Familijna premiera w BTL-u. Uniwersalna bajka na scenie [KONKURS]

2017.05.31 07:49
Na "Bajkę o rybaku i rybce" zaprasza Białostocki Teatr Lalek. Powstaje tradycyjny lalkowy spektakl, który mogą obejrzeć całe rodziny.
Familijna premiera w BTL-u. Uniwersalna bajka na scenie [KONKURS]
Fot: Anna Dycha
Trwają próby do "Bajki o rybaku i rybce"

W Białostockim Teatrze Lalek można obejrzeć "Bajkę o rybaku i rybce".

- To ostatnia premiera w tym sezonie artystycznym - zapowiada Jacek Malinowski, dyrektor Białostockiego Teatru Lalek. - Spektakl oparty jest na podstawie bajki Aleksandra Puszkina w tłumaczeniu Juliana Tuwima. Jest to historia znana i lubiana, która porusza temat ludzkiej chciwości.

Złota rybka spełnia życzenia

Ilu ludzi, tyle życzeń! Bo każdy z nas ma przecież swoje marzenia, swoje pragnienia oraz zachcianki, czyli maleństwa, które szepczą nam do ucha, że coś byśmy zjedli, coś chcieli dostać... Rybak zachcianek nie miał. Miał za to wiecznie niezadowoloną żonę, która wciąż chciała więcej i więcej. Na szczęście rybak złowił złotą rybkę, która pomogła mu w spełnianiu zachcianek małżonki - do czasu...

Bajkę wyreżyseruje Igor Kazakov, który jest dyrektorem artystycznym Teatru Lalek w Mohylewie na Białorusi.

- Poznaliśmy się na festiwalu lalkarskim w Białymstoku, gdzie Igor wystąpił jeszcze jako student - wspomina dyrektor BTL-u.

Sam tytuł jest metaforą

- Bajka operuje dużą ilością metafor. Ten materiał dobrze więc jest zrealizować w teatrze lalek - uzasadnia wybór tekstu reżyser spektaklu.

Igor Kazakov mówi, że będzie to opowieść o chciwości człowieka i jego pragnieniach. Jak zaznacza, sam tytuł bajki jest metaforą:
- Rybak to człowiek, a rybka to jego stosunek świata i do innych osób.

Spektakl daje dużą przestrzeń dla pracy scenografa. Nad warstwą wizualną czuwał Aleksander Vakhrameev. Pozostawił w niej też miejsce na groteskę. Np. w scenie, w której rybak idzie do rybki, gubi różne części ciała - rękę czy nogę. Zostaje tylko niewielki fragment postaci z głową.

Widowiskowy jest także fragment, w którym chciwość staruchy symbolizują jej ogromne ręce, sięgające pierwszego rzędu widowni. Ten zabieg ma też polityczną wymowę.

Aleksander Litvinovskiy - autor muzyki - współpracuje z Igorem Kazakovem nie pierwszy raz. W spektaklu będzie można usłyszeć narodową muzykę rosyjską, ale też specjalnie skomponowaną do przedstawienia.

Bajka jak ciastko

Przedstawienie osadzone jest także w chrześcijańskiej symbolice. Rybkę można rozumieć jako prezent dla rybaka od Boga. Niestety chciwość powoduje, że człowiek chce zająć miejsce Boga, a przecież przychodzi na ziemię tylko na pewien czas.

- Bajka jest jak ciastko. Jest w niej bardzo dużo poziomów. Jako reżyser cieszę się, gdy scena ma dużo znaczeń - podsumowuje Igor Kazakov.

Na spektakl mogą się wybrać całe rodziny - obfituje on bowiem w wiele żartów, które są adresowane do dorosłych.

Lalki animować będą: Grażyna Kozłowska, Agnieszka Sobolewska, Ewa Żebrowska, Krzysztof Bitdorf i Zbigniew Litwińczuk.

Premiera odbędzie się 4 czerwca o godz. 17.00. Przedstawienie można oglądać na pokazach przedpremierowych od 30 maja do 2 czerwca o godz. 9.00 i 11.00, a także 3 czerwca o godz. 16.00. Pozostałe pokazy zaplanowano 10 czerwca o godz. 15.00, 11 czerwca o godz. 16.00 i 13 czerwca o godz. 9.00 i 11.00.

Wygraj zaproszenie: Konkurs

Repertuar Białostockiego Teatru Lalek

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1200 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39