Białystok nie zapomina o deportowanych. Za nami 6. Bieg Pamięci Sybiru

2024.02.11 11:05
898 osób przekroczyło linię mety podczas 6. edycji Biegu Pamięci Sybiru. To oznacza, że sobotnie (10.02) zawody były pod względem frekwencji rekordowe.
Fot: Bieg Pamięci Sybiru

Bieg Pamięci Sybiru to impreza, która na stałe zagościła w kalendarzu wydarzeń historyczno-sportowych nie tylko w Białymstoku, ale także w innych miastach Polski oraz w środowiskach polonijnych za granicą. W poprzednich pięciu edycjach wydarzenia wzięło udział łącznie kilka tysięcy biegaczy, a tegoroczna odsłona zawodów była pod względem frekwencji jeszcze lepsza niż zwykle, gdyż linię mety przecięło blisko 900 uczestników.

Białostocki Bieg Pamięci Sybiru przeprowadzony został w Lesie Turczyńskim, a do pokonania była trasa licząca 5 km. Sportową imprezę, która jest wyrazem pamięci o osobach deportowanych na Sybir, wygrali Yaravy Baryslau (klasyfikacja mężczyzn) oraz Patrycja Marcińczyk (rywalizacja kobiet). Najlepszy zawodnik uzyskał czas na poziomie 17 minut i 10 sekund, natomiast najlepsza zawodniczka ukończyła zmagania z wynikiem 21 minut i 57 sekund.

Każdy z uczestników, który przeciął linię mety 6. Biegu Pamięci Sybiru, otrzymał pamiątkowy medal, na którym znalazł się jeden z eksponatów mieszczących się w Muzeum Pamięci Sybiru. W tym roku był to miś Reni Jackowskiej, która w 1940 r. została wraz z rodziną deportowana. Później miś znalazł się wraz z Renią z Jerozolimie, po czym trafił on w ręce innej dziewczynki - Basi. Ta po wielu latach oddała go do białostockiego muzeum.

Warto wspomnieć, że wciąż można wziąć udział w wirtualnej odsłonie wydarzenia. Dodatkowo 17 lutego dojdzie też do skutku stacjonarny bieg we Wrocławiu.