Sezon na rowery i hulajnogi w pełni. Straż Miejska przypomina o kilku zasadach

2024.04.18 11:44
Rowerzysta i użytkownik hulajnogi elektrycznej to uczestnik ruchu drogowego. Ma swoje prawa, ale i obowiązki. Należy dbać przede wszystkim o własne bezpieczeństwo, ale trzeba też pamiętać o innych. Strażnicy z Białegostoku przypominają kilka istotnych informacji.
Sezon na rowery i hulajnogi w pełni. Straż Miejska przypomina o kilku zasadach
Fot: Agata Rosińska

Wiosna w mieście rozgościła się na dobre. A to oznacza, że natężenie ruchu kołowego jest coraz większe – liczniej pojawiają się pojazdy, takie jak rowery i hulajnogi elektryczne. Każdemu z kierujących takimi pojazdami należy się miejsce na drodze. Żeby wiedzieć, gdzie ono jest, trzeba być na bieżąco z przepisami. Przed rozpoczęciem sezonu rowerowego warto przypomnieć sobie, jakie mamy obowiązki.

Przejażdżki rowerowe - o czym należy pamiętać?

Obowiązkiem każdego rowerzysty jest korzystanie z drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Jeżeli brakuje drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów, rowerzysta ma obowiązek poruszać się po jezdni lub poboczu.

Korzystanie z drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo, gdy:

- opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;
- szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów lub pasa ruchu dla rowerów;
- warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).

Kierujący rowerem, korzystając z drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachować szczególną ostrożność, ustępować pierwszeństwa pieszemu oraz nie utrudniać jego ruchu.

Osoby między 10 a 18 rokiem życia, aby jeździć na rowerze po drodze publicznej, muszą mieć do tego uprawnienia – czyli kartę rowerową. Warto też pamiętać, że dziecko do 10 roku życia może poruszać się na rowerze WYŁĄCZNIE POD OPIEKĄ osoby dorosłej.

Do obowiązkowego wyposażenia roweru należy: dzwonek o nieprzeraźliwym tonie, co najmniej jeden sprawny hamulec z przodu lub z tyłu, przednia lampa ze światłem białym lub żółtym, lampa tylna ze światłem czerwonym, element odblaskowy ze światłem czerwonym umiejscowiony z tyłu. Dodatkowo można zaopatrzyć się w kask oraz kamizelkę odblaskową.

Jazda na hulajnodze

Na mocy unijnych przepisów, które również są respektowane w Polsce, pojazdy elektryczne bez siodełka (np. hulajnogi elektryczne czy deski elektryczne), które poruszają się z prędkością do 25 km/h i wyposażone są w silnik o mocy nie większej niż 250 W, nie są kwalifikowane jako pojazdy. Zalicza się je do grupy urządzeń transportu osobistego. Oznacza to, że nie potrzeba na nie żadnych uprawnień.

Obecnie jeżdżący na hulajnogach traktowani są jako piesi. W związku z tym osoby takie muszą poruszać się wyłącznie po chodnikach i nie mogą korzystać ze ścieżek oraz pasów rowerowych, ani ulic (chyba że nie ma chodnika – wówczas mogą poboczem).

Poruszanie się hulajnogą elektryczną po drodze publicznej przez dziecko do 10 lat jest zabronione w każdej sytuacji, również pod opieką osoby dorosłej. Dzieci w wieku do 10 lat mogą poruszać się hulajnogą elektryczną jedynie w strefie zamieszkania, pod opieką osoby dorosłej.

A co z rolkami?

Zgodnie z ustawą z dnia 20 czerwca 1997 roku (Prawo o ruchu drogowym), rolkarz jest uznawany za pieszego.

Rolkarz nie kieruje żadnym pojazdem, więc automatycznie staje się pieszym ze wszystkimi prawami i obowiązkami. Przepis nakazuje rolkarzom na korzystanie z chodników oraz z pobocza, gdy chodnika nie ma. Osoby jeżdżące na rolkach nie mogą też korzystać z infrastruktury rowerowej.

Agata Rosińska
24@bialystokonline.pl
751 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39