zebrane w zeszłym roku były kluczowe w opracowaniu raportu na temat opieki okołoporodowej w Polsce. Wyniki badania pokazały, że 74% kobiet dobrze ocenia opiekę w szpitalu. Jednocześnie ponad połowa w trakcie porodów lub pobytu w szpitalu doświadcza sytuacji niezgodnej z obowiązującymi przepisami, spotyka się z nadużyciami, a nawet formami przemocy.

Skuteczność kolejnych akcji Rodzić po Ludzku w latach 1994-2006 dowiodła, jak ważne jest wnoszenie do przestrzeni publicznej głosu kobiet, ich osobistych doświadczeń i oceny opieki. Akcje znacząco zmieniły polskie porodówki. Prowadzony od roku stały monitoring porodówek pozwala kobietom ocenić szpital zaraz po wyjściu z niego, jednocześnie wymusza na szpitalach wprowadzanie zmian, podnoszenie i przestrzeganie standardu opieki okołoporodowej.

Fundacja Rodzić po Ludzku

Fundacja jest organizacją pozarządową pożytku publicznego, działającą na rzecz kobiet w ciąży i matek małych dzieci. Jej misją jest poprawa opieki perinatalnej i warunków w placówkach położniczych w Polsce. Od 22 lat w sposób ciągły prowadzi działania rzecznicze, interwencyjne i edukacyjne, których adresatami są decydenci służby zdrowia, aktywiści, personel medyczny oraz same kobiety w ciąży i matki małych dzieci. Monitoringi, wynikające z nich raporty i analizy stanu opieki okołoporodowej stały się podstawą postulatów stworzenia ogólnopolskich standardów opieki okołoporodowej. W 2015 r. Fundacja otrzymała nagrodę WHO za "działalność w zakresie prac nad poprawą jakości opieki okołoporodowej", a w 2016 r. nagrodę ONZ za "skuteczne rzecznictwo oraz wsparcie praw kobiet".

Ewa Reducha-Wiśniewolska
ewa.r@bialystokonline.pl

1268 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39