Będą darmowe szczepienia przeciwko HPV dla 12- i 13-latków

2023.05.26 16:53
HPV odpowiada za wszystkie zachorowania na raka szyjki macicy. Z początkiem czerwca dzieci w wieku 12 i 13 lat będzie można za darmo zaszczepić przeciwko temu wirusowi.
Będą darmowe szczepienia przeciwko HPV dla 12- i 13-latków
Fot: Pixabay

Bezpłatne szczepienia

Od 1 czerwca dzieci 12- i 13-letnie (urodzone od 1 stycznia 2010 r. do ukończenia 14. roku życia) będzie można zaszczepić bezpłatnie przeciwko wirusowi HPV. Wystarczy umówić wizytę w przychodni (POZ), przez e-rejestrację lub infolinię 989 (7 dni w tygodniu od godz. 7.00 do 20.00)

Zaszczepiona kobieta zmniejsza o 70% ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy. Z kolei szczepienia, którym poddadzą się teraz chłopcy będą w przyszłości chronić również pośrednio kobiety, które w ten sposób unikną od nich zakażenia wirusem HPV. Zaszczepieni mężczyźni, nie będąc nosicielami wirusa HPV, przerywają łańcuch zakażenia. To zmniejsza liczbę przypadków raka szyjki macicy oraz innych nowotworów wywołanych przez HPV wśród kobiet.

Szczepionki przeciw HPV są stosowane w 125 krajach. Kraje realizujące szczepienia od wielu lat odnotowują nawet do 90% redukcję infekcji wirusem HPV. O ponadto 85% zmniejsza się także liczba patologii wysokiego stopnia szyjki macicy.

Przeciwwirusowe szczepionki przeciw HPV chronią przed zakażeniem konkretnym wirusem. Po podaniu szczepionki organizm wytwarza przeciwciała, które w kontakcie z HPV opłaszczają wirusa i nie pozwalają mu wniknąć do komórek nabłonka. Szczepionka uruchamia mechanizm, który zapewnia długotrwałą odporność komórkową.

Czym jest HPV?

HPV (Human Papilloma Virus), czyli ludzki wirus brodawczaka, odpowiada za wszystkie zachorowania na raka szyjki macicy. Może wywoływać również inne nowotwory u kobiet i mężczyzn.

Wyróżnia się ponad 200 typów HPV, wśród których 40 wywołuje zmiany skórne, w okolicy narządów płciowych oraz innych okolic ciała. Dzielimy je na wirusy wysoce rakotwórcze (14 typów) i o małym ryzyku rakotwórczym.

Zakażenia HPV szerzą się głównie drogą płciową, poprzez kontakt bezpośredni ze zmianami skórnymi lub na błonie śluzowej oraz drogą wertykalną w czasie porodu (ryzyko zakażenia niewielkie). Do zakażenia dochodzi najczęściej w początkowym okresie po rozpoczęciu aktywności seksualnej. Okres wylęgania wynosi od 1 do 8 miesięcy. Okres zakaźności to czas utrzymywania się zmian chorobowych.

Przed zakażeniem HPV może uchronić szczepionka. Najlepiej szczepić osoby w wieku nastoletnim, przed inicjacją seksualną. Warto podkreślić, że są one bezpieczne - szczepienie przeciw HPV jest wymieniane w Polskim Programie Szczepień Ochronnych jako szczepienie zalecane. Nie jest zatem obowiązkowe.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1401 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39