50-lecie BTF w Arsenale

dodane dnia: 2006-11-09 przez: cmg01
Impreza Patronat BiałystokOnline.pl
50-lecie BTF w Arsenale
Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy:
2006-11-17 - 2006-12-03
Zapraszamy na wystawę pt. "50 LAT BIAŁOSTOCKIEGO TOWARZYSTWA FOTOGRAFICZNEGO"

Organizatorzy
Białostockie Towarzystwo Fotograficzne
Galeria Arsenał

Kuratorzy
Filip Wiśniewski
Piotr Kędyś

Patron Honorowy wystawy
Ryszard Tur (Prezydent Miasta Białegostoku)

Mecenas wystawy
Eko-System

Patroni medialni
Portal Miejski BiałystokOnline
Gazeta Współczesna

Projekt zrealizowany przy pomocy finansowej
Prezydenta Miasta Białegostoku.

Wernisaż odbędzie się 17 listopada o godz. 18.00
Wystawa czynna do 3 grudnia 2006 r.

Tutaj zobaczysz kilkadziesiąt prac członków towarzystwa.

Białostockie Towarzystwo Fotograficzne
Założone 1953 roku. Początkowo działało jako Polskie Towarzystwo Fotograficzne Oddział w Białymstoku, pierwsze spotkanie odbyło się 18 lipca 1953 roku w Sali Teatru Lalek. Pierwszym prezesem został Mieczysław Montey. Innymi ważnymi wówczas postaciami związanymi z Towarzystwem byli m.in. Piotr Sawicki (senior), Edward Modzelewski, Wacław Kossakowski, Edward Biały. W 1961 roku (już pod nazwą Białostockie Towarzystwo Fotograficzne) miała miejsce pierwsza ważna wystawa w gmachu PKO przy Rynku Kościuszki. Prezesem był wówczas Zbigniew Małyszko. Kolejne lata przyniosły wzmożoną aktywność BTF, organizowano liczne wystawy, prowadzono też działalność edukacyjną. VIII Wystawa Amatorskiej Fotografii Artystycznej zorganizowana w Muzeum Okręgowym wywołała ogromne zainteresowanie, do BTF wstąpiło wówczas kilkudziesięciu nowych członków. Powstało też Studium Fotografii dla instruktorów fotoamatorów działające przy BTF. Towarzystwo nadal działało aktywnie, organizowano wystawy, jego członkowie prezentowali swoje prace w kraju i za granicą. Na wniosek Federacji Stowarzyszeń Fotograficznych w Polsce, Ministerstwo Kultury i Sztuki przyznało Towarzystwu nagrodę za działalność i osiągnięcia. Działali już wtedy tacy twórcy jak Janusz Niechwiedowicz, Wiktor Wołkow, Waldemar Grzegorczyk. Lata siedemdziesiąte to m.in. uzyskanie przez BTF lokalu, w którym utworzono galerię i pracownię. Nowe władze tworzyli wówczas Henryk Rogoziński, Piotr Sawicki (junior) i Zdzisław Lenkiewicz. W 1973 roku z okazji jubileuszu XX - lecia BTF zorganizowano XVI Wystawę Fotografii Artystycznej oraz 14 wystaw indywidualnych w Białymstoku i województwie.

Istniejąca przy ul. M.C. Skłodowskiej własna galeria BTF organizowała regularnie wystawy członków, wystawiali w niej swoje prace Piotr Sawicki (junior), Henryk Rogoziński, Zdzisław Rynkiewicz, Zbigniew Ciepłucha, Ryszard Zięckowski. W owym czasie BTF było organizatorem jedynego w Polsce (znanego w wielu krajach) Biennale Fotografii Sportowej. Zmiana systemu politycznego i gospodarczego w Polsce w 1989 roku, a co za tym idzie administracji organizacji pozarządowych doprowadziła do zawieszenia działalności BTF.

W lutym 2005 roku z inicjatywy Ryszarda Zięckowskiego reaktywowano Białostockie Towarzystwo Fotograficzne. Nowym prezesem został Filip Wiśniewski, przyjęto kilkunastu nowych członków, wielu dawnych członków Towarzystwa (m.in. Zdzisław Rynkiewicz, Marek Dolecki, Ryszard Zięckowski, Zbigniew Ciepłucha) nadal jest z nim związanych. Misją BTF jest popularyzacja i rozwój sztuki fotograficznej w Polsce, podtrzymywanie tradycji narodowej, pielęgnowanie i popularyzowanie polskich dokonań w zakresie sztuki fotograficznej, organizowanie wystaw, plenerów, warsztatów, wykładów, seminariów poświęconych fotografii, a także ścisła współpraca z organizacjami, placówkami i instytucjami kultury.

Na wystawie zobaczymy prace takich artystów jak:

Zdzisław Rynkiewicz

W 2004 roku obchodził jubileusz 50-lecia pracy artystycznej.
Członek Związku Polskich Artystów Fotografików (ZPAF);
Członek Królewskiego Towarzystwa Fotograficznego (RPS);
Członek Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej;
Członek Honorowy Białostockiego Towarzystwa Fotograficznego;
Członek Honorowy Foto-Klubu Buenos Aires (Argentyna);

Uhonorowany międzynarodowymi tytułami artystycznymi: Artiste FIAP i Excellence FIAP.
Za całokształt pracy twórczej i społecznej odznaczony:
- Złotym Krzyżem Zasługi RP;
- odznaką: Zasłużony Działacz Kultury;
- Złotą i Srebrną Odznaką Zasłużony Białostocczyźnie.

Uczestniczył w ponad 150 krajowych i zagranicznych wystawach fotograficznych, na których zdobył ok. 30 nagród i wyróżnień, w tym Złoty Medal FIAP (Węgry 1988). Właściciel Wydawnictwa "Rynartfoto'99". Wydał dwie książki własnego autorstwa oraz obszerną monografię sił zbrojnych II RP autorstwa Henryka Smacznego pt.: "Polska Zbrojna 1919-1939". Wieloletni prezes BTF.

Agnieszka Cylwik

Architekt, fotografik (absolwentka Europejskiej Akademii Fotografii w Warszawie). Studentka Izabeli Jaroszewskej, Mariana Szmita, Tomasza Tomaszewskiego, Tomasza Sikory, Andrzeja  Świetlika. Zawodowo zajmuje się głównie architekturą. Pisze, na stałe współpracuje z wydawnictwem "Akabar", wydawcą tytułów prasowych, książek i kalendarzy. Fotografia jest jej pasją, fascynacją. Współtwórca fotograficznej Grupy 1-1. Na swoim koncie ma liczne realizacje architektoniczne oraz wystawy indywidualne i grupowe, m.in. w galerii Stara Wozownia w Toruniu, galerii Off w Warszawie. Systematycznie bierze udział w realizacjach Galerii Bezdomnej. Kilkakrotnie można było zobaczyć jej projekty fotograficzne w Białymstoku: "Siłacze i Judocy", "Żagle".

Alicja Ignaciuk

Mieszka i pracuje w Białymstoku, należy do Fotoklubu RP i BTF. Na co dzień pracownik reklamy, na zawsze - pasjonatka fotografii obecnej w jej życiu od dziecka. Ulubiony temat to ten najtrudniejszy - CZŁOWIEK. W wyprawach z aparatem najwięcej emocji dostarcza jej kontakt z drugim człowiekiem: nieprzewidywalny, zaskakujący - zarówno pozytywnie, jak i negatywnie. Zostawia najtrwalszy ślad w pamięci i często najcieplejsze wspomnienia.

Andrzej Kudlewski

Fotografik - amator. Pasjonuje się fotografią przyrodniczą i  krajobrazową, najbardziej lubi klimaty starego Podlasia i podlaskie pejzaże. W swoim dorobku ma kilka wystaw indywidualnych, brał również udział w kilku wystawach zbiorowych wraz z klubem fotografii artystycznej "Pryzmat", którego jest założycielem. Fotoreporter w prasie lokalnej, członek Fotoklubu RP i BTF.

Andrzej Olichwier

Ur. 16.03.1965 r. w Białymstoku.
Absolwent Wydziału Pedagogiki i Psychologii Filii Uniwersytetu Warszawskiego w Białymstoku, Instytutu Fotografii Artystycznej w Pradze oraz Wydziału Operatorskiego i Realizacji Telewizyjnej PWSFTviT w Łodzi.
Ważniejsze wystawy:
- II i III Triennale Fotografii Polskiej (Warszawa 1988, 1991)
- Konfrontacje Fotograficzne (Gorzów Wielkopolski 1987, 1988, 1991, 1993, 1994)
- Nowa Generacja Fotografii Polskiej (Gorzów Wielkopolski 1991)
- LOOK (wspólnie z Krzysztofem Hejke i Tomaszem Michałowskim),Galeria FF, (Łódź 1992)
- Zmiana Warty - Wystawa Młodej Fotografii Polskiej, Galeria FF, (Łódź 1991)
- Konstelacja - Wystawa Fotografii Polskiej , Galeria FF, (Łódż 1994)
- Odległe chwile - Galeria Arsenał, (Białystok 1995)
- Fotografia 97, Fotografia 98 - Fundacja Turleja , (Kraków 1997, 1998)

Bartosz Grabowski

Ur. 07.04.1977 r. Studiował na Wydziale Leśnym SGGW w Warszawie, a następnie na Wydziale Grafiki ASP w Krakowie. W 2005 roku obronił dyplom z fotografii w pracowni prof. Zbigniewa Łagockiego. Zajmuje się grafiką projektową, fotografią reportażową, portretem oraz działaniami na pograniczu fotografii i innych dziedzin sztuki. Brał udział w wielu zbiorowych i indywidualnych wystawach.

Bogusław Florian Skok

Ur. w 1965 r. w Białymstoku. Fotografuje od 1978 roku. Był uczestnikiem Ogniska Pracy Pozaszkolnej nr 5. (później: "System 5"). Od początku lat 80-tych związany z BTF. Najpierw jako członek, następnie jako v-ce prezes do spraw wystawienniczych. Uczestnik wielu wystaw zbiorowych i indywidualnych. Zawodowo związany z prasą regionalną jako fotoreporter, obecnie pracuje dla "Kuriera Porannego". Współautor kilkunastu albumów, m.in. "Białystok miasto w Europie", "Jan Paweł II na Podlasiu". Swoje zdjęcia publikuje w prasie ogólnopolskiej i zagranicznej.

Czesław Zdanowicz

Członek BTF od 01.02.1979 r. Uprawia głównie fotografię pejzażu okolic Białegostoku w tradycyjnej technice, w tym w podczerwieni, a w ostatnich latach prace komponuje w technice wielokrotnej ekspozycji. Fotografie swoje wystawiał w licznych ośrodkach kultury na terenie Białegostoku i w kraju, a w 2005 r. w Supraślu w ramach Spotkań z Naturą i Sztuką "Uroczysko".

Dariusz Dziedzic

Urodzony w 1960 r. we Wrocławiu. Od najmłodszych lat mieszka w Łapach.
Fotografuje od 1995 r. Jest członkiem Stowarzyszenia Marynistów Polskich Oddział w Toruniu. Uczestniczył w plenerach fotograficznych w Gdańsku i na Helu, efektem których była poplenerowa  wystawa w Muzeum Morskim w Gdańsku. Należał do koła fotograficznego prowadzonego przez Henryka Rogozińskiego.

Edward Magdziak

Ur. w 1920 roku w Wielączy. Kapitan Armii Wojska Polskiego. W czasie II Wojny Światowej deportowany za daleki Ural. Od maja 1943 roku służba w wojsku i szlak bojowy od Lenino do Berlina, na którym był siedmiokrotnie ranny. Po wojnie Kapitan Wojsk Ochrony Pogranicza na ziemi białostockiej. Za swoją służbę wielokrotnie wyróżniany odznaczeniami państwowymi, w tym Krzyżem Walecznym i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 1989 roku otrzymał złotą odznakę Zasłużony Białostocczyźnie. Pasjonat fotografii - fotoamator.
Zm. w 1991 roku w Białymstoku.

Filip Wiśniewski

Ur. w 1974 r. w Gołdapi. Z wykształcenia architekt. Zajmuje się głównie fotografią inscenizowaną, grafiką, rysunkiem. Twórca diaprojektów - unikatowych multimedialnych prezentacji slajdów inspirowanych muzyką. Liczne projekty autorskie o charakterze programowym, obszerne publikacje autorskie w magazynach ogólnopolskich. Autor licznych wystaw indywidualnych. Od 2003 roku związany z agencją fotograficzną New York Photographers w Nowym Jorku. Zajmuje się również fotografią reklamową, współpracuje z renomowanymi agencjami reklamowymi i wydawnictwami. Od lutego 2005 r. pełni funkcję prezesa BTF.

Henryk Rogoziński (1931 - 2004)

Członek honorowy, wieloletni prezes BTF, laureat dorocznej nagrody artystycznej Prezydenta Miasta Białegostoku, współzałożyciel oraz honorowy i rzeczywisty członek Kapituły Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej, wyróżniony tytułem Artiste Federation Internationale De L`art. Photographique (AFIAP), autor ponad 50 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą.

Jerzy Trojanowski

"Praca zawodowa związana jest z moim hobby - psychografologią, fotografowaniem i lotnictwem. Lubię podróżować i z tych podróży przywozić pamiątki, ale nic tak nie cieszy jak zdjęcia zrobione własnoręcznie. Wykonuję różne fotografie, jednak najbardziej zafascynowały mnie zdjęcia z lotu ptaka jak i miejsc, których nie zauważamy w życiu codziennym. W swojej galeriafoto.pl prezentuję zdjęcia miejsc, do których może dotrzeć każdy. Znaleźć można zarówno bezdroża Afryki jak i przepiękne miejsca na Podlasiu. Prezentowane zdjęcia są realizacją moich marzeń, choć pozostaje jeszcze bardzo dużo miejsc na nowe fotografie. Moje zdjęcia można znaleźć w licznych publikacjach podróżniczych krajowych i zagranicznych, przewodnikach turystycznych oraz na różnych stronach internetowych".

Krystyna Tomaszuk

Białostoczanka, z fotografią związana od ponad 20 lat. Zainteresowana problematyką twórczości jako cechą osobowości człowieka, szczególnie w kontekście wykorzystania ekspresji twórczej w arteterapii osób niepełnosprawnych i wspierania rozwoju osób zdrowych. Lubi fotografię reportażową, chętnie także utrwala ocalałe obiekty budownictwa wiejskiego. Członek Fotokubu RP.

Marcin Harasimowicz

Ur. się w Białymstoku w 1979 r. Absolwent wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Białostockiej. Jego przygoda z fotografią zaczęła się na poważnie w 2001 roku, gdy wstąpił do Studenckiej Agencji Fotograficznej. Fotografia jest dla niego ciągłym poszukiwaniem
i znajdowaniem. Poszukiwaniem formy, kształtu, kolorów, szarości i znajdowaniem w tym wszystkim pewnego przesłania, uczuć, emocji i refleksji nad całym życiem. Od 2005r. członek BTF.

Marek Dolecki

Od kilkunastu lat związany z BTF, wielokrotnie zasiadał w jego władzach, laureat dorocznej nagrody artystycznej Prezydenta Miasta Białegostoku, jest znanym i cenionym w Polsce i za granicą fotoreporterem i autorem zdjęć dokumentalnych, uczestnik i laureat wielu międzynarodowych salonów fotografii, autor wielokrotnie nagradzanego albumu "Święta Góra Grabarka".

Marek Tomaszuk

Z fotografią związany od ponad 25 lat. Członek rzeczywisty Fotoklubu RP, posiada tytuł artysty fotografa (nr leg. 177). Członek Sądu Koleżeńskiego Fotoklubu RP, Przewodniczący Sądu Koleżeńskiego BTF. Posiada uprawnienia biegłego sądowego z zakresu fotografii. Autor kilkudziesięciu wystaw indywidualnych i zbiorowych. Członek rzeczywisty Fotoklubu RP, konsultant do spraw współpracy zagranicznej Fotoklubu RP z Litwą.

Monika Magdziak

Ur. w 1981 roku w Białymstoku, gdzie ukończyła Wydział Architektury Politechniki Białostockiej. Zajmuje się projektowaniem architektonicznym, grafiką komputerową oraz fotografią. Najbardziej interesuje ją fotografia inscenizowana, fotomontaż oraz fotografia otworkowa. Od 2005 roku pracownik dydaktyczny Wydziału Architektury PB.

Piotr Kędyś

Absolwent Filologii Polskiej. Studiował też Public Relations i Reklamę na Studium Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej. Vice-prezes Białostockiego Towarzystwa Fotograficznego. Swoją przygodę z fotografią zaczął od radzieckiego aparatu Marki SMIENA otrzymanego z okazji Pierwszej Komunii. Obecnie pracuje w technice cyfrowej (Nikon D70s), jak i tradycyjnej (Konica Hexar, Hasselblad 500C).

Piotr Sawicki junior

1981 r. - Związek Polskich Artystów Fotografików - dyplom artysty fotografika. Doświadczenie zawodowe:
Współzałożyciel APA Studio i Classic Studio
Wykładowca fotografii - zajęcia w Instytucie Architektury; praca w Zakładzie Nowych Technik Nauczania PB
Współtwórca studenckiego ruchu Wakacyjna Akademia Kultury Studenckiej - Białystok, Tykocin, Drohiczyn
Komisarz i juror wielu wystaw i konkursów fotograficznych
1974-1980 organizator wielu plenerów, m.in. "Czas i obraz północno-wschodniej Polski"
1974-1984 współtwórca ogólnopolskiego miesięcznika literatury faktu "Kontrasty"; fotoreporter miesięcznika "Kontrasty"
1968-74 fotoreporter terenowy Centralnej Agencji Fotograficznej w Warszawie
1985-1990 prezes Białostockiego Towarzystwa Fotograficznego

Działalność zawodowa
Uprawia fotografię: socjologiczną, teatralną, nieba. Od 1978 roku zajmuje się fotografią lotniczą. W 1991 fotografował wizytę Ojca Świętego w Białymstoku. Od 40 lat fotografuje polskie prawosławie. Autor plakatów teatralnych. Członkostwo w organizacjach zawodowych
Członek SDP (Klub Fotografii Prasowej; od 1979 roku), Członek Związku Polskich Artystów Fotografików (od 1981roku)

Piotr Sawicki senior

Od założenia w 1937 roku teatru lalek entuzjastów przy szkole podstawowej nr.8 w Białymstoku uczestniczył w wielu kursach organizowanych przez ten Instytut oraz warszawski teatr lalek "Baj". Był dziennikarzem fotoreporterem II Korpusu Wojska Polskiego. Grał jako aktor, projektował scenografie, reżyserował. Dokształcał się w Studium teatralnym II Korpusu. Wspólnie z Hanką Ordonówną organizował pomoc i edukację dzieciom, które II korpus WP wyprowadził z ZSRR. W 1948 po powrocie do kraju (1947) reaktywował teatr przedwojenny. W tym samym roku w wyniku plebiscytu ogłoszonego przez redakcję "Życia Białostockiego" nazwano teatr Teatrem Lalek "Świerszcz". Był organizatorem PTF - oddział w Białymstoku. Później przemianowano oddział PTF na Białostockie Towarzystwo Fotograficzne.

Radosław Dekret

Ur. 05.02.1983 r. w Białymstoku, mieszka w Czarnej Białostockiej. Fotografuje od 2004 roku - wtedy zakupił pierwszy aparat fotograficzny. Student Szkoły Fotograficznej "Fotomedia" w Sopocie, członek Klubu Fotograficznego "Pryzmat" w Czarnej Białostockiej.

Radosław Wojciech Ciepłucha

Ur. w 1969 r. w Białymstoku. Zainteresowania: fotografia, różne techniki w malarstwie, rysunek, grafika komputerowa. Od 1991 r. ma na swoim koncie kilka wystaw indywidualnych (między innymi w ramach Dni Sztuki Współczesnej w Białymstoku). Entuzjasta i miłośnik teatru alternatywnego (aktor, reżyser i choreograf nieformalnych grup teatralnych).

Robert Maciej Nofikow

Ur. w 1969 roku. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi - Wydział Operatorski i Realizacji Telewizyjnej. Realizator zdjęć do wielu filmów krótkometrażowych (m.in. nagroda za najlepszą pracę operatorską na MADRITIMAGEN - Hiszpania 1989 r.) i fabularnych (m.in. "OFFIK" Nagroda Główna Toruńskiego Offowego, nagroda główna "Jańcio Wodnik" - XI Przeglądu Polskich Filmów Fabularnych "Prowincjonalna 2004").

Ryszard Zięckowski

Z BTF związany od 1978 r., obecnie jest członkiem Zarządu Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej oraz członkiem Zarządu BTF. Wyróżniony tytułem: Artiste Federation Internationale De L`art. Photographique (AFIAP), laureat krajowych i międzynarodowych salonów fotografii pod patronatem FIAP, brał udział w ponad 45 wystawach zbiorowych oraz indywidualnych w kraju i za granicą.

Stanisław Pankowski, 1918 - 2005

Od dzieciństwa mieszka w Białymstoku, który w tamtym okresie był wielokulturowym tyglem. Już od wczesnej młodości przejawiał zainteresowania humanistyczne - malował akwarele, pisał nowele i wiersze, które publikował w wydawanym przez uczniów Gimnazjum im. Króla Zygmunta Augusta w Białymstoku "Głosie Uczniowskim". Był współredaktorem tegoż pisma. Gimnazjum było jedną z najlepszych szkół średnich ówczesnego Białegostoku i ono właśnie ukształtowało ostatecznie wrażliwość artystyczną młodego fotografa. Po maturze w 1939 roku zapisał się na polonistykę na Uniwersytecie Wileńskim, jednak wybuch wojny uniemożliwił studia. Ożenił się w 1944 roku. Po wojnie jego pasją stała się fotografia. Aparat fotograficzny stał się jego wiernym towarzyszem. Związany był ze środowiskiem fotograficznym Białegostoku, gdzie brał udział w wystawach zbiorowych. Jego prace, wyłonione w konkursach krajowych wystawiane były również na Węgrzech i w NRD.

Wiesław Andrzej Korycki

Fotografią zajmuje się od lat siedemdziesiątych. Dawniej działał w Białostockim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych oraz w BTF. W początkowym okresie jego twórczości dominowała fotografia dokumentalna. Na swoim koncie ma m.in. wystawy w Tykocinie i galerii BTPSP. Od 1990 r. prowadzi własną firmę fotograficzną.

Wiktor Wołkow

Od lat 70-tych w BTF. Od 1973 r. Członek ZPAF. Fotografuje pejzaż i przyrodę Podlasia. Autor licznych wystaw w kraju i za granicą.
Albumy autorskie: "Wołkow" - 1983; "Rok 1863" - 1993; "Biebrza" - 1997; "Krzyż" - 1999; "Słońce" - 2001; "Biebrza od źródeł do ujścia" - 2004; "Podlasie, Supraśl, Puszcza" - 2005; "Narew" - 2006;

Wojciech Zdanowicz

Członek BTF od 2005 roku. Od kilku lat zajmuje się fotografią pejzażu, głównie ziemi podlaskiej. Ponadto obiektem jego zainteresowań jest człowiek w różnych aspektach życia. Tworzy w systemie analogowym i cyfrowym.

Zbigniew Ciepłucha

Sztukę fotografii poznał w 1968 roku. Od 1972 członek BTF. Brał udział w licznych wystawach i prezentacjach. Interesuje go grafika i fotografia, techniki "swobodne". Fascynacje impresją ruchową i pantomimicznymi opowieściami często stanowią tematykę jego zdjęć.
Miejsce imprezy
ul. Mickiewicza 2
15-222 Białystok
Imprezy

1013 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39