Bolid białostockich studentów zajął 76. miejsce na zawodach w UK

2014.07.16 00:00
Studenci Politechniki Białostockiej wrócili już z zawodów Formula Student w Wielkiej Brytanii. Zajęli tam 76. pozycję. Teraz młodzi konstruktorzy przygotowują bolid do startu w zawodach w Czechach, na Węgrzech i we Włoszech.
Fot: MC

Formuła Student UK na torze Silverstone odbyły się w dniach 9-13 lipca. W klasyfikacji generalnej tych zawodów drużyna Cerber MotorSport z Politechniki Białostockiej zajęła 76. miejsce. Przystąpiła do 3 konkurencji testów statycznych.
- Drużyna bardzo dobrze wypadła w teście oceniającym nakład finansowy oraz wykonanie bolidu. Niestety, swoją rywalizację zakończyła na teście hamulców, podczas którego okazało się, że silnik skonstruowany przez studentów przekroczył zakładaną moc i potrzebuje znacznie mocniejszego mocowania do ramy bolidu - informuje Agnieszka Halicka z Sekcji ds. Promocji Politechniki Białostockiej.

Przed Cerber MotorSport kolejne zawody z cyklu Formula Student, tym razem na torze w Czechach, które odbędą się w dniach 6-10 sierpnia. Następnie wystartują z bolidem w zawodach na Węgrzech (21-24 sierpnia) oraz we Włoszech (29 sierpnia-1 września).

- Najbliższe dni drużyna poświęci na wykonanie mocniejszych mocowań silnika. Następnie studenci skupią się na testach pojazdu, które pozwolą nam na wykrycie wszelkich niedociągnięć bolidu i jak najlepsze przygotowanie się do zawodów - dodaje Halicka.

Przypomnijmy, że budowa bolidu CMS-02 zajęła białostockim studentom 10 miesięcy, zaś pracowało nad nim w sumie 35 osób. Nie jest to pierwszy pojazd skonstruowany przez żaków z Politechniki. Ich bolid w ubiegłym roku brał udział w zawodach Formula Student Germany 2013. Team Cerber MotorSport zajął 58. miejsce wśród bolidów studentów z całego świata i otrzymał nagrodę FSG Sportsmanship Award – za sportową postawę. Zawody odbywały się na najsłynniejszym w Europie torze Formuły 1 w Hockenheim, w Badenii-Wittenbergii.