Koncert z cyklu "Scena Mistrzów": Wieczór z muzyką Antoniego Wincentego Rutkowskiego

dodane dnia: 2024-04-16 przez: Dali01
Koncert z cyklu "Scena Mistrzów": Wieczór z muzyką Antoniego Wincentego Rutkowskiego
Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2024-04-23
Organizatorzy zapraszają na Koncert z cyklu "Scena Mistrzów": Wieczór z muzyką Antoniego Wincentego Rutkowskiego.

Katarzyna Makal-Żmuda - fortepian
Włodzimierz Promiński - skrzypce
Jakub Grabe-Zaremba - altówka
Joanna Dudzik - wiolonczela

Antoni Wincenty Rutkowski (1859-1886) był wybitnym polskim kompozytorem, pianistą i pedagogiem. W podróż po twórczości tego niezwykłego artysty zabiorą nas znakomici muzycy z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. W programie: Nokturn op.4 na skrzypce i fortepian, Sonata op.5 na fortepian i skrzypce oraz Kwartet fortepianowy Es - dur.

W programie:
A.W. Rutkowski
Nokturn op.4 na skrzypce i fortepian
Sonata op.5 na fortepian i skrzypce
Trio fortepianowe Es dur

KATARZYNA MAKAL-ŻMUDA - Pianistka, kameralistka, pedagog, autorka publikacji naukowych z dziedziny pianistyki i kameralistyki fortepianowej, doktor habilitowany sztuki muzycznej, profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina Filii w Białymstoku. Kształciła się pod kierunkiem Jerzego Godziszewskiego, Marka Drewnowskiego, Joanny Domańskiej, a w dziedzinie kameralistyki Krystyny Słobodnik, Marii Gozdeckiej i Reginy Michalak. Laureatka IV Międzynarodowego Festiwalu Pianistycznego im. Józefa Hoffmana. Jako pianista akompaniator otrzymała nagrodę w I Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Antano Kucingio w Wilnie oraz kilkanaście wyróżnień w konkursach muzycznych w kraju. Na jej dorobek artystyczny składają się liczne koncerty kameralne, solowe oraz z towarzyszeniem orkiestr. Występowała min. na scenie Filharmonii Podlaskiej, Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego oraz we Włoszech, Szwajcarii, Niemczech, na Litwie i Białorusi. Dla TVP2 zarejestrowała utwory fortepianowe Józefa Kofflera do programu poświęconego pamięci kompozytora. Nagrywała dla firm fonograficznych m.in. z Włodzimierzem Promińskim - Polskie sonaty skrzypcowe Żeleński, Noskowski (Polskie Nagrania) nominacja do nagrody Fryderyk 2012 oraz Maksymiuk, Popielski - works for piano and piano duo z Olgą Anikiej (AP0404). Opracowała merytorycznie serię wydawniczą dzieł Zbigniewa Popielskiego (Chopin University Press) oraz objęła redakcją trzy zbiory utworów fortepianowych Antoniego Wincentego Rutkowskiego (Eufonium). W latach 2008 2023 pełniła funkcję prezesa Mazurskiego Stowarzyszenia Muzycznego Camerata, kierownika organizacyjnego Międzynarodowego Konkursu Duetów Fortepianowych w Ełku oraz warsztatów Od partytury do interpretacji. Jako pedagog wykształciła ponad trzydziestu laureatów konkursów pianistycznych. W latach 2020 - 2022 była prodziekanem Filii UMFC, a obecnie pełni funkcję dziekana oraz kierownika Pracowni Fortepianu, Klawesynu i Organów w Katedrze Pedagogiki Instrumentalnej. W Filii UMFC organizuje cykl koncertowy Środowe poranki muzyczne. Jest członkiem Towarzystwa im. Fryderyka Chopina i Towarzystwa Przyjaciół Uniwersytetu Muzycznego w Białymstoku. Za działalność artystyczną, pedagogiczną i organizacyjną otrzymała nagrody Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej, Medal Rektora za zasługi dla UMFC, odznakę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Zasłużony dla Kultury Polskiej.

WŁODZIMIERZ PROMIŃSKI - Skrzypek, kameralista, solista, pedagog. Założyciel i prymariusz KWARTETU CAMERATA. Laureat międzynarodowych konkursów muzycznych w Tokio (1989), w Monachium (1990) oraz w Paryżu (1990 - I nagroda). Koncertował w Europie, Azji, Ameryce Północnej i Japonii. Nagrał ponad 30 płyt CD dla wytwórni: DUX, Koch International, Ricercar, Thorofon, Muza Polskie Nagrania. Były one wielokrotnie wyróżniane i nagradzane Diapason d'Or (magazyn Diapason nr 410 1994 r), Sforzando (miesięcznik Crescendo nr 14 1995 r.), Pizzicato Supersonic Award w Luksemburgu (2009), Płyta Roku 1995 miesięcznika "Studio, Fryderyk 1998". Profesor i kierownik Katedry Pedagogiki Instrumentalnej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina Filii w Białymstoku. Prowadzi kursy mistrzowskie w Gorlicach w Opolu. Jest prezesem Polskiego Towarzystwa Muzyki Kameralnej.

JAKUB GRABE-ZAREMBA - Altowiolista, jest absolwentem wyższych uczelni muzycznych w Gdańsku (uzyskał dyplom z wyróżnieniem), Tromsø/Norwegia oraz Hanowerze/Niemcy. Do jego mistrzów należą profesorowie Hatto Beyerle, Morten Carlsen i Hartmut Rohde. W roku 1999 Krystian Zimerman powierzył mu funkcję koncertmistrza grupy altówek założonej przez siebie Polish Festival Orchestra, z którą dla uczczenia 150. rocznicy śmierci Fryderyka Chopina odbył tournée po najważniejszych salach koncertowych Europy i USA oraz dokonał nagrania koncertów fortepianowych dla Deutsche Grammophon. Kolejnym etapem zdobywania doświadczenia zawodowego był udział w renomowanych festiwalach: w roku 2001 Pacific Music Festival w Japonii oraz w latach 2002-2003 UBS Verbier Festival w Szwajcarii jak również współpraca z wieloma orkiestrami w kraju i za granicą, m.in.: Tromsø Sinfoniorkester/Norwegia, Orquesta de Euskadi w San Sebastian/Hiszpania, Bilbao Orkestra Sinfonikoa/Hiszpania, Radio-Sinfonieorchester des SWR w Stuttgarcie oraz jako Guest Associate Player w Orchestra Ensemble Kanazawa w Japonii. Od 2008 roku pełni funkcję koncertmistrza grupy altówek Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, jest również wykładowcą Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina na Wydziale Pedagogiczno-Instrumentalnym w Białymstoku a w latach 2010 - 2012 także Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Wielką pasją Jakuba Grabe-Zaremby pozostaje kameralistyka - w 2000 roku wspólnie z kwartetem im. Witolda Lutosławskiego zdobył Grand Prix IV Międzynarodowego Konkursu Współczesnej Muzyki Kameralnej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie.

JOANNA DUDZIK - urodziła się 24 maja 1983 roku w Białymstoku. Jest absolwentką białostockich szkół muzycznych. W 1996 roku ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia w klasie wiolonczeli mgr Grażyny Gedroyć oraz w klasie fortepianu mgr Anny Sokołowskiej. W roku 2002 ukończyła z wyróżnieniem Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną II stopnia w klasie wiolonczeli prof. Andrzeja Zielińskiego. Studia w zakresie gry na wiolonczeli odbyła w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Andrzeja Zielińskiego i ad. Piotra Hausenplasa. W 2007 roku otrzymała dyplom z wynikiem celującym tej uczelni. Od września 2007 roku jest członkiem Orkiestry Opery i Filharmonii Podlaskiej, a od stycznia 2012 roku zajmuje stanowisko muzyka wiolonczelisty - I głos w tym zespole. W latach 2009-2011 współpracowała z Filharmonią Kameralną im. Witolda Lutosławskiego w Łomży. Od 2008 roku pełniła funkcję asystenta w klasie wiolonczeli na Wydziale Instrumentalno-Pedagogicznym w Białymstoku Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Koncertuje jako solistka i kameralistka w kraju i za granicą.

Wstęp: 15 zł
Start o godz. 18:00.
Miejsce imprezy

1073 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39