22 kwietnia obchodzimy Dzień Ziemi

2023.04.22 08:59
Od 33 lat w Polsce obchodzimy Dzień Ziemi. Z tej okazji przed Atrium Biała odbędzie się akcja "Drzewko za surowce wtórne".
22 kwietnia obchodzimy Dzień Ziemi
Fot: Pixabay

Dzień Ziemi obchodzimy od 33 lat

Dzień Ziemi obchodzony 22 kwietnia jest największym międzynarodowym świętem ekologicznym. Co roku data ta jest doskonałą okazją do organizowania różnego rodzaju wydarzeń promujących ekologię, w tym akcji zbierania śmieci oraz sadzenia drzew. Obchody Dnia Ziemi skłaniają także do refleksji nad przyszłością naszej planety, ponieważ każdy z nas ma realny wpływ na jej kondycję.

Obchody Dnia Ziemi zostały zainicjowane w 1969r. oddolnie przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który po ujrzeniu na własne oczy wycieku oleju w Santa Barbara, tak bardzo chciał zwrócić uwagę mediów na ochronę środowiska, że wykorzystał do tego aktywność studentów. W efekcie ponad 20 milionów przedstawicieli młodzieży wzięło udział w tym apelu. W 1970 r. odbyły się już oficjalne, pierwsze obchody Dnia Ziemi, w których wzięli udział studenci z 2 tys. uczelni.

Aktualnie Dzień Ziemi jest obchodzony w ponad 190 krajach i jest zawsze okazją do licznych manifestacji odnośnie poprawy warunków na Ziemi. W Polsce pierwsze obchody odbyły się w 1990 r.

Drzewko za surówce wtórne

W sobotę przed Atrium Biała odbędzie się akcja "Drzewko za surowce wtórne". Mieszkańcy Białegostoku i okolic, którzy w tym dniu w godz. 10.00-15.00, przyniosą odpady nadające się do recyklingu, będą mogli wymienić je na roślinkę gotową do posadzenia.

Do rozdania jest aż 2 tys. sadzonek drzew i krzewów, w tym sosny, świerki, olchy, brzozy, irgi, głogi, rokitniki, ligustry, aronie, wszystkie pochodzące z Nadleśnictwa Żednia. Miejsce wymiany zlokalizowane będzie na placu od strony stawu przy galerii.

Jedną sadzonkę można otrzymać za 5 kg makulatury, 20 butelek PET, 20 puszek aluminiowych oraz za każdą sztukę zużytego sprzętu elektrycznego małego rozmiaru (o maks. długości 20 cm).

Dwie sadzonki otrzymają osoby za każdą sztukę zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego średniego rozmiaru (powyżej długości 20 cm) oraz za każde 0,5 kg plastikowych nakrętek po napojach.

Zminimalizujmy ilość elektrośmieci

Ilość produkowanych elektrośmieci z roku na rok będzie wzrastać – tak wynika z prognoz Organizacji Narodów Zjednoczonych. W 2030 r. mają to być aż 74 mln ton zużytych sprzętów AGD i RTV. Jeszcze w 2019 roku ten wskaźnik był znacząco niższy i kształtował się na poziomie niecałych 54 mln ton. Każdy jednak może podjąć działania, które mogą wpłynąć na obniżenie ilości wytwarzanych elektroodpadów.

Po pierwsze, należy używać urządzeń elektronicznych tak długo, jak to możliwe, zanim zdecydujemy się na ich wymianę. Jeśli sprzęt przestanie działać, to w pierwszej kolejności warto spróbować go naprawić. Gdy chcemy dokonać wymiany na nowszy model, to pamiętajmy, że istnieje możliwość sprzedaży starego urządzenia, np. poprzez serwis ogłoszeniowy.

Po drugie, warto zastanowić się nad wyborem bardziej ekologicznych i trwałych sprzętów. Należy wybierać te, które mają dłuższą żywotność, są łatwiejsze do naprawy i posiadają funkcję automatycznego wyłączania, gdy nie są używane – wtedy ich zapotrzebowanie na energię jest niższe.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1512 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39