Wigilia polskiej prezydencji w UE odbędzie się w Krasnogrudzie

2011.06.16 00:00
Setna rocznica urodzin Czesława Miłosza, otwarcie oryginalnej placówki - Międzynarodowego Centrum Dialogu oraz początek polskiej prezydencji w Unii Europejskiej - te trzy wydarzenia zbiegły się w czasie. Zbiegną się też w miejscu - wyjątkowym - dawnym dworze rodziny Miłoszów w Krasnogrudzie koło Sejn.
Wigilia polskiej prezydencji w UE odbędzie się w Krasnogrudzie
Fot: Fundacja Pogranicze
Odrestaurowany dwór Miłoszów od 30 czerwca będzie siedzibą Międzynarodowego Centrum Dialogu

- To w naszym województwie, gdzieś na kresach, gdzieś na pograniczu kultur i narodów powstała i dobiegła końca piękna inwestycja realizowana przez Fundację Pogranicze - mówi marszałek województwa, Jarosław Dworzański. - Udało nam się zainteresować nią ministra spraw zagranicznych, ministra kultury i dziedzictwa narodowego, w taki sposób, że mogło być to miejsce inauguracji polskiej prezydencji w Unii Europejskiej - cieszy się marszałek.

A mowa cały czas o Krasnogrudzie koło Sejn - urokliwym zakątku położonym przy samej granicy polsko-litewskiej, z której rozpościera się widok nie tylko na nieskażony krajobraz wzgórz, jezior i lasów, ale także na objęte bliskim sąsiedztwem Rosję, Litwę, Białoruś i Polskę. Znajduje się tutaj dwór wraz z rozległym parkiem, przed wojną należący do rodziny Czesława Miłosza, właśnie odrestaurowany przez Fundację Pogranicze.

- 20 lat temu zamarzyliśmy razem z Czesławem Miłoszem żeby w tym miejscu porzuconym, zrujnowanym, w Krasnogrudzie powstało Międzynarodowe Centrum Dialogu. Miłosz nie chciał muzeum swojego imienia, chciał żeby to było żywe centrum, żywe miejsce działań kulturowych - o genezie powstania nowej placówki opowiada szef Fundacji Pogranicze, Krzysztof Czyżewski.

"Pogranicze" w pomiłoszowskim dworze inauguruje nowatorskie i jednocześnie wrastające w jagiellońskie tradycje budowania mostów między ludźmi i kulturami przedsięwzięcie. W Krasnogrudzie otwarte zostanie Międzynarodowe Centrum Dialogu - unikalna w Europie placówka dedykowana badaniu i upowszechnianiu dialogu międzykulturowego.

- Bardzo się cieszę, że właśnie z Podlasia, z naszego regionu idzie w Polskę i Europę sygnał, że nie tylko mamy bogate tradycje dialogu i historyczne i współczesne, ale że chcemy z tego uczynić nowoczesną kompetencję - wyjaśnia Czyżewki.

30 czerwca - w 100. rocznicę urodzin Czesława Miłosza - właśnie do Centrum przybędą miłośnicy twórczości noblisty z całego świata. Co podkreśli, jak los życiowy i myśl autora "Rodzinnej Europy" współgrają z wyzwaniem, przed którymi dzisiaj stoi Stary Kontynent - budowania "Europy mostów".

Fundacja Pogranicze wraz z Ośrodkiem "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów" przygotowała na ten dzień objętą patronatem UNESCO "Europejską Agorę". 30 czerwca spotkają się w Krasnogrudzie wybitni filozofowie (m.in. Zygmunt Bauman), poeci i twórcy. O godz. 21 w Bazylice Sejneńskiej czeka zaś szczególne wydarzenie artystyczne - muzycy z Polski, Litwy, Hiszpanii i USA do nut Wlad'a Marhulets'a wykonają oratorium inspirowane wierszem Miłosza "Powrót" po czym utwory noblisty czytać będzie Andrzej Seweryn. Natomiast 1 lipca w Białej Synagodze w Sejnach odbędzie się sympozjum poświęcone Miłoszowi i wieczór jego poezji.

Działania Międzynarodowego Centrum Dialogu to nie tylko jednorazowa impreza na rozpoczęcie polskiej prezydencji i rocznicy rodzin Miłosza. W przyszłości będzie prowadziło działania ukierunkowane na Polaków mieszkających na Litwie, na stosunki polsko-litewskie i, jak podkreśla Krzysztof Czyżewski, współpracę lokalną, bo bez dobrych stosunków z mieszkańcami naszego zróżnicowanego regionu nie może być mowy o międzynarodowym dialogu. Będzie to także miejsce otwarte na działania kulturowe, turystykę kulturową oraz inicjatywy ekologiczne. Latem dwór będzie czynny i otwarty na wszystkich ciekawych tego miejsca i jego związków z Czesławem Miłoszem. Jego uroczystego otwarcia dokona 30 czerwca prezydent Bronisław Komorowski.

Centrum będzie prowadzone przez Fundację Pogranicze. W tej chwili trwają rozważania w jaki sposób będzie finansowane. Być może trafią do niego fundusze z budżetu województwa i ministerstwa. Szacuje się, że generowane koszty stałe placówki rocznie wyniosą około 350 tys. zł.

E.S.

1325 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39