Vivaldi contra Piazzolla w Filharmonii

dodane dnia: 2011-12-15 przez: cmg01
Impreza Patronat BiałystokOnline.pl
Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2012-03-09
Zapraszamy na koncert kameralny VIVALDI CONTRA PIAZZOLLA "CZTERY PORY ROKU"

Wykonawcy:
Wojciech Rajski - dyrygent
Liv Migdal - skrzypce (Niemcy)
Francesco Sica - skrzypce (Włochy)
oraz
Orkiestra Kameralna Opery i Filharmonii Podlaskiej

Program:

Antonio Vivaldi (1678 - 1741)
Cztery pory roku (Le quattro stagioni) op. 8

Astor Piazzolla (1921 - 1992)
Cztery pory roku (Las Cuatro Estaciones Portenas)

O artystach:

Wojciech Rajski
Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Warszawie (pod kierunkiem prof. Bogusława Madeya). Doskonalił swoje umiejętności w wyższych szkołach muzycznych w Kolonii i Wiedniu.
Był dyrygentem Teatru Wielkiego w Warszawie (1971 - 1978) i Filharmonii Poznańskiej (1974 - 1980), gdzie pełnił także funkcję dyrektora artystycznego (1978 - 1980). Ponadto, obejmował stanowisko pierwszego dyrygenta Theater der Stadt Bonn i Beethovenhalle Orchestra (1978 - 1981).
Od 1982 roku związał swe losy z Trójmiastem, tworząc Orkiestrę Kameralną w Sopocie (obecnie -Polska Filharmonia Kameralna). Z orkiestrą tą odwiedził Stany Zjednoczone, Chiny, Japonię i prawie wszystkie kraje europejskie. Rozpoczął działalność pedagogiczną w roku 1993, otrzymując tytuł profesora. Wykładał w Hochschule für Musik w Karlsruhe, obecnie uczy w Wyższej Szkole Muzycznej we Frankfurcie nad Menem. Od roku 2008 wykłada także dyrygenturę w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, gdzie został uhonorowany tytułem profesora zwyczajnego (2010).
W latach 1993 - 2006 pełnił funkcję dyrektora artystycznego Polskiej Orkiestry Radiowej, z którą koncertował w Polsce i za granicą. Brał udział w międzynarodowych festiwalach m.in. Praskiej Wiośnie, sFestiwalu Flandryjskim, Festiwalu Gran Canaria, Festspiele Europäische Wochen Passau, Schleswig-Holstein Musik Festival.
Artysta ma w swym fonograficznym dorobku ponad 60 płyt (nagrywanych m.in. dla EMI, Chant du Monde, Claves, Thorofon, Tacet, Midas, Bis Wifon, KOCH, DUX). Nagrywa dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej, jak również dla stacji zagranicznych (m.in. dla niemieckich SAT 1, 3 SAT i ARD).

Liv Migdal
Określana "nową gwiazdą w świecie gry na skrzypcach" i "jedną z najwybitniejszych skrzypaczek swojego pokolenia". Młoda i niezwykle utalentowana artystka objawiła swoje zdolności już w wieku pięciu lat, kiedy to zaczęła pobierać pierwsze lekcje gry na instrumencie.
W latach 1994 - 2002 była wielokrotną laureatką konkursu "Jugend musiziert" organizowanego w Niemczech. W wieku jedenastu lat zaczęła uczęszczać do Rostock Academy for Music and Theatre, będąc uczennicą profesor Christian Hutcap. Przed dwoma laty rozpoczęła studia pod kierunkiem profesora Igora Ozima w Mozarteum (Salzburg).
Skrzypaczka otrzymała stypendium Horst Rahe Foundation, przyznawane wybitnie uzdolnionym studentom. W 2005 roku, jako zwyciężczyni Premio Utopia Napoli (Włochy) otrzymała także stypendium Werner Richard-Dr. Carl Dörken Foundation, a cztery lata później (2009) - stypendium Yehudi Menuhin Foundation.
Brała udział w wielu kursach mistrzowskich, prowadzonych m.in. przez Igora Ozima, Thomasa Brandisa, Mauricia Fuksa.
Krytyków zaskakuje jej artystyczna dojrzałość i perfekcja w opanowaniu techniki. Artystka już teraz może poszczycić się znaczącymi nagrodami na konkursach takich jak: International Hindemith Competition (I nagroda), Międzynarodowy Konkurs dla Skrzypków organizowany przez Yamaha Music Foundation of Europe (I nagroda), Concorso Ruggiero Ricci (I nagroda). Jest ponadto zdobywczynią Kottmann Violin Prize oraz laureatką International Fritz Kreisler Competition.
Wiele jej koncertów było transmitowanych na żywo w radio. Zrealizowała nagrania dla NDR, WDR, DLRadio.
Koncertowała w wielu krajach europejskich, m.in. w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Włoszech, Polsce, a także na Tajwanie i w Izraelu. Gościła na międzynarodowych festiwalach.
Występowała wielokrotnie jako solistka z orkiestrami takimi jak: Bochum Symphony Orchestra, North German Philharmonic Orchestra, Eskilstuna Symphony Orchestra, Folkwang Chamber Orchestra, w tym także z Orkiestrą Kameralną Filharmonii Narodowej.

Francesco Sica
Urodził się w 1985 roku w Katanii. Naukę na skrzypcach rozpoczął w wieku ośmiu lat pod kierunkiem profesora Vito Imperato.
W 2003 otrzymał dyplom ukończenia Conservatorio Vincenzo Bellini w Katanii, po czym kontynuował dalszą edukację w Scuola di Musica (Fiesole, Florencja) jako uczeń profesora Felice Cusano.
Jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów, m.in. Biennale di Violino (Vittorio Veneto).
Rozwijał swoje umiejętności na licznych kursach mistrzowskich, prowadzonych przez muzyków takich jak: Stefano Pagliani, Daniel Rowland, Stephan Milenkovich, Sergey Girshenko, Ivry Glitis.
Od 2010 roku jest skrzypkiem Trio Monte, z którym to występował m.in. na Schleswig-Holstein Musik Festival. Jego koncerty były wielokrotnie transmitowane na żywo przez West German Radio (WDR).
Wraz z Trio grał także na Mozart Fest w Wuerzburgu, Mecklenburg-Vorpommern Festival oraz w Wigmore Hall w Londynie i w Laeiszhalle w Hamburgu.
Obecnie studiuje w Academy of Music and Performing Arts we Fankfurcie nad Menem oraz w Escuela Superior de Musica Reina Sofia w Madrycie.
Gra na włoskim instrumencie (Bertoni, 1759), należącym do fundacji "Sinfonima" w Mannheim.

Godz. 19.00
Ceny biletów: 40zł (normalny), 32zł (ulgowy), 20zł (wejściówka), 10zł (wejściówka szkolna)
Bilety do nabycia w kasie biletowej: od poniedziałku do soboty | godz. 11:30-19:00
tel.: +48 (85) 732 73 43 wew. 22; +48 (85) 732 00 66

oraz na: www.oifp.pl i www.bilety24.pl

Patronat internetowy
Portal Miejski BiałystokOnline

1615 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39