Akcja "Znicz". Jak zachować się, gdy policjant kieruje ruchem?

2019.10.31 09:53
Ruszyła coroczna akcja "Znicz", w ramach której policjanci dbają o płynny i bezpieczny ruch drogowy oraz pieszy wokół cmentarzy. Pamiętajmy o licznych utrudnieniach i zmianach organizacji ruchu.
Akcja "Znicz". Jak zachować się, gdy policjant kieruje ruchem?
Fot: Policja

W ramach akcji "Znicz" policjanci każdego roku czuwają nad bezpieczeństwem mieszkańców odwiedzających groby swoich bliskich. Można ich spotkać na głównych trasach wyjazdowych z miast oraz dojazdowych do cmentarzy. Ich zadaniem jest zadbanie o to, aby ruch odbywał się płynnie.

Kierowcy muszą liczyć się z dużym natężeniem ruchu oraz utrudnieniami wynikającymi z wprowadzonych okresowo zmian organizacji ruchu drogowego (szczegóły: Wszystkich Świętych. Utrudnienia i zmiany w ruchu). Zagrożeniem dla bezpieczeństwa mogą też okazać się często trudne warunki panujące na jezdni. Ważne jest więc, aby pamiętać o dostosowaniu prędkości do swoich umiejętności, warunków pogodowych, zachowaniu bezpiecznej odległości między pojazdami, korzystaniu - zgodnie z przepisami - ze świateł, w które wyposażony jest samochód.

Nie można także zapomnieć o pasach bezpieczeństwa i urządzeniach do bezpiecznego przewożenia dzieci. Wysiadając z samochodu przed cmentarzem, należy upewnić się, że jest on dokładnie zamknięty (zamki w drzwiach, bagażnik, szyby). Na widoku nie powinny być pozostawione jakiekolwiek wartościowe rzeczy. Aby dojazd do cmentarza odbył się bezpiecznie i w miarę możliwości jak najsprawniej, konieczne jest stosowanie się do poleceń funkcjonariuszy policji, którzy będą we wszystkich newralgicznych dla ruchu miejscach.

Aby zapewnić płynność i bezpieczeństwo ruchu niejednokrotnie konieczna jest zmiana organizacji ruchu w rejonie cmentarzy i nie tylko. W razie potrzeby funkcjonariusze ruchu drogowego podejmą ręczną regulację ruchu. Tutaj należy przypomnieć, że zgodnie z przepisami prawa na skrzyżowaniu, to polecenia policjanta kierującego ruchem są najważniejsze. Wszyscy kierowcy są zobowiązani do wykonywania jego poleceń. Sygnały dawane przez kierującego ruchem są ważniejsze niż sygnalizacja świetlna, znaki drogowe czy tzw. "reguła prawej ręki".

Policjanci przypominają, jak odczytać gesty wydawane przez funkcjonariusze na drodze:

- policjant zaraz otworzy ruch - jeśli policjant kierujący ruchem jest zwrócony przodem lub tyłem do nadjeżdżających pojazdów, oznacza to zakaz wjazdu na skrzyżowanie lub odcinek drogi za osobą kierującą ruchem, a dla pieszych - zakaz wejścia na jezdnię,

- podniesienie ręki do góry przez policjanta kierującego ruchem oznacza, że kierowcy muszą zachować szczególną ostrożność, bo za chwilę nastąpi zmiana kierunku ruchu. Kierowcy oraz piesi, którzy do tej pory czekali na wjazd lub wejście - będą mogli ruszyć

- policjant poprzez skierowanie ręki przywołuje pojazd na środek skrzyżowania, wskazując miejsce, gdzie ma się zatrzymać,

- policjant stojąc bokiem do kierowców z wyciągniętą jedną ręką, drugą daje im znak mówiący o tym, że bezpiecznie mogą wykonać manewr skrętu w lewo,

- policjant z podniesioną i zgiętą w łokciu ręką zatrzymuje ruch,

- policjant otwiera ruch - kierowcy oraz piesi, wobec których funkcjonariusz zwrócony jest tyłem lub przodem, mają nakaz wjazdu na skrzyżowanie lub wejścia na jezdnię.

Ewa Reducha-Wiśniewolska
ewa.r@bialystokonline.pl

1067 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39