Wystawa "Twarze ZAiKS-u"

dodane dnia: 2018-07-12 przez: cmg01
Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy:
2018-07-19 - 2018-08-05
Zapraszamy na wystawę fotografii Twarze ZAiKS-u

Wernisaż: 19 lipca 2018 r. o godz. 18.00
Wstęp wolny.

Wystawa czynna do 5 sierpnia 2018 r.

Z okazji setnej rocznicy powstania Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, organizacji chroniącej prawa autorskie twórców i przez nich stworzonej i zarządzanej, prezentujemy wystawę pokazującą portrety wybitnych artystów różnych dziedzin polskiej kultury. Zarówno prezentowane na wystawie postaci jak i autorzy prac związani są ze Stowarzyszeniem. Eksponowane fotografie są wypadkową zawodowych działań fotografików w różnym czasie i okolicznościach, którym przyświecał nadrzędny cel – dobry portret twórców.

Autorzy zdjęć:

Ryszard Horowitz – słynny polski fotograf tworzący w Stanach Zjednoczonych, jeden z pionierów współczesnej reklamy, prekursor komputerowego przetwarzania fotografii, współzałożyciel amerykańskiego Stowarzyszenia Fotografików Reklamowych APA. Był asystentem Richarda Avedona, współpracował z różnymi agencjami, m.in. jako dyrektor artystyczny Grey w 1967 założył własną agencję fotograficzną, specjalizując się w fotografii reklamowej i wydawniczej. Laureat wielu nagród.

Krzysztof Gierałtowski – artysta fotografik. Po studiach w szkole filmowej w Łodzi, fotografował modę i portrety dla miesięcznika Ty i Ja, a potem dla tygodnika Perspektywy, Razem, ITD, Twojego Stylu. Jego zdjęcia były publikowane m.in. w ELLE i Harper’s Bazaar. Pracował jako freelancer w Szwajcarii i Niemczech. Od prawie 30 lat pracuje nad liczącą już ponad 50 tysięcy zdjęć kolekcją “Polacy portrety współczesne”. Prowadzi Galerię/Studio Gierałtowski. Stypendysta polskiego i holenderskiego Ministerstwa Kultury, rządu Republiki Francuskiej, oraz Agencji Informacyjnej USA. Jego prace znajdują się w zbiorach między innymi: Library of Congress w Waszyngtonie, Museum of Modern Art w San Francisco, Bibliotheque Nationale w Paryżu , Musee d’Art Moderne de la Ville de Paris, Museum Ludwig w Kolonii, Kunstbibliothek w Berlinie, Muzeum Narodowe w Warszawie i Wrocławiu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Biblioteka Narodowa w Warszawie, oraz w zbiorach prywatnych.
Jest członkiem Związku Artystów Fotografików, Członkiem Korespondentem Niemieckiego Towarzystwa Fotograficznego DGPch, Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich oraz zasiadał w radzie Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

Wojciech Druszcz – fotoreporter, fotografik. Fotografią zawodowo zajmuje się od 1966 roku. Rozpoczął pracę w Centralnej Agencji Fotograficznej. Później fotografował dla dziennika Głos Pracy, tygodnika Sportowiec, Literatura i Kultura oraz miesięcznika Magazyn Rodzinny, gdzie był również kierownikiem działu. Od połowy lat 90. dokumentował przemiany ustrojowe w Polsce i na terenie republik dawnego ZSRR jako fotokorespondent światowych agencji: AP, Reuters’a a potem Agence France Presse (AFP). W 1992 roku został zastępcą kierownika działu foto i fotoedytorem Magazynu Gazety Wyborczej. W 1997 roku przeszedł do pracy w dzienniku Rzeczpospolita, a potem do tygodnika Polityka, gdzie przez wiele lat był kierownikiem działu foto.
Jest autorem wielu publikacji książkowych i wystaw. Laureat i juror konkursów fotografii prasowej. Jest członkiem Związku Artystów Fotografików , członkiem władz Stowarzyszenia Autorów ZAiKS i Klubu Fotografii Prasowej Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Witold Krassowski – artysta fotografik, reporter .Pracował dla tygodnika Przegląd Katolicki i agencji Network Photographers. Współpracownik czasopism Der Spiegel, The Observer, The Independent, New Yorker, National Geographic i Gazety Wyborczej.
Juror World Press Photo oraz jego laureat (1992 i 2003). Laureat konkursu Polska Fotografia Prasowa (1994, 1995, 1996, 1997, 2000, 2003). Autor wystaw m.in. „Powidoki z Polski” o transformacji ustrojowej w Polsce w latach 1987–1997. Jest absolwentem Lingwistyki Stosowanej na Uniwersytecie Warszawskim. Studiował także w Institut de Linguistique Generale, Universite de Paris III Sorbonne Nouvelle. Doktor habilitowany. Prodziekan Wydziału Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Jacek Barcz – fotoreporter prasowy. Zaczynał swoją pracę zawodową w Centralnej Agencji Fotograficznej. Potem przez 15 lat był fotoreporterem w Sztandarze Młodych a następnie przez kolejne 15 lat fotografował dla angielskojęzycznego tygodnika The Warsaw Voice. Współpracował również z tygodnikiem Polityka. Był laureatem I nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Fotografii Prasowej. Swoje zdjęcia publikował w albumach i książkach. Jest członkiem władz Klubu Fotografii Prasowej przy Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich oraz Sekcji Dzieł Fotograficznych Stowarzyszenia ZAiKS, do którego należy od ponad ćwierć wieku.

Jan Morek – fotoreporter, z wykształcenia socjolog. Od 1966 do 1993 fotoreporter najpierw w Wydawnictwie Polonia, później w Agencji INTERPRESS. Od 1993 do dziś samodzielnie współpracuje z rozmaitymi wydawnictwami, głównie z Wydawnictwem Artystycznym i Filmowym, czego plonem jest 10 autorskich albumów fotograficznych, w tym dwie różne edycje albumu Polska, Warszawa, a ostatnio Zamek Królewski w Warszawie oraz Fotografie z PRL-u. W latach siedemdziesiątych za prace fotoreporterskie wielokrotnie nagradzany na krajowych konkursach fotografii prasowej , a także na World Press Photo.

Zbigniew Furman – fotografik portrecista, fotoreporter. Przez wiele lat pracował w dzienniku Życie Warszawy, potem w tygodniku Razem. Był właścicielem zakładu fotograficznego, a następnie Studia Fotografii Reklamowej. Dowodził również zespołem działu foto tygodnika Wprost. Później pracował w Muzeum Powstania Warszawskiego. Członek władz Związku Polskich Artystów Fotografików. Jest autorem licznych wystaw indywidualnych oraz współautorem wystaw zbiorowych. Był jurorem konkursów fotografii prasowej. Prowadził warsztaty fotograficzne dla młodych fotografów.

Marek Szymański – fotoreporter związany z prasą od ponad 35 lat. Pracował w Świecie Młodych, w tygodniku Kobieta i Życie. Swoje zdjęcia publikował w wielu pismach ukazujących się w Polsce m.in. PANI, Viva, Przyjaciółka, Olivia. Przez ostatnich 10 lat zajął się fotografowaniem znanych postaci ze świata artystycznego. Jest autorem okładek płyt: Krzysztofa Krawczyka, Muńka Staszczyka, Witolda Paszta, Jacka Borkowskiego.
Jego zdjęcia ilustrują liczne wydawnictwa między innymi: Gwiazdozbiór estrady polskiej, Samotny żeglarz, Encyklopedia Warszawy PWN, Optymistki, czy też ostatnio wydane albumy Nowe oblicza polskiego dworu i Najpiękniejsze polskie wille.
Jest laureatem III nagrody i wyróżnienia w Ogólnopolskich Konkursach Fotografii Prasowej. Jestem autorem kilku wystaw indywidualnych i uczestnikiem wielu wystaw zbiorowych między innymi World Press Photo. Jest członkiem Stowarzyszenia Autorów ZAiKS i Klubu Fotografii Prasowej przy Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich

Krzysztof Wojciewski – fotoreporter związany z magazynem ITD, artysta fotografik, członek Związku Polskich Artystów Fotografików, wielokrotny laureat konkursów fotografii prasowej. Robił fotosy na planach wielu filmów fabularnych takich jak: Quo Vadis, 1920 Bitwa Warszawska czy Rewers. Swoje prace wystawiał między innymi w Warszawie, Pradze, Paryżu, Rydze, Londynie i Moskwie.
Miejsce imprezy
Białystok, Galeria BOK (Foyer Forum), ul. Legionowa 5

1194 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39