Jak dostarczane są paczki z żywnością m.in. osobom w kwarantannie?

2020.03.27 08:03
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej określa formy pomocy dla osób objętych kwarantanną. Osoba, która jej potrzebuje, powinna zadzwonić do ośrodka pomocy społecznej. Może liczyć na paczkę z żywnością, ciepły posiłek i usługi opiekuńcze.
Jak dostarczane są paczki z żywnością m.in. osobom w kwarantannie?
Fot: pixabay.com
Wsparcie dla osób objętych kwarantanną

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej opublikowało komunikat, w którym określa formy pomocy dla osób objętych kwarantanną. Jeżeli osoba objęta kwarantanną, szczególnie starsza, samotna lub niepełnosprawna, nie jest w stanie sama zapewnić sobie posiłku, powinna zadzwonić do ośrodka pomocy społecznej w miejscowości, w której mieszka.

Ośrodki pomocy społecznej szczególną uwagę przywiązują do sytuacji osób się na starszych, samotnych i niepełnosprawnych.

Policjant pomoże

Funkcjonariusze policji, którzy sprawdzają obecność osób objętych kwarantanną też szczególną uwagę zwracają na osoby samotne, starsze czy niepełnosprawne. Jeżeli uznają, że dana osoba wymaga wsparcia, to natychmiast taką informację przekazują do ośrodka pomocy społecznej.

Pracownik socjalny ośrodka pomocy społecznej skontaktuje się z taką osobą telefonicznie i ustali termin wizyty.

Masz trudną sytuację finansową? Zadzwoń do MOPR

Zastępca Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Białymstoku, Kazimierz Kuczek wyjaśnił, że forma, rodzaj i rozmiar przyznawanych przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Białymstoku świadczeń z pomocy społecznej zależny od indywidualnej sytuacji osoby lub rodziny będącej w trudnej sytuacji życiowej.

Sytuacja ta ustalana jest na podstawie wywiadu środowiskowego przeprowadzanego przez pracownika socjalnego.

Prawo do świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej przysługuje osobom i rodzinom, których dochód (netto) nie przekracza kryterium dochodowego wynoszącego:
- dla osoby samotnie gospodarującej - 701 zł,
- na osobę w rodzinie  - 528 zł.

Do pomocy w formie posiłku lub zasiłku celowego na żywność stosuje się podwyższone kryterium dochodowe - 150% ww. kwot.

W szczególnie uzasadnionych przypadkach osobie albo rodzinie o dochodach przekraczających kryterium dochodowe może być przyznany specjalny zasiłek celowy.

Wnioski o ustalenie prawa do świadczeń można składać do MOPR drogą elektroniczną lub telefonicznie.

Żywność i ciepły posiłek dostarczą do domu

Nie rzadko osoby starsze, niepełnosprawne, a nawet zdrowe, ale znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej, nie są w stanie same zapewnić sobie gorącego posiłku lub produktów żywnościowych. W takiej sytuacji pomocy udziela gmina.

Posiłki i produkty żywnościowe są dostarczane przez osoby wyznaczone w danej gminie, we współpracy z wolontariuszami organizacji pozarządowych a także z miejscowymi jednostkami: Ochotniczej Straży Pożarnej, straży miejskiej, policją, Wojskiem Obrony Terytorialnej.

W paczce znajdują się podstawowe produkty żywnościowe t.j. makaron, ryż, kasza, mleko, herbatniki, ser, puszki: fasola, groszek z marchewką, buraczki, koncentrat pomidorowy, powidła śliwkowe, filet w oleju, szynka drobiowa, pasztet wieprzowy, cukier, olej, sok jabłkowy, mleko, olej, ser żółty, masło, jabłka, banany, ziemniaki, włoszczyznę, mięso.

Osoby po leczeniu szpitalnym wymagającym choćby czasowego wsparcia w postaci usług opiekuńczych czy specjalistycznych usług opiekuńczych powinny mieć usługi przyznane w trybie pilnym.

Mieszkasz w Choroszczy? Skorzystaj z pomocy

Od początku 2020 roku

Np. Gmina Choroszcz w tym roku nieodpłatnej pomocy żywnościowej najbardziej potrzebującym mieszkańcom udziela we współpracy z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Choroszczy, Stowarzyszeniem Chcę Żyć, a także Bankiem Żywności z Suwałk.

Trzecia transza pomocy trafiła do potrzebujących w miniony wtorek (24.03). Pracownicy ośrodka zachowali wszelkie środki ostrożności przy dostarczeniu żywności do osób potrzebujących.

Pomagajmy nie tylko sobie

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej apeluje o zwracanie uwagi na potrzeby grup znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji.

Każda osoba, która ma informację o tym, że osoby poddane kwarantannie potrzebują pomocy, powinna o tym fakcie poinformować ośrodek pomocy społecznej.

Angelika Dorf
24@bialystokonline.pl

1220 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39