Białystok przyłącza się do akcji Otwarte zabytki

2012.07.13 00:00
Coraz częściej z naszego krajobrazu znikają stare dworki, drewniane kościółki i cerkiewki, domy pobudowane w niezbyt dalekiej przeszłości, stanowiące o naszej tożsamości. By nie zniknęły one z naszej pamięci powstał projekt Otwarte Zabytki.
Białystok przyłącza się do akcji Otwarte zabytki
Fot: Muzeum Wojska w Białymstoku

Projekt Otwarte Zabytki (www.otwartezabytki.pl) jest akcją, mającą na celu uzupełnienie informacji o polskich zabytkach architektonicznych. Może wziąć w niej udział każdy. Spośród 65 tys. obiektów z bazy musi wybrać interesujący obiekt, znaleźć o nim brakujące informacje i wpisać do specjalnej tabelki. Potem trzeba dodać określenia pasujące do danego zabytku i oznaczyć obiekt na mapie.

Zanim dany zabytek zostanie ostatecznie zatwierdzony, musi zostać sprawdzony niezależnie przez trzech uczestników akcji.

Białostockie Muzeum Wojska, włączając się do projektu, zorganizuje warsztaty poświęcone militarnym zabytkom z terenu Białegostoku. W pierwszej części uczestnicy zostaną zaproszeni do wspólnej pracy nad obiektami z listy projektu Otwarte Zabytki. Przy wsparciu historyków i specjalistów z zakresu ochrony dziedzictwa sprawdzą oni, czy wszystkie dane dotyczące np. białostockiego garnizonu są prawidłowe oraz uzupełnią brakujące informacje. W ten sposób przeanalizowane będą najważniejsze militarne zabytki z naszego terenu. Dzięki temu, każdy uczestnik zajęć będzie mógł wziąć naprawdę czynny udział w utrwalaniu pamięci o przeszłości, nie tylko Białegostoku. Program Otwarte Zabytki opiera się bowiem o pracę pasjonatów, którzy samodzielnie uzupełniają i weryfikują informacje z Krajowego Rejestru Zabytków.

Druga część warsztatów zostanie poświęcona kompleksowi koszarowemu przy ul. Bema 100. Wybudowany dla armii rosyjskiej, służył później Wojsku Polskiemu, a obecnie znajduje się tam siedziba Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej.

Warsztaty odbędą się w Muzeum Wojska 19 i 20 lipca (czwartek-piątek). Pierwszy dzień podzielony będzie na część teoretyczną, podczas której zostaną omówione prawne aspekty ochrony zabytków oraz część praktyczną, czyli poznawanie historii wybranych obiektów oraz uzupełnianie "wirtualnych kart". Natomiast 20 lipca będzie możliwość zwiedzenia koszar straży granicznej oraz wystawy plenerowej ciężkiego sprzętu wojskowego na co dzień niedostępnej dla zwiedzających.

Zapisy prowadzone są pod adresem: mkozlowski@mwb.com.pl oraz tel. 85 74 16 449. Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona.

Natomiast już w najbliższą niedzielę (15.07), o godz. 11.00 przy ul. Warszawskiej 1 (róg Warszawska - Sienkiewicza), tak jak w innych miastach Polski, w ramach akcji odbędzie się spacer po białostockich zabytkach. Można wziąć ze sobą komputer. Kontakt ws. spaceru: awiszowaty@projektpolska.pl, tel. 791 188 625.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1598 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39