Dom

Jak sprzedać nieruchomość w czasie epidemii koronawirusa?

2020.04.21 14:22
Jak koronawirus wpłynął na sprzedaż nieruchomości i o co warto zadbać zwierając umowę?
Jak sprzedać nieruchomość w czasie epidemii koronawirusa?
Fot: pixabay.com

Epidemia koronawirusa zmieniła momentalnie cały świat.

- Jesteśmy dosyć mocno ograniczeni w domach. Urzędy, sądy są albo pozamykane albo pracują zupełnie zdalnie i ta rzeczywistość jest bardziej wirtualna - mówi założyciel firmy Lwy Nieruchomości Marcin Świsłowki.

Z związku z zaistniałą sytuacją określone sprawy musimy załatwiać zdalnie. Doradca na rynku nieruchomości postanowił zadać kilka kluczowych pytań związanych z branżą nieruchomości, na które odpowiedzi mogą rozwiać niektóre wątpliwości, a które być może zadaje sobie teraz wiele osób chcących sprzedać lub kupić mieszkanie. Czy w obecnym dość trudnym czasie, gdy chcemy sprzedać np. mieszkanie możemy z jego kupcem zawrzeć ważną umowę mailowo?

Jak odpowiada radca prawny Rafał Rybnik, w obecnej sytuacji nie jest czymś dziwnym, by takie umowy zawierać przy wykorzystaniu możliwości technicznych. Przyjmuje się, że taka umowa zawarta pomiędzy dwoma osobami fizycznymi, przez skan takiej umowy, wymianę korespondencji mailowej - co do zasady jest ważna. Rodzi się jednak pytanie co w momencie, jeżeli np. trzeba będzie realizować tę umowę? Radca podpowiada, że oprócz zdalnej wymiany korespondencji z podpisem umowy, warto przesłać jej oryginał listem poleconym. Taki dokument warto opatrzyć też podpisem elektronicznym kwalifikowanym.

A co w sytuacji, gdy podpisaliśmy umowę na sprzedaż mieszkania, ale po drodze pojawiły się pewne komplikacje. Nie możemy zgromadzić odpowiednich dokumentów, a zadatek został już wpłacony. Jak powinna zachować się każda ze stron?

Jak mówi radca prawny, przyjmuje się w doktrynie prawa, że taka sytuacja jest uważana za siłę wyższą, której strony nie mogły w momencie zawierania umowy przewidzieć i taka sytuacja wyłącza odpowiedzialność stron. Jednak, gdyby nawet doszło do zerwania umowy przedwstępnej, strony powinny się rozliczyć, zaliczka powinna zostać zwrócona, bez ponoszenia dodatkowych odsetek.

Warto zobaczyć:



Zazwyczaj jeśli sprzedajemy naszą nieruchomość to podpisujemy tzw. umowę przedwstępną, czyli określamy za ile sprzedamy mieszkanie, jaki będzie termin wyprowadzki, jaki mamy zadatek. Umowy przedwstępne można zawierać w formie notarialnej albo można zawrzeć w umowie tzw. cywilno-prawnej. Co w sytuacji jeśli mamy umowę notarialną i chcemy zrobić do niej aneks? Czy możemy zrobić aneks w zwykłej formie czy należy iść do notariusza?

- Nie można zrobić aneksu w zwykłej formie pisemnej. Zasadą jest, że jaka była pierwotna czynność, to wszelkie zmiany pierwotnej umowy muszą nastąpić w takiej samej formie. Czyli jeśli zawarliśmy umowę przedwstępną w formie aktu notarialnego to dokonanie zmian tej umowy, nawet jeżeli chodzi o termin realizacji umowy już docelowej, powinno być zrobione u notariusza w formie notarialnej - radzi Rafał Rybnik.

Epidemia uderzyła niemal we wszystkie sektory życia społecznego i gospodarczego. Choć dla wielu osób nieruchomości wciąż wydają się bezpiecznym azylem lokowania pieniędzy, to rynek nieruchomości może zareagować spadkiem, lecz nie tak szybkim i głębokim. Trudno prognozować dalszy rozwój sytuacji, bo nie wiadomo, jak długo ona potrwa.

Paulina Górska
24@bialystokonline.pl
1256 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39