III Tydzień Dziecka w Białymstoku

dodane dnia: 2014-09-26 przez: dorotaj
Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy:
2014-10-12 - 2014-10-19
Zapraszamy na III edycję Tygodnia Dziecka w Białymstoku

Przed nami siedem dni z bogatą ofertą kulturalną skierowaną do dzieci, przygotowaną przez białostockie instytucje uczestniczące w projekcie. Zapraszamy grupy szkolne i dzieci z rodzicami.

Program Wydarzeń

Niedziela, 12 października 2014 r.

Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego, ul. Świętojańska 17
godz.: 16.30 Prezentacja spektaklu „Tadek Niejadek” Wandy Chotomskiej w wykonaniu aktorów teatru „Narwal”; Inauguracja Tygodnia Dziecka w Białymstoku
Zabawna opowieść o chłopcu, który jedzenie traktuje jako nieprzyjemny obowiązek. Babcia z dziadkiem martwią się o chłopca całymi dniami wymyślając wciąż nowe to sposoby by chłopca przekonać do zjedzenia czegokolwiek. Tadeusz jednak za nic ma prośby i błagania dziadków, nawet widzowie próbują wytłumaczyć chłopcu, że jedzenie to przyjemna konieczność. Chłopiec jest tak cherlawy, że trzy balony kupione przez dziadka porwały go i ten zawisł na chmurze. Tu kontrole nad akcją przejmują widzowie.
Wstęp bezpłatny.
Prosimy o wcześniejsze zapisy pod nr tel. 509 336 862 lub mailowo: muzeum.karnego@muzeum.bialystok.pl

Muzeum Historii Medycyny i Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, ul. Kilińskiego 1 (prawe skrzydło Pałacu Branickich) www.umb.edu.pl
godz.: 13.00 Tajniki dawnej medycyny
Zajęcia edukacyjne dla osób indywidualnych - dzieci od 6 do 12 lat wraz z opiekunem.
W programie: zwiedzanie Muzeum Historii Medycyny i Farmacji UMB, ekspozycji z zakresu historii medycyny („Gabinet okulistyczny”, „Gabinet stomatologiczny”, „Gabinet ginekologiczny”, „Gabinet rentgenowski”, „Szpital polowy”), zapoznanie z działalnością Uniwersytetu Medycznego. Zajęcia kończą się w laboratorium edukacyjnym wykonaniem pamiątki stomatologicznej.
Wstęp bezpłatny.
Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja. Zapisy pod numerem tel. (85) 748 54 05, 748 54 67.

Poniedziałek, 13 października 2014 r.
Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego, ul. Świętojańska 17
godz.: 9.00, 11.00, 13.00, 15.00 Portret mojego przyjaciela
Każdy z nas ma swojego przyjaciela, którego bardzo lubi i chętnie spędza z nim dużo czasu. Może to być kolega lub koleżanka ze szkoły, domowe zwierzątko czy pluszowa zabawka. Na naszych zajęciach będziemy mogli opowiedzieć innym dzieciom o naszym przyjacielu oraz wykonać jego portret przy pomocy gliny, kredek lub farb. W muzeum będzie czekał na Was przyjaciel Alfonsa Karnego – sympatyczny kot w zielonym szalu.
godz. 9.00, 11.00, 13.00, 15.00 Dzień z życia rzeźbiarza Zapraszamy grupy zorganizowane: uczniów przedszkoli i szkół podstawowych, aby na jeden dzień wcielili się w rolę artysty rzeźbiarza. Uczestnicy zajęć poprzez własne działania poznają drogę, którą przechodzi rzeźba od zamówienia do jej ekspozycji w galeriach, salach muzealnych bądź w plenerze.
Wstęp bezpłatny.
Czas trwania: 60 min.
Zajęcia interaktywne dla grup przedszkolnych i uczniów szkół podstawowych.
Prosimy o wcześniejsze zapisy pod nr tel. 509 336 862 lub mailowo: muzeum.karnego@muzeum.bialystok.pl

Wtorek, 14 października 2014 r.
Książnica Podlaska, ul. Kilińskiego 13 www.ksiaznicapodlaska.pl
Zapraszamy najmłodszych czytelników do wzięcia udziału w zajęciach organizowanych w placówkach Książnicy pod hasłem Bajka i baśń mieszkają w bibliotece.
Wstęp wolny.
Grupy zainteresowane uczestnictwem prosimy o telefoniczne uzgadnianie obecności.
Spotkania z baśnią, bajką i bajeczką odbędą się:
FILIA NR 2, ul. Kozłowa 4, Osiedle Białostoczek
godz. 9.00 - impreza literacka dla dzieci przedszkolnych ph. Kręta droga do zamku. W programie także konkursy, zagadki, quizy literackie p.h. Znamy bajki; Dzieci zmierzą się z układanką Zawisza Czarny, konkursem wiedzy historycznej i sprawności fizycznej w Turnieju rycerskim.
FILIA NR 4, ul. Strażacka 25, Osiedle Bacieczki, Zespół Szkolno-Przedszkolny Nr 1
godz. 9.00 - spotkanie pt.: Czarownica Tekla czyta najmłodszym
FILIA NR 5, ul. K. Pułaskiego 96, Osiedle Nowe Miasto, Szkoła Podstawowa Nr 50
godz. 10.30 - czytanie bajki Tupcio Chrupcio. Nie dam sobie dokuczać,
godz. 11.30 - czytanie baśni O szachu przemienionym w papugę.
FILIA NR 7, ul. Zielonogórska 2, Osiedle Zielone Wzgórza
godz. 10.00 - zajęcia warsztatowe Skarby w naszych książkach; zabawy integracyjne łączące muzykoterapię z biblioterapią: Szukanie zaginionych skarbów skrywających się na kartach książek, Głośne dzielenie się odnalezionym skarbem znajdującym się w książce.
godz. 11.00 Chodź przeczytam Ci bajeczkę… - głośne czytanie wybranych bajek oraz konkurs plastyczny Najpiękniejszy fragment mojej lektury.
FILIA NR 8, ul. W. Witosa 34, Osiedle Słoneczny Stok
godz. 10.00 – spotkanie z baśnią prowadzone przez Elizę Mieleszkiewicz, aktorkę Teatru Lalki i Aktora w Łomży.
FILIA NR 9, ul. Gajowa 73, Osiedle Dziesięciny II
godz. 10.00 - Spotkanie z bajką przeznaczone dla dzieci i ich rodziców, dziadków: czytanie tradycyjnych bajek przez uczniów z Zespołu Szkół Mechanicznych w Białymstoku, oglądanie bajek z okresu PRL-u wyświetlonych na kultowym projektorze "Ania”.
FILIA NR 12, ul. Dojlidy Górne 48, Osiedle Dojlidy Górne
godz. 13.00 - impreza zorganizowana we współpracy z Zespołem Szkół nr 4: inscenizacja i zabawa ruchowa inspirowana wierszem Juliana Tuwima Rzepka. Rozmowa o książkach dla dzieci na podstawie wierszy Czesława Janczarskiego ze zbioru Gdzie mieszka bajeczka?
FILIA NR 13, ul. Wł. Broniewskiego 4, Osiedle Przyjaźń
godz. 9.00 - zajęcia dla najmłodszych ph. Uratuj bajkę: wspólne poszukiwanie dawnych baśni i ratowanie ich przed zapomnieniem. Ponadto przez cały dzień przeglądanie bajek z BAŚNIOWEGO REGAŁU i zapraszanie wybranych książek w gościnę do swoich domów. Atrakcje towarzyszące: rysowanie i malowanie wodnych kolorowanek.

Środa, 15 października 2014 r.

Muzeum Wojska w Białymstoku, ul. Kilińskiego 7
Kapral Wojtek – warsztaty, teatrzyk cieni
Muzeum Wojska zaprasza grupy zorganizowane na specjalne warsztaty przybliżające losy niezwykłego żołnierza – kaprala Wojtka, który był… najprawdziwszym niedźwiadkiem oraz jego kompanów, żołnierzy 2. Korpusu Polskiego. Uczestnicy zajęć obejrzą fotografie przedstawiające Wojtka i egzotyczny szlak wojenny polskich żołnierzy w czasie II wojny światowej. Na tej podstawie odgadną jakie przygody miał Miś, a następnie zaprezentują je w muzealnym teatrzyku cieni.
Wiek uczestników: 7- 12lat.
Maks. liczba uczestników w grupie: 30 os.
Wstęp wolny!
Liczba grup jest ograniczona.
Konieczne wcześniejsze zapisy: 85 741 64 49, mwilczko@mwb.com.pl.
Szczegółowe informacje: mwb.com.pl.

Centrum im. Ludwika Zamenhofa, ul. Warszawska 19
godz. 8.30, 10.30, 12.30 Spektakleto kun Ludoviko. Teatrzyk z Ludwikiem
Wiek uczestników: 6 - 10 lat
Czas trwania: 90 min.
Zajęcia przeznaczone są dla grup do 25 osób.
Zapisy i informacje: 85 676 73 67.
Wstęp bezpłatny.
Ludwik Zamenhof to jeden z bardziej znanych Białostoczan. Opracował język uniwersalny, którym obecnie posługuje się kilka milionów ludzi. Podczas wizyty w CLZ dowiecie jak wyglądało życie kilkunastoletniego Ludwika w Białymstoku i dlaczego postanowił stworzyć język esperanto. Warsztaty podzielone są na dwa moduły. W pierwszej części uczestnicy zwiedzą wystawę multimedialną "Białystok młodego Zamenhofa". Następnie wykonają autorskie kukiełki z różnorodnych materiałów, m.in. drewniane łopatki, włóczka, kolorowe papiery, którymi odegrają krótkie inscenizacje. Inspiracją do scenariusza scenek teatralnych będą wiadomości zdobyte na wystawie. Prezentacja odbędzie się w specjalnie do tego przygotowanym teatrzyku.
Uwaga: Kukiełki będzie można zabrać ze sobą do domu!

Czwartek, 16 października 2014 r.
Wydział Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku, nowa aula Wydziału, ul. Świerkowa 20
godz.: 09.00 - 14.00 III Konferencja Dzieci i Mlodzieży nt.: Pamięć codzienności rodziny - o czym warto pamiętać, o czym nie można zapomnieć.
Celem konferencji w której prelegentami będą uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich będzie poruszenie zagadnienia związanego z codziennym życiem Rodziny. Zachęcamy do udziału wszystkie klasy szkolne, czekamy na uczniów, którzy zaprezentują swoje refleksje w formie prac plastycznych i literackich. Zapraszamy wszystkich młodych ludzi, którzy w uniwersyteckiej atmosferze chcą opowiedzieć o ważnych, istotnych, wesołych i czasem trudnych doświadczeniach swojej Rodziny.
Liczymy na udział Dorosłych, którzy chcą zrozumieć potrzeby młodego pokolenia. Spotkajmy się wszyscy na Wydziale Pedagogicznym na konferencji, gdzie najważniejszy będzie młody Człowiek, którego spostrzeżenia są niezbędne w tworzeniu wspólnej, lepszej przyszłości.
Szczegółowe informacje na temat konferencji znajdują się na stronie: www.pip.uwb.edu.pl. lub pod numerem tel. 697081179.

Piątek, 17 października 2014 r.
Muzeum Historii Medycyny i Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, ul. Kilińskiego 1 (prawe skrzydło Pałacu Branickich) godz. 10.00, 12.00, 14.00 Tajniki dawnej medyzyny
Zajęcia edukacyjne dla grup zorganizowanych
W programie: zwiedzanie Muzeum Historii Medycyny i Farmacji UMB, ekspozycji z zakresu historii medycyny („Gabinet okulistyczny”, „Gabinet stomatologiczny”, „Gabinet ginekologiczny”, „Gabinet rentgenowski”, „Szpital polowy”), zapoznanie z działalnością Uniwersytetu Medycznego. Zajęcia kończą się w laboratorium edukacyjnym wykonaniem pamiątki stomatologicznej.
Wstęp bezpłatny.
Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja. Zapisy pod numerem tel. (85) 748 54 05, 748 54 67.

Sobota, 18 października 2014 r.
Muzeum Historyczne w Białymstoku, ul. Warszawska 37
godz.: 11.00 W sklepie kolonialnym
Zapraszamy dzieci w wieku 5 – 12 lat wraz z rodzicami do udziału w zajęciach, które odbędą się w scenerii międzywojennego sklepu kolonialnego. Uczestnicy spotkania dowiedzą się w czym się one specjalizowały i skąd pochodziły znajdujące się w ich asortymencie towary. Wcielając się w kupca korzennego odbędą w wyobraźni podróż do Indii – ojczyzny pieprzu, słynącego z ziela angielskiego Meksyku, czy Maroka, pod którego słońcem zieleniły się liście wawrzynu. Towary te trafiały do Białostockich sklepów kolonialnych nęcących mieszczan niezwykłymi zapachami i orientalną tajemnicą.
Wstęp bezpłatny.
Czas trwania zajęć – ok. 90 min.
Wiek uczestników 5 – 12 lat
Maksymalna liczba dzieci – 20 osób.
Zapisy na zajęcia z minimum trzydniowym wyprzedzeniem pod numerami telefonów: 85 748 21 19, 517484349.

Muzeum Podlaskie w Białymstoku – Ratusz, Rynek Kościuszki 10
godz.: 11.00 Kraina tęczą malowana
Zapraszamy dzieci w wieku 4 – 6 lat wraz z rodzicami na warsztaty prowadzone przez Ewę Danutę Stupkiewicz, plastyka, dyplomowaną nauczycielkę przedszkola, poetkę, autorkę przedsięwzięć oraz programów edukacyjno – wychowawczo - terapeutycznych dla dzieci i dorosłych. Zostanie zaprezentowana również wystawa grafiki ilustracyjnej oraz odbędzie się promocja książki Autorki spotkania.
Liczba uczestników w grupie do 15 osób. Czas trwania: ok. 60 min.
Wstęp bezpłatny! Informacje i zapisy: 85 740 77 41 lub 509 336 740.

Białostocki Teatr Lalek, ul. Kalinowskiego 1
godz. 15.00 - czytanie bajek przez aktorów BTL-u - wstęp wolny
godz. 17.00 - Czerwony Kapturek - spektakl dla dzieci
godz. 16.00 - Pan Brzuchatek - spektakl dla najmłodszych
Bilety na spektakle w tym dniu w promocyjnej cenie 15 zł, wcześniejsza rezerwacja miejsc  tel. 85 742 50 33 w. 112 , 115, organizacja@btl.bialystok.pl

Niedziela, 19 października 2014 r.
Opera i Filharmonia Podlaska - Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku, ul. Odeska 1
Kulturalnie i aktywnie
Bajkowe muzykowanie – ruch, dźwięk, multimedia. Warsztaty w oparciu o bajki „Jaś i Małgosia” oraz „Brzydki Kaczorek” (Scena Kameralna)
godz. 11.00 – dla dzieci w wieku 3-5 lat
godz. 12.00 – dla dzieci w wieku 6-9 lat
Zapisy na warsztaty: iwona.matosek@oifp.eu, 85 3067505, grupy do 25 osób (nie włączając rodziców).
godz. 10.00 – 14.00, Foyer – atrakcje linowe dla wszystkich, m. in tyrolka, most linowy, skok Tarzana, wieża ze skrzynek (we współpracy z Fundacją Baldstok).

Miejsce imprezy
Białystok

876 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39