Białostocki student stworzył innowacyjne urządzenie. Będzie testowane przez policję

2023.07.05 16:53
Student Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej zbudował stanowisko stabilograficzne do badania postawy strzelca. Praca powstała jako praca dyplomowa, jednak projekt zostanie przetestowany przez dział szkoleń podlaskiej policji.
Białostocki student stworzył innowacyjne urządzenie. Będzie testowane przez policję
Fot: Iryna Mikhno
Stanowisko stabilograficzne do badania postawy strzelca

Mgr inż. Karol Walesieniuk to student Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej. Jego praca dyplomowa obejmowała temat wykonania stanowiska stabilograficznego do badania postawy strzelca.

Projekt jest wynikiem jego zainteresowania militariami oraz chęci połączenia wiedzy z zakresu mechaniki i budowy maszyn z elektrotechniką. Dyplomat ukończył wcześniej studia magisterskie na kierunku mechanika i budowa maszyn na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej.

Badanie postawy człowieka jest tematem długotrwałych badań naukowych. Dotychczas skupiano się w nich na żołnierzach lub osobach korzystających z broni palnej w ruchu. Karol Walesieniuk zauważył, że doskonalenie strzeleckie opiera się głównie na wyrabianiu pamięci mięśniowej, a nie na naukowych badaniach związanych z balansem ciała.

Jego stanowisko stabilograficzne ma zmienić podejście do treningu strzeleckiego, umożliwiając bardziej naukowe podejście do doskonalenia postawy strzelca.

- W przypadku broni krótkiej, gdzie odrzut jest nieduży, wytrącenie z równowagi strzelca jest stosunkowo niewielkie – wyjaśnia mgr inż. Karol Walesieniuk. - Jeżeli używamy broni długiej, karabinków, wówczas trzeba przyjąć do strzału taką pozycję, żeby skompensować układem ciała odrzut. I jeżeli ktoś będzie pracował intuicyjnie z bronią od początku, to może mieć problem, żeby odrzut oszacować i kontrwychylenie do przodu za każdym razem było takie samo. Dzięki stanowisku stabilograficznemu można sprawdzić i wyuczyć się na sucho bez strzelania przyjmowania poprawnej pozycji strzeleckiej - wychylenia do przodu, żeby zrobić balans dla odrzutu.

Stworzone przez niego urządzenie przeznaczone jest do badań przy obciążeniu do 100 kilogramów. Składa się ze stalowej ramy, na której umieszczona jest płyta ze sklejki, a w rogach płyty zamontowane są tensometry odpowiedzialne za pomiar nacisku.

Wyniki pomiarów są przesyłane drogą kablową do mikrokontrolera, który jest zintegrowany w środku razem z zasilaczem, wzmacniaczami i tensometrycznymi. Oprogramowanie steruje mikrokontrolerem, dzięki któremu można obserwować pomiar w czasie rzeczywistym oraz wizualizację na telefonach, czy każdym urządzeniu, które ma WiFi.

Urządzenie zostanie przetestowane w najbliższym czasie przez dział szkoleń podlaskiej policji.

Daria Lickiewicz
24@bialystokonline.pl

1368 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39