Eugeniusz Bodo będzie miał w Białymstoku swoją ulicę. Potrzebna tylko uchwała

2016.06.09 12:21
Dwoje przedwojennych artystów: Eugeniusz Bodo i Nora Ney spotkają się u styku bojarskich ulic. Jest taka szansa, jeśli radni zgodzą się na nadanie nowych nazw.
Eugeniusz Bodo będzie miał w Białymstoku swoją ulicę. Potrzebna tylko uchwała
Fot: Wikipedia
Eugeniusz Bodo ze swoim dogiem o imieniu Sambo

- Do pomysłu, aby nazwać jedną z białostockich ulic imieniem Eugeniusza Bodo, zainspirowały minie dziewczyny ze stowarzyszenia Dziew/czyny, które zaproponowały nazwanie jednej z ulic imieniem Nory Ney. Byłoby bardzo miło, gdyby w sąsiedztwie znalazł się również Eugeniusz Bodo, który występował razem z Norą Ney, łączyły ich związki zawodowe, podobno też uczuciowe - mówi pomysłodawca upamiętnienia przedwojennego gwiazdora radny Konrad Zieleniecki (PiS).

Jak tłumaczy Zieleniecki, są też inne powody, by artystę uczcić w stolicy Podlasia.

- Bodo był w Białymstoku, Bodo występował na białostockich scenach, również w drodze do Lwowa, już pod koniec swojego życia, zatrzymał się na kilka dni w Białymstoku, gdzie zatrudnił się w Teatrze Miniatury, obecnie Teatrze Dramatycznym - przypomina radny.

Nazwanie ulicy ma także inne uzasadnienie - porządkuje nazewniczy chaos związany ze Starym Rynkiem. To miano noszą 3 uliczki w okolicach dawnego placu targowego. Jedna z nich została nazwana w 2008 r. w drodze uchwały, a dwie pozostałe to nazwy historyczne. Ta prostopadła do ul. Słonimskiej, pomiędzy pomiędzy restauracją 7 Pokus a departamentem geodezji urzędu miejskiego, mogłaby nosić imię Eugeniusza Bodo. Leżącej nieopodal uliczce planowana jest za patronkę Nora Ney.

Na ulicy, którą radni chcą nadać nazwę Eugeniusza Bodo, znajdują się 2 domy. Ich właściciele - jeśli uchwała zostanie przyjęta - nie poniosą żadnych kosztów związanych ze zmianą dokumentów. Co więcej, sami mówili, że zmiana nazwy to dobry pomysł, bo nieraz mieli problemy chociażby z wezwaniem taksówki.

Konrad Zieleniecki informował, że nadanie nazwy Eugeniusza Bodo to pomysł nie klubu, ale grupy radnych. Twierdzi jednak, że większościowy PiS nie będzie protestował, by upamiętnić artystów.

- Jeśli radni zgodzą się nazwać ulice Nory Ney i Eugeniusza Bodo, to chcemy wyświetlić film z ich udziałem, zrobić uroczyste odsłonięcie, zaprosić Stanisława Janickiego, który zapowiadał w "Starym Kinie", zrobić święto filmu w Białymstoku - zdradza radny Wojciech Koronkiewicz (Lewica).

Projekt uchwały o nazwie ulicy jest już gotowy, został zaopiniowany przez prawnika, czeka tylko na opinię prezydenta. Jest szansa, że stanie na sesji, razem z pomysłem Dziew/czyn jeszcze przed wakacjami.

Eugeniusz Bodo (właśc. Bogdan Eugène Junod) urodził się w 1899 r. w Genewie jako syn Polki i Szwajcara, zmarł w 1943 r. w radzieckim łagrze. Przed wojną był w Polsce jednym z najpopularniejszych aktorów. Grał w filmach, teatrze, rewiach, był reżyserem, scenarzystą, tancerzem, piosenkarzem i producentem filmowym. Przez wiele lat spotykał się z Norą Ney, urodzoną w Sielachowskich koło Białegostoku.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

958 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39