Będzie nowy Honorowy Obywatel Białegostoku? Prof. Marian Szamatowicz oficjalnym kandydatem

2023.12.11 14:21
Białostoccy radni klubu Koalicji Obywatelskiej - zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią posła Krzysztofa Truskolaskiego - złożyli wniosek o nadanie profesorowi Marianowi Szamatowiczowi tytułu Honorowego Obywatela Miasta Białegostoku. 87-letni prof. Marian Szamatowicz jest nazywany ojcem polskiego in vitro. To właśnie w Białymstoku w 1987 dokonano pierwszego zapłodnienia w takiej formie, w naszym kraju. Dzięki niedawnej decyzji parlamentarzystów metoda ta będzie refundowana przez państwo.
Będzie nowy Honorowy Obywatel Białegostoku? Prof. Marian Szamatowicz oficjalnym kandydatem
Fot: Dawid Gromadzki (UM Białystok)
Nowego kandydata na na HOMP zgłosiła Koalicja Obywatelska

Wniosek mamy gotowy, podpisali się pod nim wszyscy radni Koalicji Obywatelskiej. Zostanie on niezwłocznie złożony w Biurze Rady Miasta – powiedział w miniony piątek (8.12) przewodniczący Rady Miasta Białegostoku Łukasz Prokorym.

Inicjatywa prosto z Sejmu

Pod koniec listopada przewodniczący podlaskich struktur Koalicji Obywatelskiej, poseł Krzysztof Truskolaski zapowiedział z mównicy sejmowej, że taki wniosek się pojawi. W piątek podkreślał, że inicjatywa radnych Białegostoku pokrywa się z decyzjami nowego parlamentu.

– Bardzo się z tego cieszę, że już od 1 czerwca in vitro będzie finansowane z budżetu państwa. A to przecież profesor Marian Szamatowicz jest ojcem polskiego in vitro. Chciałbym zaapelować do wszystkich radnych, aby ponad podziałami byli za tym, aby profesora Szamatowicza uhonorować w ten sposób – mówił Krzysztof Truskolaski.

Kim jest kandydat?

Profesor Marian Czesław Szamatowicz, urodzony 13 lutego 1935 r. w Sztabinie, to wybitny polski ginekolog-położnik, który całe swoje życie zawodowe związał z Białymstokiem – najpierw z Akademią Medyczną przekształconą w Uniwersytet Medyczny, a później ze szpitalem klinicznym. Jego dorobek obejmuje około 200 publikacji naukowych w polskich i zagranicznych czasopismach, gdzie skupiał się głównie na endokrynologii ginekologicznej i medycynie rozrodu.

Jak czytamy na stronie internetowej miasta Białystok, najważniejszym osiągnięciem profesora w dziedzinie medycyny było pionierskie zastosowanie technik rozrodu wspomaganego medycznie w Polsce. Wraz z zespołem dokonał przełomu w 1987 roku, umożliwiając narodzenie się pierwszego polskiego dziecka metodą in vitro. To wydarzenie, datowane na 12 listopada 1987 roku, nie tylko odmieniło życie rodziców Magdy, pierwszego dziecka z in vitro, lecz także otworzyło nowe perspektywy dla par zmagających się z niepłodnością. Sprawiło też, że Białystok zyskał uznanie w Europie jako centrum ekspertów w dziedzinie medycyny rozrodu.

Wniosek radnych o nadanie profesorowi Szamatowiczowi tytułu Honorowego Obywatela Białegostoku będzie procedowany podczas styczniowej sesji Rady Miasta. W czerwcu 2023 roku profesor Marian Szamatowicz otrzymał Honorowe Wyróżnienie Prezydenta Miasta Białegostoku „Urbi Meritus – Zasłużony Miastu”.

Kamil Pietraszko
24@bialystokonline.pl

1131 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39