Festiwal Piosenki Literackiej im. Łucji Prus

dodane dnia: 2009-08-13 przez: cmg01
Impreza Patronat BiałystokOnline.pl
Festiwal Piosenki Literackiej im. Łucji Prus
Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy:
2009-10-08 - 2009-10-10
Zapraszamy na Festiwal Piosenki Literackiej im. Łucji Prus pt. "W żółtych płomieniach liści...".

Impreza ma na celu promocję, prezentację i popularyzację piosenek artystki, a także innych wartościowych utworów z dziedziny piosenki literackiej i autorskiej.

Podczas festiwalu zakwalifikowani uczestnicy - studenci i absolwenci szkół teatralnych, muzycznych i wokalnych - zaprezentują piosenki z repertuaru Łucji Prus (nieżyjącej piosenkarki pochodzącej z Białegostoku) oraz utwory znanych i debiutujących autorów piosenki literackiej.

PROGRAM
8 października
- godz. 20.00 - Wieczór wspomnień o Łucji Prus (WOAK Spodki, ul. Św. Rocha 14) - wstęp wolny

9 października
- godz. 12.00-17.00 - prezentacje konkursowe (WOAK Spodki, ul. Św. Rocha 14) - wstęp wolny
- godz. 20.00 - recital Tadeusza Woźniaka (WOAK Spodki, ul. Św. Rocha 14) - wstęp - 10 zł.

10 października
- godz. 18.00 - Koncert Galowy z udziałem laureatów Festiwalu oraz zespołu STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO (Białostocki Ośrodek Kultury, sala Kina Forum, ul. Legionowa 5), wstęp - 30 zł.

JURY Festiwalu:
Jan Wołek - poeta, pisarz, autor tekstów piosenek, malarz, bard
Janusz Strobel - gitarzysta, kompozytor
Tadeusz Woźniak - muzyk, kompozytor, wokalista
Andrzej Marian Dyrdał - muzyk, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury, dyrektor Zespołu Pieśni i Tańca Białostocczyzny "Kurpie Zielone"
Włodzimierz Nahorny - muzyk jazzowy, pianista, saksofonista, flecista, kompozytor i aranżer

Kierownictwo artystyczne, reżyseria koncertów:
Piotr Bogusław Jędrzejczak

Scenografia, oprawa plastyczna:
Andrzej Dworakowski


Łucja Weronika Prus
Mówi się o niej, że miała wyjątkowy głos i wielką umiejętność doboru repertuaru, koncentrowała się na poezji, a także na muzyce poważnej. Jej piosenki znała i śpiewała cała Polska. Wylansowała popularne przeboje takie jak: "Dookoła noc się stała", "Nic dwa razy", "Twój portret", "W żółtych płomieniach liści", "Walc chopinowski", "Tango z różą w zębach". Przyszła na świat 25 maja 1942 roku w Białymstoku. Tu też uczęszczała do szkoły muzycznej (klasa skrzypiec). Następnie ukończyła Wydział Wokalny i Piosenkarski Średniej Szkoły Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie oraz Studio Piosenki PAA Pagart. W 1962 roku zdobyła II nagrodę w Radiowym Konkursie Piosenkarskim, co zaowocowało nagraniem jej pierwszych piosenek dla Polskiego Radia.
Wielu do dziś wspomina jej niezwykły dar stwarzania nastrojowych klimatów. W wywiadach powtarzała, że właśnie tego szukała zawsze zarówno w tekście jak i muzyce. Nic dziwnego, bowiem pisali dla niej sami najwięksi: Nahorny, Sławiński, Namysłowski, Wąsowski, Osiecka, Kofta, Wołek, Młynarski. Wielokrotnie doceniano jej talent nagradzając ją na wielu festiwalach. Współpracowała przy produkcjach telewizyjnych i filmowych oraz z artystami takimi jak: Alicja Majewska, Jerzy Połomski, czy zespół Skaldowie.
Prezentując swoje piosenki zawsze chciała powiedzieć coś ważnego, dlatego nigdy nie zaśpiewała czegoś banalnego i bez znaczenia, świadczą o tym preferowane przez nią teksty m. in. Szymborskiej, Osieckiej, czy Miłosza. Kiedy Maria Szabłowska zapytała ją kiedyś "co tak naprawdę chcesz nam powiedzieć?", Łucja odpowiedziała: "chcę wam wyśpiewać, że życie jest piękne i trzeba korzystać z każdej jego chwili".
Smutny jest fakt, iż osobie tak rozkochanej w życiu nie udało się pokonać choroby i Łucja zmarła 3 lipca 2002 roku w Warszawie. Jej odejście było jednak pełne charyzmy i dystansu do siebie i świata. Zgodnie z jej życzeniem na pogrzebie zabrzmiał jej ukochany przebój "Wonderful World" Louisa Armstronga, a potem także w Programie I Polskiego Radia, kiedy ją żegnano. W swoim testamencie napisała też, żeby przyjaciele po jej śmierci spotkali się na pikniku na łące. Żeby nie było żadnej stypy, bo przecież... jak śpiewała "Czemu ty się, zła godzino, z niepotrzebnym mieszasz lękiem? Jesteś - a więc musisz minąć, miniesz - a więc to jest piękne" lub "Czas uciekać musi, żeby księżyc krążył"

Łucję Prus pośmiertnie odznaczono Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla kultury polskiej i osiągnięcia w pracy artystycznej.

Patronat medialny
Portal Miejski BiałystokOnline
Miejsce imprezy
ul. św. Rocha 14
15-879 Białystok

987 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39