Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA

dodane dnia: 2011-11-22 przez: cmg01
Impreza Patronat BiałystokOnline.pl
Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA
Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy:
2011-12-07 - 2011-12-11
Zapraszamy na Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA.

6 edycja festiwalu odbędzie się w dniach 7 - 11 grudnia 2011 w Białymstoku i na Podlasiu.

Organizator Festiwalu, Białostocki Ośrodek Kultury - DKF "GAG" zadbał, aby było to prawdziwe święto światowego kina, krótkich form filmowych oraz dobrej muzyki. W pięciu sekcjach konkursowych zaprezentowanych zostanie 89 filmów z Polski, Armenii, Francji, Estonii, Łotwy, Gruzji, Chorwacji, Bułgarii, Czech, Litwy, Węgier, Rumunii, Norwegii, Iranu, Japonii, USA, Belgii, Włoch, Izraela, Kanady, Finlandii, Niemiec i Hiszpanii.

Filmy oceni wyśmienite jury w składzie: Przewodniczący Jury - Marcin Koszałka (wybitny operator filmowy oraz jeden z najbardziej znanych i najczęściej nagradzanych polskich twórców filmów dokumentalnych), Mariola Brillowska (pracująca w Niemczech malarka, autorka komiksów, dziennikarka radiowa, performerka, animatorka), Miłka Malzahn (reprezentująca Podlasie - pisarka, wokalistka, dziennikarka), Róbert Lakatos (podzielony między Węgry i Rumunię filmowiec i wykładowca, zdobywca Nagrody Specjalnej w Karlowych Warach za film "Bahrtalo!").

Dodatkowo, w całym województwie podlaskim odbędą się prezentacje filmowe z festiwali filmów krótkometrażowych z całego świata m.in. JAPAN MEDIA ARTS, FRESH FILM FESTIWAL (Czechy), SHORT TIGER GERMAN NEXT GENERATION, SEMAFOR FILM FESTIWAL, BALTIC SHORTS oraz pokazy energetycznych krótkometrażówek z Gruzji, Słowacji, Litwy, Rumunii, Australii, Kanady, Hiszpanii...

Jednym z największych wydarzeń Festiwalu, a zarazem jego mocnym otwarciem, będzie pokaz krótkometrażowych filmów Charlie Chaplina z muzyką na żywo BLOCKHEAD'a (pochodzącego z Nowego Jorku hip-hop'owego producenta - jednego z czołowych przedstawicieli instrumentalnego hip hopu, członka brytyjskiej wytwórni Ninja Tune). Równie mocnym zakończeniem Festiwalu będzie Gala wręczenia nagród, połączona z multimedialnym widowiskiem muzycznym THE SAINTBOX, przygotowanym przez rewelacyjne trio Gaba Kulka/Olo Walicki/Maciek Szupica.

Festiwal ŻUBROFFKA to także świetna okazja do posłuchania na żywo doskonałej muzyki. W Białymstoku będziemy mogli usłyszeć: pełen romantycznej ekspresji i drive'u białoruski GURZUF, surowy rockowy projekt braci Waglewskich KIM NOWAK oraz miażdżący światowe parkiety włoski duet muzyczny PELUSSJE. Muzyczno - wizualną "wisienką na torcie" ŻUBROFFKI będzie niesamowity, trójwymiarowy show przygotowany przez brytyjskich artystów z NOVAK 3D DISCO.

Niezorientowanym przypominamy - Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA to impreza otwarta i bez granic, szanującą odmienność oraz różnorodność tak charakterystyczną dla podlaskiej ziemi, miejsce spotkań twórców otwartych na ŚWIAT i LUDZI, posiadających poczucie HUMORU oraz ceniących NATURĘ i jej wytwory. Festiwal stara się być platformą wymiany idei i myśli, która umożliwi kreatywne spotkania twórców ze Wschodu i Zachodu.

PROGRAM Festiwalu:

7 grudnia (środa)

- godz. 11.00 - Sejny/Ośrodek "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów", ul. Piłsudskiego 37, wstęp wolny
Pokaz litewskich filmów z Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Dla Dzieci Tindirindis

Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych "Tindirindis "- jest wydarzeniem niekomercyjnym. Jego misją jest pokazywanie różnorodnych światów animacji: różnych stylów, prac studenckich oraz animacji najbardziej kreatywnych twórców z całego świata. Festiwal oferuje zróżnicowany program filmów animowanych znanych reżyserów, debiutantów i studenckich animacji z różnych krajów, z których wiele zdobyło nagrody na międzynarodowych festiwalach. Festiwal rokrocznie odbywa się w Wilnie, a jego program wzbogacają interesujące warsztaty filmowe.

- godz. 13.00 - Supraśl/Liceum Plastyczne, Plac Kościuszki 1, wstęp wolny
Pokaz filmów z SE-MA-FOR Film Festival 2011

W 2010 roku, w stulecie eksperymentu Władysława Starewicza (1882-1965), w wyniku którego powstała animacja lalkowa, Fundacja Filmowa Se-ma-for (działająca przy słynnym polskim studiu filmów animowanych), postanowiła zorganizować wielkie święto animacji. Tak narodził się Se-Ma-For Film Festival. Se-Ma-For Film Festival, międzynarodowy festiwal animowanych filmów lalkowych i technik przestrzennych, to drugi na świecie i pierwszy w Europie festiwal, dedykowany szczególnie animacji stop motion (lalkowej i przestrzennej). Jednym z jego celów (obok konkursów i projekcji towarzyszących) jest stworzenie międzynarodowego forum poświęconego zagadnieniom koprodukcji filmowych i systemom pozyskiwania środków europejskich na kulturę filmową, a także forum poświęconego problemom kina dziecięcego i animacji stop motion. Podczas tegorocznej, drugiej edycji festiwalu, odbyły się dwa konkursy: międzynarodowy, na najlepszą animację stop motion zrealizowaną po 1 stycznia 2009 roku, oraz krajowy, na najlepszą animację polską zrealizowaną w dowolnej technice animacyjnej, po 1 stycznia 2009 roku. Konkursom towarzyszyły liczne pokazy, w tym roku układane w dużej mierze "z klucza" prezydencyjnego. Szczególne miejsce należało do animacji węgierskiej i duńskiej, czyli państw, które przekazują Polsce (Węgry) i przejmują od niej (Dania) prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. Gość specjalny: Damian Sasiak


- godz. 13.30 - Wydział Pedagogiki i Psychologii UwB, ul. Świerkowa 20 - sala 113, wstęp wolny
Pokaz filmów z platformy Baltic Shorts

Strona BALTICSHORTS.com to portal stworzony dla filmowców (amatorów i profesjonalistów) z krajów bałtyckich (Estonia, Łotwa i Litwa). Platforma umożliwia darmowe oglądanie krótkometrażowych filmów (klipy, dokumenty, animacje, fabuły i videoart), jest też miejscem wymiany poglądów i dyskusji, nawiązywania kontaktów, doskonalenia wiedzy na temat tworzenia filmów. Dzięki BALTICSHORTS.com, krótkie filmy są dostępniejsze dla publiczności, która do tej pory mogła je najczęściej oglądać tylko podczas specjalnych pokazów i festiwali filmowych.

- godz. 16.30 - Galeria Arsenał - stara elektrownia, ul. Elektryczna 13, wejście od ul. Świętojańskiej, wstęp wolny
Pokaz filmów z Festiwalu Japan Media Arts

Japoński festiwal Media Arts łączy różnorodne formy ekspresji, dostępne w przestrzeni pomiędzy sztuką a rozrywką, takie jak sztuka interaktywna, instalacje, grafika, fotografia cyfrowa, sieć, gry, animacje, wideo, komiks itp. Całe to spektrum zostało zdefiniowane jako "media arts", bo granice pomiędzy formami i gatunkami zacierają się i trudno określić, co jest sztuką, a co rozrywką. Na festiwal zgłaszanych jest zwykle ok. 2500 dzieł z ponad 40 krajów. Organizowane są trzy odsłony imprezy: w Tokio, w wybranym japońskim mieście oraz za granicą. Dzięki współpracy z innymi festiwalami sztuki mediów, dzieła z Media Arts można zobaczyć na całym świecie.
Goście specjalni: Taku Furukawa oraz Maiko Wakui

- godz. 17.30 - kino Forum, wstęp wolny
Otwarcie wystawy fotografii z Islandii: IS (not)

Wystawa "Is (not)" to efekt zrealizowanego przez kolektyw fotograficzny Sputnik Photos projektu "Islandzkie opowieści". Jest to, opowiedziana językiem fotografii, historia o dotkniętym kryzysem społeczeństwie na tle niezwykłego krajobrazu i tradycyjnych zajęć. Pięcioro wybitnych polskich fotografów dokumentalistów oraz islandzcy pisarze i poeci, przedstawiając indywidualne losy Islandczyków, tworzą historie charakterystyczne dla współczesności wyspy - kraju. Punktem wyjścia stały się pogańskie tradycje - mity, legendy, przekazywane od pokoleń historie, do dziś obecne w życiu Islandczyków. Fotograf Adam Pańczuk i towarzyszący mu pisarz Sindri Freysson, szukali odpowiedzi na pytanie, co buduje mentalność wyspiarzy. W przypadku Michała Łuczaka i Hermanna Stefanssona droga do zrozumienia Islandii biegła od logiki świata nadprzyrodzonego do bezlitosnego nieraz prawa natury. Zdjęcia Jana Brykczyńskiego to obraz rodziny, w której zwierzę zajmuje równie ważne miejsce, co człowiek. Cykl życia uchwycony na zdjęciach, opisany został przez pisarkę Kristín Heiða Kristinsdóttir. Agnieszka Rayss, wspólnie z poetką Sigurbjörg Prastardóttir, stanęły nad brzegami islandzkich jezior oraz przy krawędziach nowoczesnych basenów. Woda okazała się islandzkim złotem: natura została oswojona i sprzedana. W tę ponazywaną, pozornie bezpieczną przestrzeń, wkraczają zdjęcia Rafała Milacha. Zapiskom fotograficznym towarzyszy osobisty dziennik podróży Huldara Breiofjöroa.

- godz. 18.00 - kino Forum, wstęp wolny
Blok konkursowy: Cały Ten Świat cz. I

- godz. 20.00 - klub FAMA, wstęp wolny
Otwarcie międzynarodowej wystawy komiksu bez słów: Silence

W tym roku Żubroffce towarzyszy wystawa z międzynarodowego konkursu na komiks bez słów, który odbył się podczas festiwalu Ligatura i podobnie jak całe wydarzenie, był propozycją nowatorską w skali kraju. Na konkurs wpłynęło ponad 200 zgłoszeń z kilkudziesięciu krajów, do oceny jury zakwalifikowało się ponad 80 prac. Nieme komiksy były oceniane przez Toma Gaulda (Wielka Brytania), Andrzeja Klimowskiego (Wielka Brytania/Polska), Erika Krieka (Holandia), Tima Molloy (Australia/Nowa Zelandia). W katalogu konkursowym znalazły się 43 komiksy artystów z Argentyny, Austrii, Bośni i Hercegowiny, Brazylii, Francji, Holandii, Irlandii, Japonii, Kanady, Kolumbii, Łotwy, Macedonii, Niemiec, Polski, Rumunii, Rosji, RPA, Wielkiej Brytanii i USA. Gośćmi wernisażu wystawy "Silence" będą Anna Suska i Michał Słomka, koordynatorzy projektu "CENTRALA - mądre komiksy" i organizatorzy międzynarodowego festiwalu kultury komiksowej Ligatura.

- godz. 20.30 - kino Forum, wstęp 10 zł przedsprzedaż, 15 zł w dniu imprezy
Otwarcie Festiwalu: Krótkometrażowe Filmy Charlie Chaplina z muzyką na żywo Blockhead (USA - Ninja Tune)

Charlie Chaplin
Sir Charles "Charlie" Spencer Chaplin (1889-1977) to najsłynniejszy hollywoodzki aktor i reżyser okresu kina niemego, później także filmów dźwiękowych. Jego najbardziej znaną postacią filmową był Tramp z manierami dżentelmena, noszący ciasny żakiecik, przyduże spodnie i buty, melonik, bambusową laseczkę i wąsik. Chaplin był jedną z najbardziej kreatywnych osobowości w erze niemego kina - grał w filmach, reżyserował, był producentem, scenarzystą i kompozytorem. Pierwszy raz wystąpił na scenie mając pięć lat. W 1903 roku pojawił się w filmie "Jim, A Romance of Cockayne", wkrótce potem dostał pierwszą stałą pracę, grając młodego gazeciarza w filmie o Sherlocku Holmesie. W 1912 roku przyjechał do Ameryki i trafił do studia Keystone Film Company. Pewnego razu, film, który akurat kręcono, potrzebował gagów - Chaplin wpadł do garderoby i wybierając najgorsze ubrania, stworzył postać trampa. Wkrótce stał się główną gwiazdą studia Keystone. W roku 1919, wraz z Mary Pickford, Douglasem Fairbanksem i D. W. Griffithem, założył studio United Artists. Mimo że filmy dźwiękowe stały się głównym nurtem kinematografii w 1927 roku, Chaplin nie zdecydował się na ten krok aż do lat trzydziestych. Kiedy wszyscy kręcili filmy dźwiękowe, on nakręcił nieme "Światła wielkiego miasta", które odniosły olbrzymi sukces. Był czterokrotnie żonaty. Zmarł we śnie.

Blockhead
Szanowany w środowisku i przez fanów, nowojorski producent - jeden z czołowych przedstawicieli instrumentalnego hip-hopu. Członek brytyjskiej wytwórni Ninja Tune, która wydała jego płyty: "Music by Cavelight" (pokryta potrójną platyną) oraz "Downtown Science". Zaczynał jako MC, lecz prawdziwą sławę przyniosły mu dokonania producenckie. Współpracował m.in. z Aesop Rock'iem, S.A. Smash, Slug of Atmosphere, Murs czy Mike Ladd. Blockhead należy do grupy Party Fun Action Committee, której debiutancki album wydała legendarna wytwórnia Def Jux. Wspólnie z DJ Shadow'em współtworzył produkcje na płycie rapera Cage'a. Artysta posiada eklektyczny gust oraz talent producencki, jego muzyka to mieszanka trip-hop, downtempo, electronic, funky i hip-hop. Tworzy charakterystyczne, niemożliwe do pomylenia z innymi, pełne emocji dźwięki, będące kolażami atmosferycznych sampli. Jego muzyka to melodyjna podróż po zakamarkach snu i jawy - idealny podkład muzyczny do pełnego humoru, nostalgii i magii, archiwalnego kina.

Program pokazu:
"Charlie Piekarczykiem"/Dough and Dynamite - reż. Charles Chaplin, USA 1914, 33'
"Charlie żołnierzem"/Shoulder Arms - reż. Charles Chaplin, USA 1918, 45'
"Pożyczka wolności"/The Bond - reż. Charles Chaplin, USA 1918, 11'

8 grudnia (czwartek)

- godz. 14.00 - VI Liceum Ogólnokształcące, ul. Warszawska 8, wstęp wolny
Pokaz filmów The New Romanian Cinema: Realism and a lot more

Nowe Kino Rumuńskie: Nie tylko realizm
Uczestnicy festiwali filmowych przyzwyczaili się do bezkompromisowego realizmu Nowego Kina Rumuńskiego, ale przygotowując program na festiwal ŻubrOFFka, postanowiłem pokazać jego różnorodność. Nie zabraknie w nim filmów realistycznych, takich jak np. "Ślub Oliego", o ojcu, który uczestniczy w ślubie syna za pośrednictwem kamery internetowej, czy "Film dla przyjaciół" Radu Jude, opowiadający historię człowieka, wykorzystującego zdobycze technologii, aby pozostawić światu swą wiadomość pożegnalną. Nowe Kino Rumuńskie nie ucieka od filmów krótkometrażowych, takich jak np. "Zombie Infectors 3" (reż. Nicolae Tănase). To pierwszy w Rumunii film zombie, będący parodią, w której zabieg lokowania produktu został wpleciony w fabułę. Innym przykładem jest nakręcona przez Cecílię Felméri "Kukułka", film o mocnym zabarwieniu erotycznym. Rośnie także zainteresowanie animacją, zwłaszcza wśród twórców niezależnych, którym udało się stworzyć wiele interesujących krótkometrażówek. Dwa tego typu filmy znalazły się w niniejszym programie: "Mój przyjaciel jest chmurą" Antona Octaviana oraz "Szum" Mariusa Pandele. Specjalny gość: Michai Fulger

- godz. 15.00 - Wydział Filologiczny - Kulturoznawstwo UwB, Plac Uniwersytecki 1 sala 47, wstęp wolny
Pokaz niemieckich filmów Next Generation Short Tiger

Next Generation Short Tiger to unikalny program krótkich filmów, stworzony przez instytucję German Film, promujący młode niemieckie talenty. Filmy do tego programu wybierane są co roku spośród wszystkich krótkometrażówek zrealizowanych przez studentów niemieckich szkół filmowych. Premiera ma miejsce w ramach Festiwalu Filmowego w Cannes, a potem Next Generation Short Tiger rusza w podróż po świecie.

- godz. 16.30 - Galeria Arsenał - stara elektrownia, ul. Elektryczna 13, wejście od ul. Świętojańskiej, wstęp wolny
Pokaz filmów The Best Short Films Of Australia

THE BEST SHORT FILMS OF AUSTRALIA to najciekawsze perełki australijskiego kina krótkometrażowego, wybrane przez Annę Koprowską - dyrektor tegorocznej edycji australijskiego Canberra Short Film Festival. Jest to mieszanka różnych form filmowych: z jednej strony filmy uznane i nagradzane na całym świecie, z drugiej - filmy całkowicie amatorskie. Większość filmów to zdobywcy głównych nagród na Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Canberze. Canberra Short Film Festival odbywa się od 16 lat i jest skierowany tylko do australijskich twórców. Swoje filmy zgłaszają do konkursu zarówno profesjonalni filmowcy, jak i amatorzy (licealiści, studenci, hobbyści). Filmy są oceniane w 4 kategoriach: Schools/Grass-Roots/Emerging/Practising.
Specjalny gość: Anka Koprowska

- godz. 17.30 - Suwałki/Młodzieżowy Dom Kultury, ul. Noniewicza 42, wstęp wolny
Pokaz filmów Absolut Slovak Shorts!

ABSOLUT SLOVAK SHORTS! to zestaw filmów, przygotowany przez organizatorów słowackiego Festiwalu Filmów Animowanych ANCA. Kompilacja prezentuje prace młodej słowackiej generacji animatorów. Składają się na nią krótkie formy fabularne, a także klipy muzyczne z ostatnich kilku lat i najnowsze, z 2011 roku. Większość twórców ukończyła Akademię Muzyki i Dramatu w Bratysławie.

- Godz. 17.00 - kino Forum, ul. Legionowa 5, wstęp wolny
Blok konkursowy Okno Na Wschód cz. I

- godz. 19.00 - kino Forum, ul. Legionowa 5, wstęp wolny
Blok konkursowy Okno Na Wschód cz. II

- godz. 20.00 - Ełk/sala kinowa ECK, ul Wojska Polskiego 47, wstęp wolny
Pokaz czeskich filmów z Fresh Film Festival (CZ)

Praski Fresh Film Fest, to międzynarodowy festiwal filmowy, skoncentrowany na studentach i debiutantach fabularnych. Podczas pięciu dni prezentuje bogaty portret współczesnego młodego kina światowego (pięć sekcji konkursowych, ok. 150 filmów), wzbogacony o specjalne programy filmowe i muzyczne. Impreza kontynuuje ponad 30-letnią tradycję odbywającego się w Karlowych Warach CILECT RIFE International Student Film Festival, utrzymuje kontakty z najwybitniejszych szkołami filmowymi, skupia się też na odkrywaniu młodych talentów z Afryki i Ameryki Łacińskiej. Fresh Film Fest to dawka interesującego kina z Środkowej i Wschodniej Europy, głównie z krajów Grupy Wyszehradzkiej i Niemiec. Festiwal jest również kuratorem sekcji "Fresh Selection - The promising five" podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmoweg w Karlowych Warach. Gość pokazu: Michal Hogenauer


- godz. 21.00 - klub FAMA, ul. Legionowa 5, wstęp 8 zł przedsprzedaż, 12 zł w dniu imprezy
koncert: Gurzuf (BY)

Gurzuf to istniejący od 2005 roku białoruski duet, który tworzą Egor Zabelov i Artem Zalesskiy. Pierwszy z nich jest prawdziwym wirtuozem akordeonu guzikowego, drugi - znakomitym perkusistą. Twórczość grupy to wybuchowa mieszanka muzyki klasycznej, jazzu, wschodniego folku, punk rocka i hip hopu. Krytycy muzyczni opisują ich jako skrzyżowanie King Crimson z Philipem Glassem, "podlane" dodatkowo niesamowitym brzmieniem akordeonu. Zespół ma na koncie album "Non existent cinema", muzykę do spektakli "Moby Dick" dla Teatru w Magdeburgu i "Podróży Guliwera" dla Teatru Lalek w Opolu oraz dużą ilość koncertów w całej Europie. W Polsce Gurzuf grał m. in. na festiwalu Wrocław Podwodny, Slot Art Festiwal, imprezie z okazji 60-lecia uchwalenia Deklaracji Praw Człowieka i Obywatela w warszawskim CDQ czy podczas lubelskiego CT Jazz Festiwal.

- godz. 22.30 - Kawiarnia Labalbal, ul. Warszawska 21, wstęp wolny
pokaz filmu Children of the devil - Mariola Brillowska masterclass

CHILDREN OF THE DEVIL/ DIABELSKIE DZIECI

reżyseria i scenariusz - Mariola Brillowska, Niemcy 2010, 70'

Długometrażowy film animowany o rodzinie XXI wieku, adaptacja opowiadań Manueli Gretkowskiej (Polska), Orly Castel-Bloom (Izrael), Rosy Liksom (Finlandia), Edwarda Limonowa (Rosja), Fernando Arrabala (Hiszpania). Do ostatecznego rozpadu rodziny doprowadziło zredukowananie jej do modelu: MAMA, TATA, DZIECKO. Co drugie dziecko w krajach uprzemysłowionych żyje tylko z matką, rzadko z ojcem. Dzieci z rozbitych małżeństw pozbawione są silnych korzeni i tradycyjnego systemu wartości moralnych. Brillowska zastanawia się, jaki model rodziny obowiązywać będzie w przyszłości? W sześciu rysunkowych epizodach opowiada historie dzieci, które mordują rodziców. Akcja każdego z nich rozgrywa się w innym kraju. Pomiędzy epizodami komiksowa postać Marioli Brillowskiej rozwodzi się na temat upadku rodziny.
Specjalny gość pokazu: Mariola Brillowska

Mariola Brillowska

Malarka, autorka komiksów, dziennikarka radiowa, performerka, animatorka. Urodziła się w Sopocie, w polsko-niemieckiej rodzinie. W 1981 r. wyjechała do Niemiec. Studiowała malarstwo w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Hamburgu. Rozgłos zyskała krótkometrażowymi filmami: "Grabowski, dom życia" (1990), "Erik im sexil" (1993), "Fifi" (1984), "CONTR - ONTRAS" (1997) i "Fałszywy gracz" (1997). Na swoim koncie ma również długometrażowy film animowany "Katharina und Witt", zrealizowany razem z Charlesem Kissingiem. Wykłada na uczelniach artystycznych w Offenbach nad Menem, Hamburgu, Poczdamie-Babelsbergu i Dreźnie. W swojej twórczości nie boi się kiczu, nadużywania mocnych środków wyrazu i prowokacji. Odrzuca przekonanie, że animacja i sztuka powinny zajmować się tylko tematami z obszaru kultury wysokiej. Interesują ją problemy emigrantów, manipulacji i inwigilacji, wpływu mediów na dzisiejsze postawy, rola stereotypów w kształtowaniu obrazu świata, a także miejsce seksu we współczesnym świecie.

9 grudnia (piątek)

- godz. 13.00 - Supraśl/Liceum Plastyczne, wstęp wolny
Pokaz animacji - Taku Furukawa masterclass (JAP)

Taku Furukawa (ur. 1941) to jedna z najważniejszych postaci niezależnej sceny japońskiej animacji, członek Stowarzyszenia Japońskich Animatorów oraz Stowarzyszenia Tokijskich Ilustratorów. Zilustrował mnóstwo książek dla dzieci oraz komiksów, jego prace były pokazywane na wystawach w japońskich galeriach. Na swoim koncie ma mnóstwo filmów oraz opublikowanych rysunków, za które otrzymał wiele nagród w Japonii i na świecie, m.in.: specjalna nagroda jury na Annecy International Animation Film Festival za "Phenakistiscope", nagroda za najlepszą serię komiksową Bungei-Syunjyu za "The Takun Humor", nagroda na Hiroshima International Animatiom Film Festival za "TarZAN". Jego dorobek podsumowuje specjalne wydawnictwo DVD "Takun Films" - kompilacja filmów, rysunków oraz wywiadów twórcy. Podczas spotkania z festiwalową publicznością, artysta zaprezentuje swoje filmy i opowie o swojej twórczości, którą charakteryzuje brak wyuczonych szkolnych schematów, brak obciążeń kulturowych, rysowanie instynktowne oraz olbrzymia dojrzałość tematów. Prowadzenie: Taku Furukawa

- godz. 14.00 - Czeremcha/Gminny Ośrodek Kultury, wstęp wolny
Pokaz filmów z Grenzland Filmtage w Selb

Grenzland-Filmtage to nieduży festiwal filmowy, odbywający się na czesko - niemieckim pograniczu, w miejscowości Selb. Podczas festiwalu prezentowane są filmy, pochodzące z pogranicznych terenów różnych krajów Europy Wschodniej. Odbywa się także promocja młodych filmowców, tworzących na europejskich uniwersytetach. Każdego roku, w imprezie biorą udział twórcy m.in. z Polski, Rosji, Łotwy, Białorusi, Albanii, Czech... Dzięki temu kameralna i senna mieścina w Niemczech, już tradycyjnie - dokładnie w tydzień po Wielkanocy, zmienia się na siedem dni nie do poznania. Warto się wybrać, by osobiście się przekonać, "co piszczy" w młodym kinie w naszej części Europy.
Gość pokazu: Jennifer Ruckdeschel

- godz. 15.30 - kino Forum, wstęp wolny
Blok konkursowy: Cały Ten Świat cz. II

- godz. 17.00 - Sejny/Ośrodek "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów", ul. Piłsudskiego 37, wstęp wolny
Retrospektywa litewskiego Festiwalu Tinklai

Kino litewskie praktycznie nie jest znane szerszej polskiej publiczności, ale współpraca z Międzynarodowym Festiwalem Filmów Krótkometrażowych TINKLAI powinna nareszcie chociaż trochę zmienić tę sytuacji. Podczas retrospektywy festiwalu, zostanie zaprezentowany program z filmami najmłodszej generacji litewskich reżyserów, z czego większość to nadal studenci szkół artystycznych i filmowych. Program pokazuje gatunkowe zróżnicowanie kinematografii litewskiej: od dokumentów, przez fabuły, po gniewne filmy eksperymentalne.
Gość pokazu: Arturas Jevdokimovas

- godz. 17.00 - Sokółka/ Kino Sokół, wstęp wolny
Pokaz filmów z MFF HumanDOC

Festiwal HumanDOC, czyli kino świata, kino bez barier

Międzynarodowy Festiwal Filmu Dokumentalnego HumanDOC jest pierwszym w Europie Środkowo-Wschodniej wydarzeniem łączącym kino na najwyższym światowym poziomie z edukacją i promocją działań charytatywnych. Festiwal prezentuje filmy niebanalne, pełne pasji i emocji, które uwrażliwiają na niesprawiedliwość społeczną i przede wszystkim inspirują do działania, pokazują, że będąc tu w Polsce możemy zmieniać życie innych ludzi na lepsze, pomagać nie tylko tu i teraz, ale również w najdalszych zakątkach świata.

- godz. 18.00 - kino Forum, wstęp wolny
Blok konkursowy: Niezależni cz. I

- godz. 20.30 - kino Forum, wstęp wolny
Blok konkursowy: Studenci cz. I

- godz. 23.00 - klub FAMA, wstęp 20 zł przedsprzedaż, 25 zł w dniu imprezy
koncert: Novak 3D Disco (UK), Loo & Placido (FR), Pelussje (IT), Johnny Uraner(PL)

Zapraszamy na niesamowity trójwymiarowy show brytyjskich artystów z NOVAK 3D DISCO! Wizualni pionierzy 3D na festiwalu Zubroffka! Każdy w okularach 3D, wszyscy na parkiecie! Razem z nimi zagrają: miażdżący światowe parkiety włoski duet PELUSSJE oraz francuski mushup'owy dynamit LOO & PLACIDO. Podlasie reprezentować będzie JOHNNY URANER.

NOVAK 3D Disco™ to audiowizualna impreza, podczas której muzyka stanowi z wizualami integralną całość. Muzyczny miks kiczowatych tanecznych i klubowych klasyków oraz trójwymiarowy obraz, wprawią publiczność w audiowizualną ekstazę. Od czasu festiwalowego debiutu w Glastonbury w 2009 roku, przez 3 lata okrążyli glob ze swoim trójwymiarowym show, od Londynu przez Izrael, Chiny po Australię i Kanadę. Wszędzie pojawiały się setki klubowiczów w kolorowych okularach 3D, szalejących w trójwymiarze. Obraz HD 3D, najwyższej klasy muzyka klubowa i klasyka, trójwymiar na którym oczy wyskakują z orbit - to wszystko na imprezie NOVAK 3D DISCO™.

LOO & PLACIDO

ELECTRO Freaks, ROCK Stars, HIP-HOP Gangsters, HEAD Bangers, POP Bastards, PUNK Rockers, FUNK Masters, R&B Pimps, LATINO Hustlers, DANCEHALL Champions, ROBOT Transformers: ONE LOVE!!! To tylko niektóre z określeń muzyki, serwowanej przez francuski duet: Jeremy Johnson (Placido) i Laurent Lupidi (Loo). Ich live sety to remiksy wszystkiego ze wszystkim: The Chemical Brothers z Michaelem Jacksonem, Daft Punk z The Ramones, The Beastie Boys z The Talking Heads. Loo & Placido to pionierzy w serwowaniu najbardziej "niszczących" muzycznych bomb na światowych parkietach! Po trasach na całym świecie zdobyli solidną reputację, a ich sety są określane mianem "killer DJ sets". LOO & PLACIDO hołdują zasadzie: "To co najlepsze z przeszłości, z tym co najbardziej działa na ludzi dziś!".

PELUSSJE

Pochodzący z Włoch duet, to "dzieci" akrobatycznych ruchów ulicznych i markerowych napisów na ścianach, przesterów gitarowych i basowych pętli. Narodzeni wśród płomiennej ściany dźwięków, przeraźliwych wrzasków i szalonych skoków ze sceny, przenieśli na ring swoją miłość do miksera i muzyki. Członkowie opartej na potędze basu i klubowym soundzie, Sidechain Massacre Crew. Fani Lucha Libre, którą kochają za teatralną przemoc, szaleństwo i maski, będące ich znakiem rozpoznawczym! "Ding! Ding! Ding! Maski włożone. Parkiet jako ring. Ręce w górze, ogniste rytmy i potężny bas. W krwawoczerwonym narożniku Pelussje. Ludzie rozgrzejcie mięśnie. Obowiązuje jedna zasada: nie obowiązuje żadna zasada! W narożniku naprzeciwko TY! Ding! Ding! Ding! VAMOS A LA LUCHA!"

JOHNNY URANER
Niemłody, ale atrakcyjny białostoczanin, zajmujący się muzyką. Od ponad dekady wokalista kapeli punkrockowej URAN, aktywnie wspiera białostocką scenę klubową oraz alternatywną. Nie tylko wykonawca, ale także organizator wydarzeń, które łączą się z muzyką. Ma na koncie 10 edycji imprezy Socjoparty, bardziej osobliwe, elektroniczne rytmy serwuje na Lekcjach Chemii wg. Johnnego. Otwarty na wszelkie formy szerzenia kultury, czego owocem są trzy edycje Dni Kultury Ulicy.

10 grudnia (sobota)

- godz. 11.00- Gran Vía Centrum Języka i Kultury Hiszpańskiej, ul. Lipowa 6, wstęp wolny
Hiszpańskie Śniadanie Filmowe - pokaz filmów z madryckiej platformy PROMOFEST

Lubisz kino i język hiszpański? Uwielbiasz smaki kuchni południowej? Jeśli tak, to nie może Cię zabraknąć na hiszpańskim śniadaniu filmowym, które odbędzie się w Gran Via. Zapraszamy do spędzenia sobotniego przedpołudnia w gronie pasjonatów kina i kultury krajów hiszpańskojęzycznych. Słoneczną atmosferę dopełnią małe tapas o smaku pomidorów i oliwy z oliwek. Za strawę duchową odpowiedzialna jest madrycka platforma Promofest, promująca i dystrybuująca hiszpańskie fimy na całym świecie. Organizacja działa od 1992, filmy z Promofest platformy wygrywały na ponad tysiącu międzynarodowych festiwali.

- godz. 13.00 - kino Forum, wstęp wolny
Blok konkursowy: Amatorzy cz. I

- godz. 15.00 - kino Forum, wstęp wolny
Blok konkursowy: Amatorzy cz. II

- godz. 17.30 - kino Forum, wstęp wolny
Blok konkursowy: Studenci cz. II

- godz. 20.30 - kino Forum, wstęp wolny
Blok konkursowy: Niezależni cz. II

- godz. 22.30 - klub FAMA, wstęp 15 zł przedsprzedaż, 20 zł w dniu imprezy
koncert: Kim Nowak (PL)

Zespół Kim Nowak powstał w 2008 roku w składzie: Michał Sobolewski, Bartek Waglewski i Piotr Waglewski. Nazwa nawiązuje do lat 60. i jest wyrazem tęsknoty za nagrywaniem płyt na żywo, bez produkcyjnych fajerwerków. Zafascynowani hiphopem bracia Waglewscy, często wracali do zespołów o korzeniach w muzyce punkowej, garażowej (Bad Brains, Fugazi, Sonic Youth), ich pierwsze kapele też były punkowe. Michał Sobolewski to znawca muzyki lat 60., zafascynowany brudnym, mocnym brzmieniem gitar Jimiego Hendrixa czy Black Sabbath. W sierpniu 2009 roku zespół nagrał pierwszą płytę "Kim Nowak" - płytę graną na żywo, bez użycia komputerów, gdzie wszystkie brudy pozostawiono celowo. Rify gitarowe, często odnoszące sie do klasyki gatunku, współgrają z punkową, garażową sekcją rytmiczną, a teksty opowiadaja o śmierci, przemijaniu, niedojrzałości, emocjach, prawdziwej miłości.

Skład zespołu:
Bartosz Waglewski - śpiew, gitara basowa
Michał Sobolewski - gitara
Piotr Waglewski - perkusja

11 grudnia (niedziela)

- godz. 11.00 - Kawiarnia Labalbal, ul. Warszawska 21, wstęp wolny
Poetyckie Śniadanie Filmowe - pokaz filmów z Festiwalu VIDEOPOEZJA

Różowa jak południe Francji i gorąca jak pragnienia młodości. Chrupiąca jak poranek, kształtna, uwodzicielska. Krwisty jak ślad pięści, krzepki, o muskulaturze gladiatora... Parówka, bułeczka i keczup! To część atrakcji Poetyckiego Śniadania Filmowego, podczas którego zostaną zaprezentowane najciekawsze prace nadesłane na konkurs Video Poezja. Konkurs odbył się w ramach 6. Festiwalu Poezji Sopot 2011, organizowanego przez Towarzystwo Przyjaciół Sopotu. Głównym warunkiem było nadesłanie utworu audiowizualnego (filmu, impresji filmowej, videoartu lub eksperymentalnej produkcji audiowizualnej), odwołującego się, ilustrującego lub inspirowanego poezją. Pokaz obejmuje prace nagrodzone oraz rekomendowane przez jurorów. Gość specjalny: Marek Nowak

- godz. 15.00 - Klub Sztuki Opery i Filharmonii Podlaskiej, ul. Podleśna 2, wstęp wolny
pokaz filmu Deklaracja Nieśmiertelności - Marcin Koszałaka masterclass

Deklaracja nieśmiertelności, Polska 2010, 31'
Scenariusz, reżyseria i zdjęcia: Marcin Koszałka
Operator kamery: Marcin Koszałka, Bogdan Dziworski
Zdjęcia podwodne: Maciej Tomaszek, zdjęcia lotnicze: Tomasz Augustynek, zdjęcia wspinaczkowe: Tomasz Augustynek, Marcin Koszałka

Obsypany licznymi nagrodami, filmowy portret Piotra "Szalonego" Korczaka - legendy polskiego alpinizmu, odkrywcy nowych technik wspinaczkowych, człowieka który zawsze traktował wspinaczkę jak sport. Korczak wspina się od ponad 30 lat, jest pionierem ekstremalnej wspinaczki skałkowej: w 1988 r. stworzył drogę wspinaczkową, która była minimalnie łatwiejsza od najtrudniejszej drogi na świecie. Z zawodu historyk, na co dzień pracuje jako robotnik wykonujący prace wysokościowe. Ma własną filozofię życia: z wyboru outsider, mający poczucie niespełnienia, ale jednocześnie potrafiący cieszyć się każdą chwilą. Nie boi się nagłej śmierci i nie wyobraża sobie starości. Stale towarzyszy mu myśl o przyszłości, o tym, co będzie za kilka lat. Dzieło wybitnego operatora i reżysera Marcina Koszałki, to film o upływie czasu i przemijaniu, o walce z nieuchronnymi prawami biologii, zmaganiem się z destrukcją własnego ciała. Dokument powstawał trzy lata, zdjęcia kręcono m.in. w Tatrach, na krakowskim Zakrzówku, w Jaskini Mamutowej oraz w pałacu w Krzeszowicach.

Marcin Koszałka - Przewodniczący Jury
Operator filmowy i reżyser filmów dokumentalnych. Absolwent katowickiej szkoły filmowej, obecnie jej wykładowca. Dwukrotny zdobywca Złotych Lwów za zdjęcia na FPFF w Gdyni ("Pręgi", "Rewers") oraz Brązowej Żaby na Camerimage ("Rewers"). Laureat licznych nagród za filmy dokumentalne, m.in.: w Lipsku (Złoty Gołąb), Chicago (Hugo TV Award), Berlinie (Prix Europa), Karlowych Warach (Złoty Globus), Nyon, Krakowie (Srebrny Smok), Tampere, Teheranie (Grand Prix), Trento. Jego filmy dokumentalne prezentowane są na prestiżowych festiwalach (Amsterdam, Moskwa, Rotterdam, Waszyngton, Triest i inne). Jako operator filmowy jest ortodoksyjnym zwolennikiem taśmy filmowej, ale posiada też biegłość w formatach cyfrowych. Członek Europejskiej Akademii Filmowej, Stowarzyszenia Twórców Obrazu Filmu Fabularnego, Polskiej Akademii Filmowej, Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Stale współpracuje z amerykańską telewizją HBO.
Gość specjalny: Marcin Koszałka

Bahrtalo! scenariusz i reżyseria: Robert Lakatos
Cygan Lali i Węgier Lori to przyjaciele na dobre i na złe. Kombinują, jak zarobić pieniądze, niezbyt się przy tym wysilając. Bohaterów poznajemy w chwili, gdy postanawiają dotrzeć do raju przecen, mieszczącego się gdzieś na obrzeżach Wiednia. Plan jest prosty: kupić jak najwięcej, a potem z zyskiem sprzedać. Niestety bohaterów zawodzi samochód. Kolejny wspólny interes planują w Egipcie... Nietrudno się domyślić, dlaczego reżyser obsadził w głównych rolach parę naturszczyków. Aktorzy, zachęceni, by odegrać samych siebie, radzą sobie z wymyślonymi przygodami na swój sposób - niekiedy bardzo specyficznie. Wprowadza to do filmu nieprzewidywalność, dynamikę, humor i energię. "Bahrtalo!" to kino bez wyraźnych granic gatunkowych. Jest zarazem fabułą i dokumentem, kinem drogi i komedią. Mówi o szukaniu szczęścia i o niezwykłej przyjaźni. Film został nagrodzony na MFF w Karlowych Warach (2008) Nagrodą Specjalną Label Europa Cinemas.

Róbert Lakatos
Węgierski reżyser urodzony w Rumunii (Cluj-Napoca), absolwent łódzkiej filmówki. Za swoje krótkie filmy otrzymał szereg nagród m.in. nagrodę węgierskich krytyków filmowych dla najlepszego młodego węgierskiego reżysera filmów dokumentalnych, Golden Dove Na Festiwalu w Lipsku. Stał się bardziej znany międzynarodowej publiczności i krytyce dzięki dokufiction komedii "Bahrtalo!", za którą otrzymał nagrodę Europa Cinemas Label w Karlowych Warach w 2008 roku. Obecnie pracuje jako scenarzysta, reżyser i autor zdjęć dla Duna Muhely Studio i Inforg Studios oraz wykłada reżyserię na Uniwersytecie Sapientia w Cluj (Rumunia). Najczęściej realizuje filmy o "obcych"... Swoją metodę twórczą opiera na porozumieniu pomiędzy twórcą i bohaterem - w tym celu spędza dużo czasu z bohaterami swoich filmów, aż przestaną traktować go jak obcego. Gość specjalny: Róbert Lakatos

- godz. 18.30 - kino Forum, wstęp 20 zł przedsprzedaż i 25 zł w dniu imprezy
OGŁOSZENIE WYNIKÓW FESTIWALU
koncert: The Saint Box (GABA KULKA/OLO WALICKI/MACIEK SZUPICA)

The Saintbox jest grą z widzem i słuchaczem, grą z konwencją występu scenicznego. Przez połączenie dźwięku i obrazu bada wpływ, jaki obecność artysty ma na odbiór muzyki, granicę jaka przebiega między publicznością a wykonawcą. Zakrywa i odkrywa to, co widz przyzwyczaił się traktować jako pewnik. Odwraca jego uwagę, by zabrać go w podróż do wnętrza muzycznej struktury, odsłaniając kolejne oblicza, warstwa za warstwą. Saintbox to także utwory zainspirowane zjawiskiem sacrum i rytuałami różnych tradycji duchowych, rozumianymi jako proces przejścia, doświadczenie, które zmienia świadomość jego uczestników. Saintbox tworzą spektakl, który ma być dla widza prawdziwym doświadczeniem, zmianą sposobu patrzenia i słuchania, nie skoncentrowanym na tożsamości samych artystów.

The Saintbox:
Gaba Kulka - teksty/głos/fortepian/ukulele
Olo Walicki - pomysł/muzyka/kontrabas/gitara basowa/głos
Maciek Szupica - obiekt video/laptop/głos oraz wirtualny MM

- godz. 20.30 - klub FAMA, wstęp tylko dla zaproszonych gości
AFTERPARTY - zamknięcie Festiwalu

8 - 10 grudnia
Warsztaty Reportażu Komórkowego
prowadzenie: Cezary Ciszewski i Emanuela Osowska (MIASTO W KOMIE)
miejsce: Młodzieżowy Dom Kultury, ul. Warszawska 79A

"Warsztaty komórkowe" to warsztaty z techniki realizacji filmów i reportaży przy użyciu telefonu komórkowego. Ich celem jest edukacja, a także wyrażenie tożsamości środowisk lokalnych poprzez obraz oraz przygotowanie uczestników do aktywnego uczestnictwa w kulturze. Ruch komórkowy to nowy język filmowy i jednocześnie narzędzie dostępne każdemu, pozwalające na nieskrępowaną twórczość i wypowiedź, znacznie większą niż powszechnie dostępne kamery cyfrowe. Spontanicznie w całej Polsce powstają grupy reporterów i filmowców, prezentujących rzeczywistość przefiltrowaną przez swoją wrażliwość. "Miasta w Komie" to multimedialna, wolna scena, którą tworzy filmowa, reporterska i fotograficzna wizja "komórkowców".

Cezary Ciszewski
Reżyser, dziennikarz, aktywista. Twórca Telewizji Obywatelskiej i ruchu filmowego "Miasta w Komie". Wprowadził do telewizji pierwszy program, w całości kręcony telefonem komórkowym, uznany za najoryginalniejszy program telewizyjny w Europie (Circom 2008). Prezes fundacji Monte Wideo i Foto, pomysłodawca Festiwalu Filmów Komórkowych "Miasta w komie". Jego film komórkowy "Warszaffski walczyk" wyróżniono na francuskim Pocket Films Festival.

Organizator
Białostocki Ośrodek Kultury - DKF "GAG"

Patronat medialny
Portal Miejski BiałystokOnline
Miejsce imprezy
ul. Legionowa 5
15-281 Białystok

1238 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39