Bilety za grosze. Można je będzie kupić w białostockich teatrach i Operze Podlaskiej

2019.05.06 07:39
18 maja w całej Polsce obchodzony będzie Dzień Teatru Publicznego. Z tej okazji blisko 100 teatrów z kilkudziesięciu polskich miast weźmie udział w akcji "Bilet do teatru za grosze". Wśród nich są także placówki z Białegostoku.
Bilety za grosze. Można je będzie kupić w białostockich teatrach i Operze Podlaskiej
Fot: Michał Heller/OiFP-ECS
Musical "Upiór w operze" to propozycja Opery i Filharmonii Podlaskiej

Teatr Dramatyczny: "Hobbit"

W Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki widzowie będą mogli obejrzeć najnowszy spektakl - "Hobbit" w reżyserii Grzegorza Suskiego. Będzie go można obejrzeć w sobotę (18 maja) o godz. 16.00. Sprzedaż "biletów za 350 groszy" rozpocznie się tego samego dnia o godz. 10.00, wyłącznie w kasie teatru. Jedna osoba będzie mogła kupić maksymalnie 2 bilety.

Teatr Dramatyczny, jako jedyna scena w Polsce, pozyskał prawa do wystawienia tej sztuki. Spektakl będzie wyjątkowym wydarzeniem - polską prapremierą. Przedstawienie powstaje z ogromnym rozmachem scenograficznym i kostiumowym. Na scenie zobaczymy prawie cały zespół teatru, wzmocniony kaskaderami i akrobatami. Bezkompromisowa inscenizacja oparta będzie na wszystkich znanych postaciach z książki. W finale spektaklu pojawi się nawet smok Smaug. "Hobbit" w Teatrze Dramatycznym to opowieść o przyjaźni oraz współpracy często diametralnie różnych nacji, które potrafią się zjednoczyć przeciwko złu. Dzieło Tolkiena zostanie przez twórców potraktowane z ogromnym szacunkiem i pietyzmem.

Białostocki Teatr Lalek: "Miriam"

Białostocki Teatr Lalek zaprasza na spektakl "Miriam". Będzie on grany w niedzielę (19 maja) o godz. 18.00. Bilety można kupić dzień wcześniej, 18 maja, w kasie Białostockiego Teatru Lalek w specjalnej cenie 350 groszy. Sprzedaż będzie trwała w godz. 11.00-19.00 lub do wyczerpania biletów. Płatność przyjmowana jest wyłącznie gotówką. Bilety nie będą sprzedawane przez Internet, nie ma możliwości wcześniejszej rezerwacji. Jedna osoba może kupić maksymalnie 2 bilety.

Spektakl "Miriam" został zrealizowany w oparciu o tekst Olega Juriewa „Miriam”, który sam autor określił jako farsę ludową. Rzecz dzieje się w domu tytułowej bohaterki leżącym na granicy działań rewolucyjnych. Kobieta i jej dom, który mimo wszystko ma być wolny od zła przychodzącego z zewnątrz, stanowi oś fabuły tej opowieści. Spektakl skłania do refleksji nad potrzebą pielęgnowania historycznej pamięci osób i miejsc w przestrzeni miasta, które dziś jest naszym domem. To próba przywoływania konkretnych kobiet, które żyły w Białymstoku, wychowywały dzieci, miały swoje plany, marzenia, były dokładnie takie jak my – dzisiaj, a którym przeszkodziła wojna.

Przedstawienie zostało zrealizowane w ramach stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Białegostoku dla twórców profesjonalnych. Spektakl jest koprodukcją Teatru Figur Widmak, Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku oraz Białostockiego Teatru Lalek.

Opera i Filharmonia Podlaska: "Upiór w operze"

W sobotę (18 maja) o godz. 9.00 w kasie Opery i Filharmonii Podlaskiej ruszy sprzedaż biletów w cenie 350 groszy na wyjątkowy pokaz musicalu "Upiór w operze", który odbędzie się tego samego dnia o godz. 14.00. Jedna osoba może kupić maksymalnie 2 bilety.

Musical wszech czasów jest najdłużej granym i najbardziej dochodowym spektaklem w historii Broadwayu. Ponadczasowa historia miłości Upiora do ślicznej sopranistki Christine i niebywale emocjonalna muzyka Webbera od lat zachwyca i wzrusza publiczność na całym świecie. Przedstawienie zostało przeniesione na deski Opery i Filharmonii Podlaskiej z Teatru Muzycznego "Roma" jako produkcja non-replica. Polską wersję musicalu wyróżnia unowocześniona, filmowa płynność realizacji, jak również doskonałe odtworzenie realiów historycznego miejsca akcji - legendarnej Opery Paryskiej. Także polska interpretacja wykracza daleko poza historię miłosnego trójkąta. Jest to sztuka z niezwykle aktualnym przesłaniem dotyczącym problemu konfrontacji z "innym", naszej tolerancji i podświadomych lęków. Tytułowy bohater, odrzucony przez społeczeństwo na skutek swych fizycznych ułomności, symbolizuje wszystkich wykluczonych. I właśnie w tym tkwi sukces opowieści o Upiorze - porywa, wzrusza i prowokuje do myślenia.

Na czym polega akcja?

Pomysł akcji "Bilet do teatru za grosze" zrodził się w 2015 roku, kiedy teatr publiczny w Polsce świętował 250-lecie istnienia. Majowe wydarzenie, w które zaangażowało się wówczas 100 teatrów publicznych z całej Polski, było jednym z najważniejszych punktów obchodów. Na widowniach zasiadło blisko 50 tysięcy widzów - także, a może przede wszystkim, tych, którzy do teatru zaglądają rzadko lub wcale.

W tym roku Dzień Teatru Publicznego obchodzony będzie w Polsce po raz piąty. Na widzów czekać będzie kilkadziesiąt tysięcy biletów w symbolicznej cenie 350 groszy (3,5 zł), którą organizator akcji - Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego - chce przypominać, że w teatrze "grosze grają rolę".

Z badań prowadzonych przez ekonomistów Szkoły Głównej Handlowej wynika bowiem, że każde 100 groszy przeznaczone na działalność teatru, przynosi nieco ponad 350 groszy zysku dla regionu, w którym teatr ten pracuje. Organizatorzy akcji chcą pokazywać "czarno na białym", że teatr nie jest obciążeniem, że teatr może się opłacać.

Jednocześnie ważnym aspektem tegorocznej akcji będzie próba pogłębienia wiedzy o tym, jakie czynniki wpływają na sukces teatru. Pilotażowe badanie mające przynieść odpowiedź na pytanie, "jakie czynniki są ważne dla odniesienia przez teatr sukcesu?", zostanie przeprowadzone 18 maja i będzie miało formę zindywidualizowanej ankiety, dostępnej na stronie www.ocenteatr.pl oraz na stronach teatrów biorących udział w akcji.

Nieprzerwanie organizatorzy wykorzystują Dzień Teatru Publicznego i akcję "Bilet do teatru za grosze" do pokazywania teatrów działających w określonych warunkach, miejscach i społecznościach jako elementów wielkiej, wyjątkowej w skali świata, sieci.

W Polsce działa dziś 121 teatrów publicznych. I choć pracują one w konkretnych realiach, lokalnie, to ich oddziaływanie wykracza daleko ponad lokalność. Tak jest od lat. Teatr to dziś nie tylko przyjazne miejsce i nie tylko działania artystyczne. To także przestrzeń debaty, miejsce, w którym prowadzone są aktywności społeczne, obywatelskie i edukacyjne.

Organizatorem wydarzenia jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Akcja "Bilet do teatru za 350 groszy" finansowana jest z środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Repertuar teatrów i Opery Podlaskiej

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

835 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39