Zupełnie inny Szekspir w spektaklu "Szekspirowskie kobiety"

2021.07.28 15:20
Czy ze sceny przemawiają do nas dusze postaci z dawnych czasów, czy współcześni artyści, którzy za wszelką cenę próbują zrozumieć życie, sytuację kobiet z dramatów Szekspira? Jak wiele mają one wspólnego ze współczesnym położeniem kobiet? Co je łączy?
Zupełnie inny Szekspir w spektaklu "Szekspirowskie kobiety"
Fot: Magdalena Rybij

Dzięki kompilacji kobiecych wątków z dzieł Williama Szekspira: "Makbet", "Otello", "Wiele hałasu o nic", "Król Lear", "Poskromienie złośnicy", "Jak wam się podoba", "Hamlet" oraz "Romeo i Julia" powstała autorska opowieść o trupie muzyków, śpiewaków, aktorów i tancerzy, którzy przywołują historie kobiet szekspirowskich.

Wszystko odbywa się pod batutą Hekate, która z zadziorem i ironią wprowadza widzów w społeczno – historyczny kontekst każdej sceny. Sprawując opiekę nad bohaterkami – bawi się konwencjami i atmosferami. W rezultacie odbywa się coś na kształt rytualnego koncertu. Członkowie owej trupy pod wpływem rytmu, dźwięku, ruchu wcielają się w konkretne postaci i przeżywają ich emocje. Muzyka, scenografia i kostiumy oscylują między czasami szekspirowskimi a współczesnymi.

Artyści zebrani na scenie próbują wsłuchać się, wyśpiewać, wytańczyć te historie, aby dowiedzieć się więcej, więcej zrozumieć i poczuć.

Wydarzenie "Szekspirowskie kobiety" zostało zrealizowane w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z zakresu upowszechniania kultury. Partnerami projektu jest Uniwersyteckie Centrum Kultury w Białymstoku oraz Teatr Wierszalin w Supraślu.

Spektakl przygotowała grupa białostockich artystów i twórców, którzy zebrali się za sprawą i ideą Magdaleny Dąbrowskiej. Sztuka "Szekspirowskie kobiety" jest widowiskiem muzycznym połączonym z teatrem dramatycznym, a także zawierającym elementy teatru ruchu. Najważniejszy w całym zdarzeniu jest rytm i dźwięki zapisane w tekstach Szekspira. Twórcy wychodzili właśnie od niego, budując muzykę, warstwy wokalne i ruchowe.

Muzyka jest zainspirowana muzyką z czasów elżbietańskich. Na scenie pojawiają się instrumenty takie jak: pianino, skrzypce, gitara elektryczna, flet, klarnet, bębny, kastaniety, mandolina, oraz laptop, mixer i klawisze, które ubogacają spektakl o warstwę elektroniczną.

Pomysł na stworzenie opowieści i portretów najciekawszych postaci kobiecych został zainspirowany twórczością współczesnego artysty rapera Akala z Hiphop Shakespeare Company umiejętnie wykorzystującego tekst klasyczny we współczesnej formie.

"Pragniemy nadać postaciom inny wymiar, dać im głos, który może korespondować ze współczesnym odbiorcą" - mówią twórcy.

Pokaz premierowy gościnnie odbędzie się w w Teatrze Wierszalin w Supraślu w piątek (30.07), o godz. 19.00.

Wstęp wolny, jednak obowiązują rezerwacje pod adresem: szekspirowskiekobiety@gmail.com

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl

1276 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39