XXVI Katedralne Koncerty Organowe

dodane dnia: 2021-06-25 przez: kul57
Impreza Patronat BiałystokOnline.pl
XXVI Katedralne Koncerty Organowe
Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy:
2021-07-09 - 2021-08-27
PROGRAM:

Piątek (9.07), godz. 19:15 – Tina Christiansen / Dania

Piątek (16.07), godz. 19:15 – Sławomir Kamiński / Poznań

Piątek (23.07), godz. 19:15 – Jan Bokszczanin / Warszawa

Piątek (30.07), godz. 19:15 – Matthias Böhlert / Niemcy

Piątek (13.08), godz. 19:15 – Józef Kotowicz / Białystok

Piątek (20.08), godz. 19:15 – Ryszard Superczyński / Gniezno

Piątek (27.08), godz. 19:15 – Ennio Cominetti / Włochy

Bilety w cenie 10 zł – wkrótce do kupienia w kasach kina Forum i BOK/CLZ, na stronie https://bilety.bok.bialystok.pl/ i w miejscu wydarzenia na pół godziny przed jego rozpoczęciem.

Wydarzenia dodatkowe (wstęp bezpłatny)

- Kościół pw. Matki Bożej Fatimskiej w Białymstoku

18 lipca, godz.18:50 – Waldemar Krawiec / Zabrze

15 sierpnia, godz. 18:50 – Józef Kotowicz / Białystok

- Kościół pw. Św. Kazimierza Królewicza w Białymstoku

11 lipca, godz. 19:00 – Tina Christiansen / Dania

29 sierpnia, godz.19:00 – Ennio Cominetti / Włochy

Organizator: Białostocki Ośrodek Kultury
Współorganizator: Parafia Rzymskokatolicka pw. Wniebowzięcia NMP w Białymstoku

TINA CHRISTIANSEN

Absolwentka Królewskiej Akademii Muzycznej w Aarhus w Danii (2011) pod kierownictwem prof. Ulrika Spanga-Hanssena, uczyła się również w Akademii Muzycznej w Malmö u prof. Andersa Johnssona. Bardzo aktywna solistka i muzyczka kameralna. Grała w wielu krajach Europy, brała udział w wielu konkursach. Zdobyła m.in. I miejsce w Konkursie Talentów Południowej Danii (2006) i III miejsce w Konkursie Organowym im. Feliksa Nowowiejskiego (2010). Zdobyła stypendium Thoegera Rasmussena, Nagrodę im. Ejnara Hansena oraz stypendium Viggo Makwartha i Veroniki Makwarth. Uczestniczyła w wielu warsztatach i wyjazdach szkoleniowych.

Tina Christiansen gra również na klawesynie. Jej repertuar jest bardzo szeroki. Grała światowe premiery nowych utworów napisanych m.in. przez Andersa Koppela, Nielsa Marthinsena, Tróndura Bogasona, Indrę Riše czy Christosa Farmakisa.

Jest dyrektorką artystyczną Międzynarodowego Festiwalu Organowego w Odense oraz dyrektorką do spraw muzyki w kościele Ansgars w Odense.

SŁAWOMIR KAMIŃSKI

Absolwent Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu, w klasie prof. R. Sroczyńskiego (dyplom z wyróżnieniem w 1987 roku). Koncertuje jako solista i kameralista w kraju i za granicą. Występował m.in. w salach koncertowych Filharmonii Poznańskiej, Bydgoskiej, Filharmonii w Charkowie, Smetana Saal w Pradze, Schauspielhaus w Berlinie, w katedrze w Lincoln, bazylikach: San Vitale w Rawennie, St. Mátyás w Budapeszcie i San Pietro in Montorio w Rzymie. Współpracował z orkiestrą Filharmonii Poznańskiej, Poznańskim Chórem Chłopięcym Jerzego Kurczewskiego i "Poznańskimi Słowikami" pod dyrekcją Stefana Stuligrosza.

W dorobku artysty znajdują się liczne nagrania płytowe jako solisty i kameralisty. Album "Feliks Nowowiejski – Oratorium Quo Vadis" na chór, orkiestrę symfoniczną, solistów i organy z udziałem orkiestry Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją Łukasza Borowicza otrzymał prestiżową nagrodę ICMA 2018 oraz był nominowany do nagrody Fryderyki 2018.

Sławomir Kamiński zajmuje się również działalnością pedagogiczną. Jest profesorem klasy organów w Akademii Muzycznej im I.J. Paderewskiego w Poznaniu – uczelni, w której od 2020 roku pełni funkcję prorektora ds. artystycznych, naukowych i kontaktów międzynarodowych.

JAN BOKSZCZANIN

Organista, pedagog, dyrektor artystyczny festiwali muzyki kameralnej i organowej. Absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (klasa prof. Joachima Grubicha), był na stypendium doktoranckim w University of North Texas (USA), gdzie studiował pod kierunkiem prof. Jessego E. Eschbacha.

Koncertuje w Europie, Azji, Rosji i Stanach Zjednoczonych. Występował z recitalami organowymi w katedrze Notre Dame w Paryżu, katedrach we Freibergu i Brugii, University Chapel w Glasgow, katedrze katolickiej w Moskwie, Meyerson Symphony Hall w Dallas i katedrze Matki Bożej Anielskiej w Los Angeles, gdzie 11 listopada 2018 roku wykonał koncert w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Nagrał ponad 20 płyt z muzyką organową. Nakładem wydawnictwa Polihymnia ukazała się jego monografia "Główne tendencje rosyjskiej i radzieckiej muzyki organowej", a także zeszyty z utworami Mariana Sawy pod jego redakcją oraz opracowanie partii fortepianowej do arii i duetów z "Litanii" Józefa Zajdlera. Specjalnie dla niego utwory pisali m.in.: Marian Sawa, Krzesimir Dębski, Adam Sławiński, Paweł Łukaszewski, Miłosz Bembinow, Alicja Gronau-Osińska i Dariusz Przybylski.

Prowadzi klasę organów białostockiej filii Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, w latach 2016-2020 był także prodziekanem tej uczelni.

MATTHIAS BÖHLERT

Pochodzi z Saksonii-Anthaltu. Muzyki kościelnej uczył się w protestanckiej szkole w Halle (Saale) pod kierunkiem Almutha Reuthera (1978-1984). W trakcie nauki pracował jako organista w Stadtsingechor Halle – najstarszym niemieckim chłopięcym chórze oraz w kościele Unser lieben Frauen. Jego dyplomowy koncert odbył się w kościele Thomaskirche w Lipsku. Od zakończenia nauki Böhlert pracuje jako organista w ewangelickich kościołach w Salzwedel (od 2004 roku jest kierownikiem odpowiedzialnym za muzykę kościelną).

Jego twórczość obejmuje utwory na organy i fortepian oraz chórowe i dla solistów. Występował w wielu krajach Europy, obu Amerykach, Japonii, Australii i Afryce. Jako dyrektor Kantorei Salzwedel wykonuje utwory muzyki barokowej, klasycystycznej, romantycznej i współczesnej.

Występował m.in. z solistami orkiestry Komische Oper Berlin. Jest odpowiedzialny za próby i występy kilku chórów w Salzwedel.

JÓZEF KOTOWICZ

Białostocki organista i pedagog. Adiunkt na Uniwersytecie Muzycznym F. Chopina w Warszawie Wydziale Instrumentalno-Pedagogicznym w Białymstoku, wykładowca w Zespole Szkół Muzycznych w Białymstoku w zakresie gry na organach i improwizacji organowej. Laureat Międzynarodowego Konkursu Organowego w Kamieniu Pomorskim (1994). Członek Archidiecezjalnej Komisji Muzyki Kościelnej w Białymstoku. Kierownik artystyczny odbywających się od 1996 roku w białostockiej bazylice Katedralnych Koncertów Organowych. Ma w dorobku pięć płyt.

Uczestniczy w licznych krajowych i zagranicznych festiwalach organowych. Regularnie koncertuje w krajach skandynawskich, wielokrotnie występował w Słowacji, Niemczech, Holandii, Estonii, Irlandii, Włoszech, Litwie, Białorusi i Rosji. Pięciokrotnie odbył tournée koncertowe w USA.

RYSZARD SUPERCZYŃSKI

Absolwent poznańskiej Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia (w klasie organów) oraz Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w klasie organów prof. Sławomira Kamińskiego. W 1994 roku otrzymał wyróżnienie na Ogólnopolskim Konkursie Organowym w Rumii za wykonanie utworów J.S. Bacha. Brał udział w seminariach i kursach mistrzowskich prof. G. Boveta, P.A. Stadmüllera, W. Zerera i Ch. Bosserta. Pełni funkcję kierownika sekcji instrumentów klawiszowych w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Gnieźnie, gdzie prowadzi klasę organów. Jest także nauczycielem organów w Studium Muzyki Kościelnej Archidiecezji Gnieźnieńskiej.

Występował jako solista i kameralista na festiwalach muzyki organowej i kameralnej w Polsce i na Litwie. Nagrał płytę z Poznańskim Chórem Katedralnym. W 2005 roku został tytularnym organistą Bazyliki Archikatedralnej w Gnieźnie i akompaniatorem Chóru Prymasowskiego. Popularyzator muzyki organowej i kameralnej w Gnieźnie i regionie.

ENNIO COMINETTI

Włoski organista. Grał na najbardziej prestiżowych festiwalach organowych i wykonał ponad 2000 koncertów. Rocznie gra ponad 80 koncertów. Koncertował w najważniejszych katedrach i salach Europy, Azji, Afryki, Ameryki Południowej, występował w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

Nagrał 25 płyt dla włoskich i niemieckich firm fonograficznych, nagrywał dla radia i telewizji. Zajmuje się również kompozycją i dyrygenturą, jest założycielem Orchestra Cameristica Lombarda i zespołu wokalnego Soli Deo Gloria. Wydał biografię M.E. Bossiego. Prowadzi seminaria muzyczne, zasiada w jury konkursów organowych. Od 1998 roku jest dyrektorem departamentu muzyki kościelnej i profesorem Akademii Sztuki w Rzymie.
Miejsce imprezy
Bazylika Katedralna pw. Wniebowzięcia NMP w Białymstoku, ul. Kościelna 2

1008 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39