Gminy 500+. Gdzie jest najwięcej i najmniej dzieci uprawnionych do świadczenia?

2017.02.15 07:59
Kobylin-Borzymy, Jedwabne, Zbójna, Turośl, Przytuły, Zawady, Radziłów i Grabowo - w tych gminach ponad 80% dzieci jest uprawnionych do otrzymywania pieniędzy z programu "Rodzina 500 plus". Natomiast najgorzej pod tym względem jest w gminie Białowieża.
Gminy 500+. Gdzie jest najwięcej i najmniej dzieci uprawnionych do świadczenia?
Fot: pixabay.com

Sprawdzamy, gdzie w woj. podlaskim mieszka najwięcej i najmniej dzieci uprawnionych do pobierania świadczenia z programu "Rodzina 500 plus". Jeleniewo (powiat suwalski), Kulesze Kościelne (powiat wysokomazowiecki), Kobylin-Borzymy (powiat wysokomazowiecki), Jedwabne (powiat łomżyński), Zbójna (powiat łomżyński), Turośl (powiat kolneński), Przytuły (powiat łomżyński), Zawady (powiat białostocki), Radziłów (powiat grajewski), Grabowo (powiat kolneński) – to 10 podlaskich samorządów, w których procent dzieci uprawnionych do świadczenia wychowawczego jest najwyższy w ogólnej liczbie dzieci i waha się od 80 do 88%.

Natomiast, jak wynika z danych resortu rodziny, pracy i polityki społecznej, 10 jednostek samorządu terytorialnego o najniższej liczbie dzieci pobierających środki z programu "Rodzina 500 plus" to w kolejności rosnącej: Białowieża, Białystok, Wysokie Mazowieckie, Sejny, Bielsk Podlaski, Narewka, Supraśl, Suwałki, Augustów, Czeremcha (od 36 do 55%).

Należy pamiętać, że danych tych nie można przełożyć bezpośrednio na wysokość wydatków jednostek samorządu terytorialnego przeznaczanych na świadczenia wychowawcze.

Dlaczego w niektórych gminach świadczenie pobiera ponad 80% dzieci?

"Z informacji przekazanych przez samorządy służbom wojewody wynika, że wpływ na wysoki odsetek liczby dzieci uprawnionych do otrzymywania świadczenia wychowawczego w gminie mają głównie niskie dochody mieszkańców, spowodowane takimi czynnikami jak: duży odsetek osób bezrobotnych na terenie gminy lub rodzin, w których tylko jeden z członków posiada zatrudnienie, utrata dochodu przez członków rodziny, utrzymywanie się przez rodziny wyłącznie z dochodów z pracy w niewielkich gospodarstwach rolnych. Istotne jest też to, że znaczny odsetek świadczeniobiorców otrzymuje zasiłki rodzinne, gdzie kryterium uprawniające do jego uzyskania jest niższe niż przy świadczeniu wychowawczym” - taką odpowiedź przekazało nam Biuro Promocji i Mediów Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Warto wiedzieć, że wskazane przyczyny wpływają na niski dochód na osobę w rodzinie i uprawniają do uzyskania 500 zł także na pierwsze dziecko.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

1428 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39