Duży cykl imprez dobiegł końca. Poznaliśmy zwycięzców

2023.10.03 15:06
W Siemiatyczach odbył się finałowy wyścig 15. sezonu Maratonów Kresowych. Wygrał go uczestnik z Litwy - Sarunas Pacevicius, zaś najlepszym zawodnikiem klasyfikacji generalnej po raz 2. w karierze został Wiktor Gindorowicz reprezentujący drużynę 7R Rowmix Team.
Fot: Krzysztof Karpiński/Maratony Kresowe

W trudnych warunkach Pacevicius był nie do pokonania

Za nami rowerowe zmagania w Siemiatyczach. Start i meta wyścigu zostały ulokowane nad malowniczym zalewem, tuż przy plaży miejskiej, ale Siemiatycze kojarzą się zawodnikom rywalizującym w Maratonach Kresowych nie z plażowaniem, a z trudnym wyścigiem, deszczem i błotem. Z takimi warunkami przychodziło zmagać się kolarzom w tym mieście w poprzednich sezonach i podobnie było w tym roku. Zawodnicy startowali w deszczu, który chwilami stawał się ulewny.

Kolarze ścigali się na urozmaiconej, interwałowej rundzie poprowadzonej przez lasy wokół Siemiatycz, wzdłuż malowniczego zalewu i rzeki o intrygującej nazwie Mahomet. Na tegorocznej trasie znalazły się nowe odcinki, w tym kilka dodatkowych podjazdów, co - w połączeniu z deszczem i błotem - sprawiło, że był jeden z najtrudniejszych wyścigów w sezonie.

Maratony Kresowe są imprezami rowerowymi dla wszystkich kategorii wiekowych. Jak zawsze pierwsi ścigali się najmłodsi w wyścigu Mikro Biciklo. Choć rywalizacja przedszkolaków wzbudza wiele emocji wśród rodziców i widzów, to zajmowane przez dzieci lokaty nie są istotne. Dla najmłodszych ma to być przede wszystkim dobra zabawa, aby pierwsze zawody w życiu kojarzyły się jak najprzyjemniej. Później wystartowały z kolei wyścigi główne na dystansach Maratonu i Półmaratonu. Wymagająca, selektywna trasa sprawiła, że zawodnicy do mety dojeżdżali pojedynczo. Zdecydowanie najlepszy w tych warunkach okazał się doświadczony Litwin Sarunas Pacevicius, który na mecie o 2 minuty wyprzedził Pawła Arciszewskiego - mistrza olimpijskiego osób niesłyszących. Ponad 7 minut do zwycięzcy stracił 3. na mecie Wojciech Dąbkowski, dla którego był to pierwszy start w imprezach z cyklu Maratonów Kresowych.

Sezon zakończony

Trasa Półmaratonu liczyła 32 km. Panuje opinia, że trudne warunki preferują doświadczonych zawodników, jednak nie tym razem. W Siemiatyczach wygrał niezwykle utalentowany 16-latek z Litwy - Ignas Kertenis, który wyprzedził zwycięzcę klasyfikacji generalnej tegorocznego cyklu Michała Bojarczaka. Na 3. miejscu linię mety minął Waldemar Sadowski (Zabłudów Team), który jest starszy od zwycięzcy etapu o 27 lat. Jeżeli chodzi o rywalizację kobiet, to tu wygrała uzdolniona juniorka z Augustowa - Nikola Gliniecka - za plecami której znalazła się Kornelija Kertenyte, a więc siostra zwycięzcy Półmaratonu. Na najniższym stopniu podium stanęła doświadczona Katarzyna Citko (AGR Podlasie).

W Siemiatyczach rozegrano też m.in. wyścig FIT na dystansie 19 km adresowany do kategorii Młodzik i początkujących rowerzystów. Tu dominację potwierdzili zawodnicy z drużyny MTB Ełk Prostki. Zwyciężył Miłosz Kuczyński przed Bartoszem Maciorowskim, a wśród Młodziczek bezkonkurencyjna była ich koleżanka klubowa Maja Kateszczenko, która na mecie uzyskała 5 minut przewagi nad Urszulą Lulkiewicz (3T Białystok).

Z kolei trasa wyścigu Mini dla dzieci w wieku 7-12 lat liczyła 6 km. Po niezwykle zaciętej rywalizacji na finiszu wygrał Filip Marks z UKS-u Wygoda Białystok, który zaledwie o 0,22 sekundy wyprzedził kolegę z drużyny - Wiktora Urbana. Niespełna sekundę do tej dwójki stracił Marcel Cimaszewski ze Szkółki Kolarskiej w Ogrodniczkach, natomiast wśród dziewczynek najszybsza była jego koleżanka klubowa - Zuzanna Tomaszewska.

Na 15. sezon Maratonów Kresowych złożyło się 12 imprez. 11 z nich odbyło się we wschodniej części Polski, na obszarze woj. podlaskiego i lubelskiego. Przeprowadzono też zmagania na Wileńszczyźnie.