Koncert oratoryjny w Operze i Filharmonii Podlaskiej

dodane dnia: 2013-01-04 przez: cmg02
Impreza Patronat BiałystokOnline.pl
Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2013-01-18
Zapraszamy na Koncert oratoryjny w Operze i Filharmonii Podlaskiej.

Program:
G. Mahler – II Symfonia c-moll „Zmartwychwstanie“

Wystąpią:
Chór i Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej
Jakub Chrenowicz – dyrygent
Violetta Bielecka – przygotowanie chóru

II Symfonia Gustava Mahlera bywa nazywana Symfonią Zmartwychwstania od końcowego chóru według chorału Friedricha Klopstocka. O tym, dlaczego kompozytor wykorzystał akurat ten fragment dzieła Gustav Mahler tłumaczył w jednym z listów: „Gdy planuję wielki obraz muzyczny, zawsze dochodzę do punktu gdy muszę sięgnąć do słowa, jako nosiciela mojej muzycznej idei (…). Dla ostatniej części mojej symfonii przeszukałem po prostu cała literaturę światową – do Biblii włącznie, aby znaleźć wyzwalające słowo (…)”.
Poezja Klopstocka pozwoliła na nadanie ostatecznego kształtu ideowego II Symfonii, które można określić jako życie – śmierć – zmartwychwstanie. Muzyka Mahlera w autonomiczny sposób podąża za jej filozoficzno-metafizyczną myślą przewodnią.

Jakub Chrenowicz, I dyrygent Opery i Filharmonii Podlaskiej, który w najbliższy piątek poprowadzi orkiestrę zwraca też uwagę na polski watek II Symfonii c-moll. Badania (zwłaszcza anglosaskich muzykologów) wskazują, że Mahler pisząc II symfonię mógł się sugerować „Dziadami” Adama Mickiewicza, zwłaszcza ich ostatnią, IV częścią, którą czytał w niemieckim przekładzie. Zresztą pierwotnie cała pierwsza część symfonii była zaplanowana i napisana jako poemat symfoniczny „Dziady”. Można tam znaleźć: godzinę miłości, godzinę rozpaczy i godzinę przestrogi – tak jak w mickiewiczowskich „Dziadach”, uważny odbiorca odnajdzie też w tej pierwszej części II symfonii Mahlera śpiewy miłosne Gustawa.
Obecnie Gustav Mahler to jeden z najbardziej znanych kompozytorów. Jednak sobie współczesnym (przełom XIX i XX wieku) Gustaw Mahler znany był przede wszystkim z działalności dyrygenckiej.

Ceny biletów:
bilet normalny: 40 zł
bilet ulgowy: 32 zł
bilet studencki: 20 zł
bilet szkolny: 15 zł
wejściówka normalna: 20 zł
wejściówka ulgowa: 15 zł

Godz. 19.00
Duża scena, Odeska 1
Koncert Abonamentowy

1022 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39