1 grudnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień AIDS

2012.12.01 00:00
Został on ustanowiony w 1988 roku z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia w odpowiedzi na zagrożenia związane z rozprzestrzenianiem się epidemii HIV/AIDS na świecie.
1 grudnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień AIDS
Fot: sxc.hu
Czerwona wstążka jest symbolem solidarności z zakażonym HIV i chorymi na AIDS

Jego celem jest uwrażliwienie globalnej społeczności na problem, zapoznanie z drogami przenoszenia zakażenia wirusem HIV, uświadamianie zasad profilaktyki, a także okazywanie solidarności z osobami żyjącymi z HIV i chorymi na AIDS.

Pamiętajmy, że problem HIV/AIDS dotyczy nas wszystkich. Każdy, bez względu na pochodzenie rasowe, religię, wykształcenie lub orientację seksualną, jeśli prowadzi życie seksualne lub ma kontakt z zakażoną krwią może być narażony na zakażenie HIV. Ani płeć, ani wiek, ani wykonywany zawód nie chronią przed zakażeniem. Codziennie na świecie zakaża się ok. 7000 osób, a co 17 sekund ktoś umiera z powodu AIDS. Codziennie w Polsce 2 osoby dowiadują się o zakażeniu HIV.

Przed zakażeniem chroni znajomość dróg zakażenia (przez krew, stosunek seksualny bez zabezpieczenia, z zakażonej matki na dziecko podczas ciąży, porodu i karmienia piersią) oraz stosowanie metod zmniejszających ryzyko zakażenia (abstynencja seksualna, jeden zdrowy, wierny partner, zabezpieczenie prezerwatywą podczas kontaktów seksualnych, używanie sterylnego sprzętu, unikanie kontaktu z krwią).

Człowiek żyjący z HIV, świadomy swojego zakażenia, nie jest niebezpieczny dla otoczenia, gdyż do zakażenia nie dochodzi podczas codziennych kontaktów (w domu, pracy, szkole, podczas spotkań towarzyskich). HIV nie przenosi się poprzez dotyk, pocałunek, kichanie, kasłanie. Nie można zakazić się podczas kąpieli w basenie, używania wspólnych sztućców, spożywania wspólnych posiłków, korzystania z toalety.

W przypadku wystąpienia sytuacji ryzykownych najlepszym sposobem sprawdzenia, czy nie jest się zakażonym jest wykonanie testu. Badanie takie w Białymstoku można zrobić w punkcie anonimowego i bezpłatnego testowania przy ul. św. Rocha 3 oraz w Punkcie Konsultacyjnym dla Zakażonych HIV i Chorych na AIDS przy Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Białymstoku, ul. Żurawia 14.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1086 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39