Odkrycia archeologiczne w Ogrodzie Branickich

2020.11.06 15:01
Zakończyły się badania archeologiczne nieopodal Pawilonu Włoskiego w ogrodach Branickich.
Odkrycia archeologiczne w Ogrodzie Branickich
Fot: UM Białystok

Na przełomie października i listopada można było spotkać archeologów w części boskietowej Ogrodów Branickich. Prace prowadzili w trzech wykopach. Ich celem było zabezpieczenie widocznych na powierzchni alejek kamiennych reliktów architektury ogrodowej. Chodziło także o rozpoznanie sposobu zagospodarowania tak zwanych gabinetów przejściowych położonych na poprzecznych alejkach w strefie boskietowej ogrodu.

Miasto Białystok, które jest właścicielem ogrodów Branickich właśnie poinformowało o efekcie prac.

- Podczas prac stwierdzono powojenne zniszczenia poziomu użytkowego XVIII-wiecznego ogrodu, które zostały dokonane w trakcie prac niwelacyjnych związanych z umacnianiem nawierzchni alejek gruzem budowlanym, pochodzącym z pałacu. Historyczny poziom alejki wysypanej żółty piaskiem zachował się fragmentarycznie tylko w jednym wykopie - informuje Anna Kowalska z Departamentu Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego w Białymstoku. - Ponadto wydobyto sześć oryginalnych, zdobionych elementów kamiennych balustrad i zwieńczenia pilastra na fasadzie pałacu z XVIII wieku, wykonanych z piaskowca.

W czasie prac odkryto też poziom użytkowy jeszcze sprzed powstania ogrodu, datowany na XVI i XVII w. Archeolodzy znaleźli tu trzy obiekty jamowe, fragmenty ceramiki z tego okresu oraz ułamek kafla z przełomu XVI i XVII w. z herbem "Ogończyk". Należał do pierwszego budowniczego pałacu białostockiego (wówczas kamienicy obronnej) – Piotra Wiesiołowskiego.

– Wszystkie te elementy zostały zabezpieczone. Po uzyskaniu decyzji od Podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Białymstoku zostaną przekazane do Muzeum Farmacji, które mieści się w Pałacu Branickich, i tam będą eksponowane – zapowiada zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.

Wg źródeł ikonograficznych w części z boskietami znajdowała się fontanna, a w rogu całego założenia, tuż za boskietami, stała altana chińska. Ta część ogrodu nabrała kształtu podczas najintensywniejszych prac prowadzonych w ogrodach Branickiego - w latach 30. XVIII w. W 1737 r. przystąpiono do formowania boskietów i szpalerów w ogrodzie górnym i dolnym, do których sprowadzano lipinę, grabinę, kasztanowce, brzozy i olchy głównie z Puszczy Knyszyńskiej, Bociek, Janowa i z Gdańska. W 1738 r. powstał Pawilon Włoski, którego remont właśnie dobiega końca.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1221 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39