Dziś święto - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, czyli Matki Bożej Zielnej

2019.08.15 07:59
W czwartek 15 sierpnia wypada ważne w Kościele katolickim święto – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Ten dzień jest ustawowo wolny od pracy.
Dziś święto - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, czyli Matki Bożej Zielnej
Fot: frag. obrazu Guido Reni

15 sierpnia przypada Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

15 sierpnia obchodzimy Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Święto to ogłoszone było w konstytucji apostolskiej Munificentissimus Deus (Najszczodrobliwszy Bóg) w 1950 roku przez papieża Piusa XII:

"...powagą Pana naszego Jezusa Chrystusa, świętych Apostołów Piotra i Pawła i Naszą, ogłaszamy, orzekamy i określamy jako dogmat objawiony przez Boga: że Niepokalana Matka Boga, Maryja zawsze Dziewica, po zakończeniu ziemskiego życia z duszą i ciałem została wzięta do chwały niebieskiej" (Breviarium fidei VI, 105).

Owy dogmat twierdzi, iż Najświętsza Maryja Panna po zakończeniu życia na Ziemi została wzięta do nieba wraz z ciałem i duszą. Nie ma jednak jednoznacznej kwestii, która mówiłaby, jak zmarła Maryja, pojawiają się tu różne założenia i wątki. Kościół nie rozstrzygnął bowiem, czy Matka Boża umarła i potem została wzięta do nieba, czy przeszła tam "zasypiając".

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny jest świętem nakazanym w kościele katolickim. Oznacza to, iż wierni maja tego dnia obowiązek uczestniczenia we mszy świętej. Nie powinni też wykonywać żadnych prac (oprócz tych koniecznych).

Święto nazywane jest też "Matki Boskiej Zielnej"

Obchody związane z zakończeniem życia ziemskiego matki Chrystusa upamiętniano już na Wschodnie w V wieku. Wówczas było to święto Zaśnięcia Matki Bożej, z czasem nazwa się zmieniała na Przejście lub Odpocznienie Maryi. W naszym kraju Matkę Boską Wniebowziętą czci się jako patronkę ziemi oraz roślinności. Dlatego potoczna nazwa tego święta brzmi "Matki Boskiej Zielnej", w Czechach zaś mówi się na nie "Matki Boskiej Korzennej".

W zależności od regionu różnie obchodzi się to wydarzenie. Co roku w Kalwarii Zebrzydowskiej przygotowywane są inscenizacje przedstawiające Zaśnięcie Maryi i jej Wniebowzięcie. Uroczyste obchody 15 sierpnia są także na Jasnej Górze, co związane jest z dożynkami.

Ludzie wierzą, iż zioła poświęcone podczas Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny mają lecznicą moc, chronią od chorób oraz zarazy. Rolnicy dziękują też wówczas za ziarno i plony, modląc się o to, by kolejny rok był dla nich udany. Poświęcone zboża dodają też do tych, które będą siali podczas kolejnych upraw.

15 sierpnia jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Zamknięte są sklepy, a komunikacja miejska porusza się zgodnie ze świątecznym rozkładem jazdy.

Uroczystości w Białymstoku

15 sierpnia odbędą się również uroczystości odpustowe w białostockiej Archikatedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Msza św. w intencji Ojczyzny, z okazji Święta Wojska Polskiego i 99. rocznicy Cudu nad Wisłą zostanie odprawiona o godz. 11.00. Uroczystości będzie przewodniczył i homilię wygłosi Arcybiskup Metropolita Tadeusz Wojda.

Z kolei msza św. połączona z obrzędem poświecenia tegorocznych plonów zostanie odprawiona godz. 14.00. Do udziału w nabożeństwie zaproszeni są m.in. rolnicy i działkowcy, delegacje parafii i innych środowisk z wieńcami dożynkowymi, zespoły ludowe.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1927 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39