Demolka przy Łazienkowskiej! Banda Mamrota nie dała Legii żadnych szans

2018.02.27 19:30, Aktualizacja: 2018.02.27 22:56
Cóż to był za mecz. W hicie 25. kolejki emocje sięgały zenitu, ale piłkarski popis dała tylko Jagiellonia, która zasłużenie wygrała przy Łazienkowskiej z Legią 2:0. Gospodarze skupili się jedynie na gromadzeniu czerwonych kartek.

Starcie Legii Warszawa z Jagiellonią nie zawiodło. Były emocje, były bramki, były też kartki czy piękne akcje. Jedni chcieli grać w futbol, drudzy niekoniecznie. Ale po kolei.

Wszystko rozpoczęło się od dobrej gry Dumy Podlasia i agresji gospodarzy. Potężny mróz sprawił, że Legioniści nie do końca wiedzieli chyba, w jakiej dyscyplinie sportowej biorą udział. Zagrania warszawskich piłkarzy bardziej przypominały bowiem sceny z MMA niż mecz piłki nożnej. Efekt? Już w 15. minucie spotkania z boiska wyleciał Domagoj Antolić, który targnął się na zdrowie Przemysława Frankowskiego. Stempel postawiony na kostce skrzydłowego Jagi wyglądał okropnie, ale na szczęście skończyło się tylko na przeraźliwym krzyku "Franka", który był w stanie kontynuować spotkanie. Co ciekawe, chwilę wcześniej czerwony kartonik powinien otrzymać także Marko Vesović, który "sankami" zaatakował jednego z podopiecznych Ireneusza Mamrota.

Już chwilę po tym jak boisko opuścił Antolić, Duma Podlasia wyszła na prowadzenie. Radość gości po golu Frankowskiego trwała zaledwie kilkadziesiąt sekund, bo sędzia - po obejrzeniu wideopowtórek - bramki nie uznał. Na minimalnej pozycji spalonej w trakcie rozgrywania akcji znalazł się bowiem Pospisil.

To nie wybiło z rytmu wicemistrzów Polski, którzy zamknęli gospodarzy na własnej połowie i co chwilę wyprowadzali groźne ciosy. Ten, który posłał Legię na deski miał miejsce w 44. minucie. Wtedy to właśnie jedenastkę - podyktowaną za faul Malarza na Bezjaku - na bramkę zamienił Arvydas Novikovas.

Pierwsza połowa zakończyła się zatem wynikiem 1:0 dla gości. Zdecydowanie okazalej wyglądała natomiast statystyka strzałów. 15:3 na korzyść Jagiellończyków to była kompletna dominacja.

Po zmianie stron wciąż lepiej wyglądali gracze Ireneusza Mamrota, którzy cały czas starali się podwyższyć wynik spotkania, ale znakomicie w bramce Legii spisywał się Arkadiusz Malarz. Gdy wydawało się, że piłka musi już wpaść do siatki, bo w sytuacji sam na sam znalazł się Novikovas, to futbolówka trafiła jedynie w słupek.

Legia nie potrafiła jednak w żaden sposób zagrozić bramce strzeżonej przez Mariusza Pawełka, dlatego też zwycięstwo Jagiellonii ani przez chwilę nie było zagrożone.

Całkiem pewnie białostoczanie mogli się już poczuć w 88. minucie, kiedy to z boku pola karnego dośrodkował Wlazło, a futbolówkę w siatce przeciwników - strzałem głową - umieścił wprowadzony chwilę wcześniej Świderski.

Gospodarze nie mogli pogodzić się z porażką i kończyli mecz w dziewiątkę. W doliczonym czasie gry drugą żółtą kartkę otrzymał Vesović, którego zresztą nie powinno być na boisku już dużo wcześniej.

Jagiellonia wygrała zatem z Legią 2:0 i umocniła się na czele tabeli. Co najważniejsze zaprezentowała się tak, że z marszu stała się największym faworytem w walce o mistrzowski tytuł.

Legia Warszawa - Jagiellonia Białystok 0:2 (0:1)
Bramki: Arvydas Novikovas 44k, Karol Świderski 88

Legia Warszwa: Arkadiusz Malarz - Marko Vesović, William Remy, Michał Pazdan, Artur Jędrzejczyk - Krzysztof Mączyński, Chris Philipps, Domagoj Antolić - Eduardo (37' Łukasz Broź, 66' Adam Hlousek), Jarosław Niezgoda, Kasper Hamalainen (83' Michał Kucharczyk)

Jagiellonia Białystok: Mariusz Pawełek - Łukasz Burliga, Ivan Runje, Nemanja Mitrović, Guilherme - Przemysław Frankowski, Piotr Wlazło, Taras Romanczuk, Martin Pospisil (90' Rafał Grzyb), Arvydas Novikovas (79' Cillian Sheridan) - Roman Bezjak (83' Karol Świderski)

Zapis relacji live:

II połowa:

90+4. - Koniec! Ależ świetny mecz w wykonaniu Jagiellonii! Oglądaliśmy dziś kompletną dominację wicemistrzów Polski. Legioniści - na własnym terenie przy Łazienkowskiej - nie mieli nic do powiedzenia!

90+2. - Druga żółta i w konsekwencji czerwona kartka dla Vesovicia. Legia kończy mecz w dziewiątkę!

90+2. - Sędzia doliczył 4 minuty.

90+1. - Ajajajaj. Świetne zagranie Grzyba do Frankowskiego i była szansa na kolejne trafienie. Skrzydłowy Jagi się jednak nieco pogubił, przez co piłka została mu pod nogami. Strzał spod siebie był już słaby.

90. - Zmiana. Schodzi Pospisil, wchodzi Grzyb.

88. - Piłkę z boku polu karnego dośrodkował Wlazło, a głową do siatki skierował ją Świderski. Brawo!!!

88. - GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL! Świderski i jest po meczu!

87. - Jaga wciąż naciera, ale drugiego gola nie ma...

85. - Uderzenie Świderskiego wypluł przed siebie Malarz. Do piłki podbiegł najszybciej Sheridan i wpakował ją do siatki. Niestety Irlandczyk był na spalonym.

84. - Za Hamalainena wszedł Kucharczyk.

83. - Aktualnie na placu gry nie dzieje się zbyt wiele.

82. - Kolejna zmiana. Na boisku pojawia się Świderski. Opuszcza je Bezjak.

79. - Zmiana. Novikovasa zastępuje Sheridan.

78. - Dobra interwencja Runje, który powstrzymał dwójkową akcje Hamalainena i Niezgody.

77. - Z centrą Novikovasa ze stojącej piłki poradzili sobie gospodarze. Wynik wciąż jest niepewny. To tylko jedna bramka przewagi.

76. - Świetnie Jędrzejczyka minął teraz Novikovas. Litwin wbiegł w pole karne, ale jego podanie do kolegów zostało wybite na rzut rożny.

75. - Legia próbuje się co jakiś czas odgryzać, lecz próby te są bardzo marne. Pawełek cały czas praktycznie bezrobotny.

74. - Potężna bomba zza pola karnego. Jej autorem Wlazło. Niestety uderzył wprost w Malarza.

73. - Jagiellonia stara się długo utrzymywać przy piłce.

72. - Bardzo kiepski strzał z 20. metra Philippsa.

70. - Rozpaczliwy strzał Hamalainena. Futbolówka mogła po nim wylądować na górnej części poprzeczki Jagiellonii. Piłkę na róg wybił jednak Pawełek.

68. - Na spalonym złapany Novikovas.

66. - Kontuzji doznał Broź. Zmieni go Hlousek.

64. - To się nie dzieje... Kapitalna kontra Jagi kończy się podcinką Novikovasa, która... trafiła w słupek. Oby te zmarnowane okazje się nie zemściły.

63. - Nieporozumienie pomiędzy Novikovasem i Pospisilem. Piłka w rękach Malarza.

61. - Po centrze Novikovasa do uderzenia głową doszedł Runje, ale próba Chorwata na podwyższenie wyniku była zbyt lekka.

60. - Faulowany był Pospisil. Żółto-Czerwoni będą mieć rzut wolny z okolic 30. metra.

59. - Kapitalna "ruleta" Frankowskiego. Widać, że Jagiellończycy czują się bardzo pewnie.

58. - Na spalonym Niezgoda.

57. - I znów na posterunku Malarz, który poradził sobie z solidnym strzałem Bezjaka zza szesnastki...

55. - Ruszyła Legia. Z wrzutką Vesovicia poradzili sobie obrońcy Jagi, ale przy piłce wciąż ekipa ze stolicy, bo będzie rzut rożny.

52. - Zła wrzutka Novikovasa. Po chwili na strzał z dystansu zdecydował się jeszcze Burliga. Była to próba niecelna.

51. - Rzut rożny wywalczył Frankowski.

51. - Szansa Bezjaka! Niestety uderzenie Słoweńca wyblokowane.

50. - Teraz ogromny błąd Pazdana. Piłkę obrońcy Legii wyłuskał Pospisil, ale pomocnik Jagi nie miał komu podać i akcja została zwolniona.

47. - Niepotrzebna strata Runje na własnej połowie. Kontra Legii zakończyła się niecelnym strzałem Vesovicia.

46. - W przerwie zmian kadrowych nie było.

46. - Wracamy do gry. Jeżeli druga połowa okaże się tak emocjonująca jak pierwsza, to zdrowie wszystkich obserwatorów tego widowiska będzie musiało przejść bardzo wymagający test. Co do nieuznanej bramki Frankowskiego - w tej akcji sędzia dopatrzył się spalonego Pospisila. Minimalny ofsajd faktycznie był.

I połowa:

45+4. - Koniec pierwszej połowy! Po 45 minutach Żółto-Czerwoni prowadzą 1:0 i - co najważniejsze - grają naprawdę świetnie! Brawo! Wracamy za kwadrans.

45+4. - Wślizg Romanczuka i Legia ma kolejny korner.

45+3. - Za krótkie podanie Novikovasa do Pospisila. Kontra zastopowana.

45+2. - Ajajajaj! Pospisil dostał futbolówkę na 20. metrze, gdzie był kompletnie niepilnowany. Piłka jednak mocno skakała, przez co strzał Czecha okazał się bardzo kiepskiej jakości.

45+2. - Niecelne uderzenie głową Jędrzejczyka. Od bramki rozpocznie Pawełek.

45+1. - Główka jednego z Jagiellończyków i gospodarze mają kolejny róg.

45+1. - Legia ma korner. Sędzia doliczył 4 minuty.

44. - Novikovas w lewy róg, Malarz w prawy i mamy 1:0!

44. - GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL! Novikovas!

43. - Malarz powalił Bezjaka!

43. - Karny dla Jagielloni!!

42. - Kontra Jagi! Świetne rozegranie piłki przez Frankowskiego i Pospisila poskutkowało szansą na gola. Na lewej stronie pola karnego pogubił się jednak Novikovas i będzie tylko rzut rożny.

38. - Gra się ewidentnie uspokoiła. Gospodarzom udało się przetrwać napór wicemistrzów Polski.

36. - Zmiana w warszawskiej drużynie. Schodzi Eduardo, wchodzi Broź.

35. - Bardzo nieudana próba strzelecka Frankowskiego.

35. - Niebezpieczna kontra Legii. Niezgoda minął Pawełka, ale wypuścił sobie piłkę zbyt daleko i nie zdołał jej już skierować do siatki.

33. - Co ten Malarz wyprawia?! Golkiper Legii broni teraz sytuację sam na sam z Novikovasem!

32. - Legia znów w opałach! Piłka zagrana przez jednego z Jagiellończyków przecięła całe pole karne i wpadła pod nogi Guilherme. Brazylijczyk zamiast trafić do siatki - nastrzelił rywala.

31. - Ależ z dystansu kropnął Romanczuk! Jak długi wyciągnął się jednak Malarz, przez co na tablicy wyników wciąż 0:0.

30. - Dobra akcja Jagi prawą stroną. Przerwał ją dopiero Pazdan, który wybił futbolówkę na rzut rożny.

30. - Na spalonym został złapany Niezgoda.

29. - Z dystansu Pospisil. Niestety został zablokowany.

28. - Gospodarze się cofnęli. Jagiellonia zamknęła Legię na własnej połowie, ale klarownych sytuacji na razie brak.

26. - Dośrodkowanie Guilherme w pole karne, ale górą Pazdan.

23. - Szkoda, bo Jaga była w natarciu, a długa przerwa spowodowała, że emocje nieco opadły.

22. - Powtórki nadal nie wyjaśniają dlaczego nie ma gola...

21. - Nie ma gola...

20. - Jest weryfikacja VAR... O co chodzi?

19. - Dobrze przed polem karnym powalczył Novikovas, który następnie podał na prawo do Frankowskiego. Ten niepilnowany podciął piłkę nad Malarzem i mamy 1:0!

18. - GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL! "FRANEK"!!

16. - Malarz broni uderzenie Runje. Frankowski na szczęście może kontynuować grę.

15. - Czerwona kartka dla Antolicia! Pytanie co z "Frankiem"...

14. - Będzie VAR. Nie ma innej opcji - musi być czerwo!

13. - Żółta kartka dla Antolicia! To chyba będzie poważna kontuzja Frankowskiego! To powinno być czerwo! Sędzia się pogubił!

12. - Znów faulowany Guilherme. Legia nie przebiera w środkach.

11. - Jak to nie wpadło?! Bezjak na 7. metrze oddał dwa strzały i oba trafiły w defensorów gospodarzy! Ależ szkoda!

10. - Brutalny faul Vesovicia na Guilherme. Żółta kartka dla Legionisty.

9. - Aj! Mądrze rozegrany stały fragment gry (wycofanie piłki na 14., metr) i Bezjak miał okazję do oddania dwóch uderzeń. Oba zostały njednak zablokowane.

8. - Szarża Pospisila prawą stroną. Jaga ma rzut rożny.

6. - Ufff... Piękne podanie Mączyńskiego do Antolicia i gracz Legii miał doskonałą szansę do otwarcia wyniku. Pomocnik Legii jednak chybił.

3. - Zderzenie Pazdana z Malarzem. Niestety Jagiellończycy zamieszania w polu karnym gospodarzy nie wykorzystali.

1. - Groźnie rozpoczęła Legia. Strzał z 25. metra Vesovicia na szczęście minął prawy słupek bramki strzeżonej przez Mariusza Pawełka w dosyć bezpiecznej odległości.

1. - Gramy! Od środka boiska rozpoczęli gospodarze.

Przed meczem:

20.27 - Bohaterowie dzisiejszego widowiska wychodzą na płytę stadionu. Początek hitu coraz bliżej!

20.15 - Do rozpoczęcia spotkania pozostał tylko kwadrans. Oba zespoły są już po rozgrzewce. Piłkarze przebywają aktualnie w szatniach.

20.05 - Legia wygrała 9 z 10 ostatnich meczów u siebie i jest drużyną, która w całej lidze radzi sobie na własnym stadionie najlepiej. Jagiellonia natomiast to klub, który może się poszczycić kapitalną grą na wyjazdach. Nie ma w Lotto Ekstraklasie zespołu, który w delegacjach prezentowałby się skuteczniej niż podopieczni Ireneusza Mamrota. Oj, to kolejny dowód na to, że przed nami bardzo atrakcyjny kąsek.

19.52 - Jeżeli chodzi o historię spotkań z Legią, to nie ma co ukrywać - nie wygląda ona najlepiej. Na 38 meczów aktualni wicemistrzowie Polski wygrali tylko 8. 18 razy górą była ekipa z Warszawy, a 12-krotnie starcia kończyły się remisem. Bramki? 53:32 dla Legionistów.

Ostatni bezpośredni bój lepiej mogą jednak wspominać piłkarze Dumy Podlasia, którzy po golu Fiodora Cernycha pokonali przy Słonecznej Legię 1:0.

19.42 - Pojedynek przy Łazienkowskiej poprowadzi Daniel Stefański. Jest to dla Jagiellonii bardzo szczęśliwy sędzia. W 21 meczach gwizdanych przez arbitra z Bydgoszczy Żółto-Czerwoni odnieśli 11 zwycięstw. Zanotowali także 5 remisów i 5 porażek.

19.33 - Mamy świetną wiadomość! Uraz Bezjaka nie okazał się poważny i Słoweniec wybiegnie dziś na spotkanie z Legią w pierwszym składzie. Wyjściowa jedenastka Jagi prezentuje się zatem identycznie jak w wygranym 4:1 starciu przeciwko Lechii.

Legia Warszawa: Arkadiusz Malarz - Marko Vesović, William Remy,Michał Pazdan, Artur Jędrzejczyk - Krzysztof Mączyński, Chris Philipps, Domagoj Antolić - Eduardo, Jarosław Niezgoda, Kasper Hamalainen

Rezerwowi: Radosław Cierzniak, Inaki Astiz, Łukasz Broź, Adam Hlousek, Michał Kucharczyk, Miroslav Radović, Sebastian Szymański

Jagiellonia Białystok: Mariusz Pawełek - Łukasz Burliga, Ivan Runje, Nemanja Mitrović, Guilherme Sitya - Taras Romanczuk - Przemysław Frankowski, Piotr Wlazło, Martin Pospisil, Arvydas Novikovas - Roman Bezjak

Rezerwowi: Marian Kelemen, Dejan Lazarević, Gutieri Tomelin, Cillian Sheridan, Jakub Wójcicki, Rafał Grzyb, Karol Świderski

19.30 - Witamy serdecznie na kolejnej relacji live. Przed nami to, co tygryski lubią najbardziej, czyli mecz w Warszawie z Legią. Smaczku całej rywalizacji dodaje fakt, że gra toczyć się będzie o najwyższe cele. Zarówno Jaga, jak i gospodarze dzisiejszego pojedynku, mają obecnie po 45 punktów i przewodzą w ligowej stawce. Fotel lidera zajmuje Duma Podlasia i liczymy, że czub Lotto Ekstraklasy identycznie będzie wyglądać także ok. godz. 22.30, kiedy to ten hitowy bój się zakończy.

Panie, Panowie - do szlagieru pozostało już tylko 60 minut!