Jagiellonia po raz pierwszy zwycięża w Gdyni. 3 punkty dał niecodzienny gol Vassiljeva

2016.12.12 16:59
Jagiellonia Białystok pokonała na wyjeździe Arkę Gdynia 3:2 i wciąż zajmuje 1. miejsce w tabeli. Zwycięstwo Żółto-Czerwonym dał gol Vassiljeva z rzutu wolnego pośredniego.

Mecz w Gdyni nie był dobry w wykonaniu Jagiellończyków, ale w takich spotkaniach poznaje się siłę drużyny. Zdobyte 3 punkty, gdy nie idzie, gdy rywal co chwilę rozbija ataki, smakują nie gorzej niż te zgarnięte po wysokim zwycięstwie.

Mimo to spotkanie rozpoczęło się od dominacji Jagiellonii. Przez pierwsze 10 minut Arka praktycznie nie posiadała piłki, jednak goście nie potrafili przewagi udokumentować golem. Później do świata żywych wrócili gospodarze, którzy raz po raz stwarzali sobie doskonałe sytuacje. Jedną z nich wykorzystał Antoni Łukasiewicz, który - dzięki nieporozumieniu Gutiego i Kelemena - umieścił piłkę w pustej bramce.

Arka z prowadzenia nie cieszyła się zbyt długo. Już 3 minuty później świetną wrzutką popisał się Tomasik, a strzałem głową Steinborsa pokonał Cernych.

To nie był koniec emocji w pierwszej połowie. W 37. minucie Arka zdobyła kolejnego gola. Socha nastrzelił futbolówką Siemaszkę, a ten zdobył przypadkową bramkę.

Drugą połowę Jagiellończycy rozpoczęli od roszad w składzie. W miejsce najsłabszego na placu gry Chomczenowskiego wszedł Vassiljev, który mecz w Gdyni rozpoczął na ławce rezerwowych. Na początku pojawienie się na placu gry najlepszego zawodnika białostockiego klubu nie wniosło zbyt wiele dobrego. Nadal to Arka groźniej atakowała i to gospodarze byli bliżsi podwyższenia rezultatu.

W końcu jednak wspomniany Vassiljev ponownie w tym sezonie wziął sprawy w swoje ręce (a raczej nogi). Najpierw ze stałego fragmentu gry dograł idealną piłkę na głowę Gutiego – który następnie zdobył gola – a później już sam skierował futbolówkę do siatki. Zrobił to w dosyć kontrowersyjnych okolicznościach, bo po rzucie wolnym pośrednim z 5. metra, który nie powinien był zostać podyktowany. Socha wprawdzie zagrał piłkę do Steinborsa, a ten złapał ją w ręce, ale obrońca gospodarzy zrobił to nieumyślnie, podczas wykonywania wślizgu.

Błąd arbitra wykorzystał Vassiljev, który – po dotknięciu futbolówki przez Cernycha – strzałem "pod ladę" pokonał golkipera Arki.

Choć oba zespoły miały jeszcze okazje do zmiany wyniku, to gole już nie padły. Zwycięstwo wyszarpane w Gdyni – które jest pierwszym ligowym triumfem odniesionym przez Jagę na północy Polski w XXI w. – oznacza, że piłkarze Michała Probierza wciąż znajdują się na czele Ekstraklasy.

W następny weekend (17.12) Jagiellończycy w ostatniej tegorocznej kolejce podejmą na własnym stadionie innego beniaminka – Wisłę Płock. Wygrana w tym meczu zapewni Żółto-Czerwonym spędzenie zimowej przerwy na pozycji lidera.

Arka Gdynia - Jagiellonia Białystok 2:3 (2:1)
Bramki: Łukasiewicz 25, Siemaszko 37 - Cernych 28, Guti 64, Vassiljev 76

Arka Gdynia: Pavels Steinbors - Tadeusz Socha, Krzysztof Sobieraj, Michał Marcjanik, Adam Marciniak, Marcus Vinicius da Silva, Antoni Łukasiewicz, Yannick Kakoko (79' Paweł Abbott), Paweł Wojowski (84' Adrian Błąd), Dominik Hofbauer, Rafał Siemaszko (64' Mateusz Szwoch)

Jagiellonia Białystok: Marian Kelemen - Rafał Grzyb, Ivan Runje, Gutieri Tomelin, Piotr Tomasik, Damian Szymański, Jacek Góralski (55' Przemysław Mystkowski), Dmytro Chomczenowskyj (46' Konstantin Vassiljev), Przemysław Frankowski, Karol Świderski (84' Patryk Klimala), Fiodor Cernych

Zapis relacji live:

II połowa:

90+5 - Koniec! Jagiellonia zwycięża w Gdyni 3:2 i ponownie rozsiada się na fotelu lidera. Brawo! Za chwilę podsumowanie spotkania.

90+4 - Arka miała doskonałą okazję do wyrównania. Niepilnowany na linii pola karnego znalazł się Hofbauer, jednak huknął bardzo niedokładnie.

90+2. - Ofiarnie piłkę wybija Kelemen, a po chwili Żółto-Czerwoni mają kontrę. Dwójkową akcję Klimala-Mystkowski zmarnował jednak ten drugi.

90+1. - Zagotowało się w polu karnym Jagiellończyków. Na szczęście nic z tego nie wynikło.

90. - Szymon Marciniak do drugiej połowy doliczył 4 minuty.

89. - Z 20. metra strzelał Socha, ale zrobił to zbyt lekko i niedokładnie.

87. - Uderzenie Abbotta - tuż zza pola karnego - broni Kelemen.

85. - Gospodarze atakują bardzo zaciekle. Przed Jagiellończykami trudne chwile.

84. - Ależ groźnie zaatakowała teraz Arka. Piłka przecięła pole karne, jednak nikt nie skierował jej do bramki. Arbitrzy dopatrzyli się dodatkowo w tej sytuacji pozycji spalonej.

83. - Żółta kartka dla piłkarza Jagiellonii. Ukarany Szymański.

82. - Ajajajaj! Cernych minimalnie spóźnił się do piłki. Była okazja na sytuację sam na sam ze Steinborsem.

80. - Wracając do bramki Vassiljeva. Wydaje się, że Szymon Marciniak, dyktując rzut wolny pośredni, popełnił błąd. Socha nie zagrywał celowo piłki do własnego bramkarza. Zrobił to, wykonując wślizg.

79. - Zmiana w ekipie gospodarzy. Schodzi Sambea, wchodzi Abbott.

77. - Nerwowo na ławce rezerwowych Arki Gdynia. Coraz więcej przerw w spotkaniu.

76. - GOOOOOOOOOOOOOOOL! Rzut wolny pośredni - po dotknięciu piłki przez Cernycha - na gola zamienił Vassiljev. Piękny strzał "pod ladę" i jest już 3:2 dla Jagi!

73. - Rzut wolny pośredni z 5. metra. Piłkę do własnego bramkarza zagrał wślizgiem Socha, a ten złapał ją w ręce.

73. - W środku pola piłkę stracił Vassiljev, jednak obyło się bez konsekwencji.

70. - Od momentu wyrównującej bramki to, co dzieje się na murawie, można określić jednym słowem - spokój.

67. - Ostatnie podanie przy golu Gutiego było już 9. asystą "Cesarza Estonii" w obecnym sezonie.

64. - GOOOOOOOOOOOOOL! Ze stałego fragmentu gry piłkę wrzucił Vassiljev, a w polu karnym gospodarzy najwyżej do futbolówki wyskoczył Guti i pewnym strzałem pokonał golkipera Arki. 2:2!

64. - Za strzelca gola - Siemaszkę - wchodzi Szwoch.

62. - Gra od kilku minut toczy się w środku pola. W międzyczasie Szymon Marciniak ostrzegł Krzysztofa Brede, że ten - jeśli nadal będzie miał do pracy sędziego pretensje - może podzielić losy Michała Probierza oraz Grzegorza Kurdziela i dołączyć do nich na trybunach.

57. - Kolejne dośrodkowanie Arki i znów do pozycji strzałowej doszedł jeden z zawodników gospodarzy. Źle to na razie wygląda.

55. - Kontuzjowanego Góralskiego zmienił Mystkowski. Jaga gra zatem bez swoich dwóch podstawowych defensywnych pomocników.

55. - Gol z rzutu wolnego wprawdzie nie padł, ale każda wrzutka gospodarzy wprowadza w szeregach Jagiellończyków sporo zamieszania.

54. - Fatalna strata Tomasika. Chwilę później do swojego zagrania dokłada faul. Arkowcy mają stały fragment gry na 23. metrze.

52. - Wojowski blisko kolejnego gola dla gospodarzy. Akcję sprokurował - swoją stratą w środku pola - Frankowski.

50. - Dośrodkowanie Grzyba ląduje na głowie jednego z obrońców Arki.

47. - Mocno rozpoczęli gospodarze. Doskonałą okazję na gola miał Siemaszko.

46. - Zaczynamy drugą odsłonę rywalizacji pomiędzy Arką Gdynia a Jagiellonią Białystok. Ważna informacja. W przerwie najsłabszego w szeregach Jagi Chomczenowskiego zmienił Konstantin Vassiljev.

I połowa:

45+1. - Koniec I połowy. Trzeba przyznać, że połowy słabej w wykonaniu białostockiego zespołu, gdyż dobrze gra Jagiellończyków wyglądała tylko przez pierwsze 10 minut. Wracamy za kwadrans. Liczymy, że po przerwie na murawę wejdzie Vassiljev, który rozkręci swoich kolegów.

45. - Wolej Świderskiego i piłka o centymetry minęła lewy słupek Arki Gdynia.

44. - Groźna akcja Arki, która mogła zakończyć się 3. bramką. Na szczęście Siemaszko trafił w Kelemena.

42. - Żółty kartonik dla Góralskiego. To jego 4. "żółtko" w tym sezonie, a więc nie będzie mógł wystąpić w następnej kolejce w meczu przeciwko swojemu dawnemu klubowi, czyli Wiśle Płock.

41. - Ostatni raz tak łatwo Żółto-Czerwoni tracili gole w pucharowym starciu przeciwko Pogoni Szczecin. Tamto spotkanie skończyło się porażką 1:4.

37. - GOL. Niestety Jagiellonia ponownie przegrywa. Socha nastrzelił Siemaszkę i jest 2:1 dla Arki.

35. - Doskonale Siemaszkę wyprzedził Runje i tym samym zastopował akcję gospodarzy.

32. - Dwa mocne ciosy zaserwowały sobie nawzajem oba zespoły, przez co teraz ewidentnie potrzebują wytchnienia. Chwilowo tempo spotkania spadło.

28. - GOOOOOOOOOOOOOL! Szybka odpowiedź Jagi! Tomasik dograł piłkę na krótki słupek do Cernycha, a ten głową pokonał Steinborsa. 1:1!

25 - GOL. Błąd popełnił Marian Kelemen wraz z Gutim. Brazylijczyk wybił piłkę przed rękami Słowaka, a ten - przez to, że minął się z piłką - dał doskonałą okazję dla gospodarzy do uderzenia na pustą bramkę. Wykorzystał to Łukasiewicz. Niestety 0:1.

24. - Rzut rożny dla Arki i kiks Świderskiego. Będzie kolejny korner.

22. - Uderzenie Marcusa da Silvy z 20. metra broni Kelemen.

20. - I znów Arka, i znów zabrakło dokładności. Tym razem błąd w przyjęciu piłki popełnił Hofbauer. Gdyby nie to, piłkarz Arki znalazłby się sam na sam z bramkarzem Jagi.

19. - Groźnie zrobiło się pod bramką Kelemena. Zamieszanie wprowadził rzut rożny wykonywany przez gości. Ostatecznie jednak obyło się nawet bez strzału.

18. - Słabo gra na razie Chomczenowski. Każde jego zagranie kończy się stratą.

15. - No i było groźnie. Dobrze futbolówkę dograł Marcus da Silva, a w piłkę nie trafił Tomasik. Na szczęście bez konsekwencji.

14. - Sambea faulowany przez Grzyba. Gospodarze będą mieli rzut wolny na wysokości pola karnego.

12. - Pierwsze minuty zdecydowanie ze wskazaniem na Jagę, za to teraz do żywych wraca Arka Gdynia.

10. - Pierwsza żółta kartka w tym meczu. Ukarany został piłkarz gospodarzy - Hofbauer.

9. - I kolejne niezłe rozegranie piłki przez Jagiellończyków, ale tym razem wrzutką nie popisał się Chomczenowski.

7. - Dobra akcja z udziałem Świderskiego i Frankowskiego, jednak ten drugi w ostatnim momencie dośrodkowuje zbyt niedokładnie.

5. - Przez 5 pierwszych minut Arka miała piłkę dosłownie kilka sekund.

2. - Pierwszy strzał Jagi. Z dystansu uderzał Świderski, jednak piłka o ponad metr minęła poprzeczkę bramki strzeżonej przez Pavelsa Steinborsa.

1. - Od środka boiska rozpoczęli gospodarze. Prosimy o powtórkę z Białegostoku sprzed kilku miesięcy i pewne zwycięstwo Żółto-Czerwonych!

Przed meczem:

17.58 - Piłkarze są już na murawie. Za chwilę zaczynamy!

17.50 - Do meczu pozostało tylko 10 minut. To już ostatnia możliwość na zaparzenie herbaty lub przygotowanie sobie kolacji. Od godz. 18.00 wszyscy razem śledzimy poczynania Jagiellończyków. Oby dzisiejsze spotkanie było jednym z dwóch udanych kroków do zrealizowania celu, jakim jest przezimowanie na pozycji lidera Ekstraklasy.

17.35 - Pora na kilka ciekawych statystyk:
- Jagiellonia nie przegrała żadnego z 6 ostatnich wyjazdowych spotkań (5 wygranych i 1 remis),
- Żółto-Czerwoni do tej pory pozwolili rywalom na stworzenie 44 okazji do zdobycia bramki. Jest to najlepszy wynik w lidze. Arka dała przeciwnikom szansę na 70 okazji do strzelenia gola. Gorzej pod tym względem prezentuje się tylko Górnik Łęczna,
- 3 ostatnie mecze Arki przyniosły sporo bramek. Padło ich aż 13.

17.25 - Dzisiejszy mecz poprowadzi Szymon Marciniak, czyli aktualnie najlepszy (a raczej najbardziej renomowany) arbiter w kraju. Sędzia ten prowadził już w obecnym sezonie dwa starcia Jagi. Jedno miało miejsce w 1. kolejce. Jagiellonia zremisowała wtedy w Warszawie z Legią 1:1, a Szymon Marciniak nie podyktował ewidentnej jedenastki dla białostockiego zespołu, za co zresztą po spotkaniu przeprosił.

17.15 - Na początek kilka ważnych informacji:
- Jagiellonia w przypadku zwycięstwa w dzisiejszym meczu ponownie wróci na fotel lidera,
- Żółto-Czerwonych poprowadzi w Gdyni Krzysztof Brede. Michał Probierz spotkanie obejrzy z trybun. Jest to kara, jaką nałożyła na szkoleniowca Jagi Komisja Ligi.
- Stadion Arki nie jest dla białostockiego zespołu zbyt szczęśliwy. Jagiellonia w XXI w. nie wygrała tu w starciach ligowych ani razu.

17.05 - A jednak Konstantin Vassiljev tylko na ławce rezerwowych. W pierwszym składzie jest za to Damian Szymański, który zastąpi pauzującego za kartki Tarasa Romanczuka.

Arka Gdynia: Pavels Steinbors – Tadeusz Socha, Michał Marcjanik, Krzysztof Sobieraj, Adam Marciniak – Antoni Łukasiewicz, Yannick Sambea, Marcus da Silva, Dominik Hofbauer, Paweł Wojowski – Rafał Siemaszko

Rezerwowi: Konrad Jałocha, Przemysław Stolc, Damian Zbozień, Adrian Błąd, Mateusz Szwoch, Rashid Yussuff, Paweł Abbott

Jagiellonia Białystok: Marian Kelemen – Rafał Grzyb, Ivan Runje, Gutieri Tomelin, Piotr Tomasik – Jacek Góralski, Damian Szymański, Przemysław Frankowski, Karol Świderski, Dmytro Chomczenowski – Fedor Cernych

Rezerwowi: Damian Węglarz, Patryk Klimala, Przemysław Mystkowski, Jonatan Straus, Dawid Szymonowicz, Konstantin Vassiljev, Marek Wasiluk

17.00 - Witamy serdecznie na przedostatniej w tym roku relacji live ze spotkania Jagiellonii Białystok. Dziś piłkarze ze stolicy Podlasia zmierzą się w Gdyni z Arką, czyli 9. zespołem Lotto Ekstraklasy. Bądźcie z nami. Za chwilę wyjściowe jedenastki.