Kultura na długi weekend. Gdzie warto się wybrać? [WIDEO]

2017.01.06 07:58
Festiwal muzyczny, koncerty z najpiękniejszymi kolędami i pastorałkami, a w kinie nowa komedia romantyczna. Nie macie jeszcze planów na długi weekend? Zajrzyjcie do naszego informatora.
Kultura na długi weekend. Gdzie warto się wybrać? [WIDEO]
Fot: Maciej Safaryn
W weekend nie brakuje koncertów

Zmiana Klimatu: festiwal Latający Łysy Pingwin

Voo Voo, Ilo&Friends, Kwartyrnik, Limobski, Mery Spolsky i Jakubik&Deriglasoff – to tylko wybrani artyści, którzy wystąpią podczas festiwalu Latający Łysy Pingwin. Potrwa on do niedzieli w Zmianie Klimatu.

Program: Festiwal Latający Łysy Pingwin 3

Opera: transmisja "Nabucco" z Nowego Jorku

Niektórzy twierdzą, że choćby tylko dla jednego utworu "Va, pensiero" z opery "Nabucco" Giuseppe Verdiego nie można przepuścić żadnego dostępnego przedstawienia. W sobotę transmisja z cyklu "The Met: Live in HD" w sali kameralnej Opery i Filharmonii Podlaskiej.

Sprawdź: "Nabucco" z MET w OiFP

Najpiękniejsze kolędy i pastorałki

Schole Winnica i Boże Echo oraz Chór Parafii św. A. Boboli wystąpią podczas wydarzenia pod nazwą "Kolędowanie". W programie znajdą się najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki. W trakcie koncertów można będzie wspomóc ośrodek dla dzieci w Zambii, składając dobrowolną ofiarę do puszek.

Sprawdź: Kolędowanie w Centrum Wystawienniczo Konferencyjnym Archidiecezji Białostockiej

To będzie szósty wieczór wspólnego śpiewania kolęd i pastorałek z wątkiem literackim w tle. Między słowem a melodią - o kolędach i pastorałkach doby I oraz II wojny światowej opowie krytyk literacki i przyjaciel Galerii im. Sleńdzińskich - Waldemar Smaszcz. Muzyczną stronę wieczoru zapewni Szymon Borys.

Sprawdź: Wspólne kolędowanie u Sleńdzińskich

W kinie: premiera komedii "Po prostu przyjaźń"

"Po prostu przyjaźń" to wielowątkowa, wzruszająca komedia o grupie przyjaciół, których relacje - w obliczu życiowych przeciwności - zostają wystawione na próbę. W nowej produkcji autorów "Listów do M." występuje całe grono polskich gwiazd, m.in. Magdalena Różczka, Agnieszka Więdłocha, Bartłomiej Topa, Maciej Zakościelny czy Sonia Bohosiewicz.



Repertuar kin

Podlaska Akademia Kultury: "Jak być kochaną"

Kiedy film "Jak być kochaną" wchodził na ekrany, widzowie i krytycy spodziewali się kolejnego utworu o okupacji. Wprawdzie akcja filmu dzieje się głównie podczas okupacji, ale niemal zupełnie nie dotyczy zbrojnych akcji podziemia i hitlerowskiego terroru. Pokaz w niedzielę w kinie Forum. Nawiązuje on do 50. rocznicy śmierci Zbyszka Cybulskiego.

Sprawdź: Podlaska Akademia Kultury - "Jak być kochaną"

Dla dzieci: poranki filmowe

W niedzielę kolejna odsłona poranków filmowych dla dzieci w kinach Helios. Oprócz pokazów filmów, na małych uczestników czeka wiele atrakcji - konkursów i zabaw z animatorem.

Sprawdź: Przygody Słoniczki Elli - Filmowy Poranek w Helios Alfa, Przygody Słoniczki Elli - Filmowy Poranek w Helios Biała, Przygody Słoniczki Elli - Filmowy Poranek w Helios Jurowiecka

Na teatralnym afiszu

Teatr Dramatyczny "Zapiski oficera Armii Czerwonej" to błyskotliwe studium mentalności "człowieka radzieckiego". Od ponad 20 lat na scenie Teatru Dramatycznego w Białymstoku można je usłyszeć i oglądać w brawurowej interpretacji Krzysztofa Ławniczaka. Druga propozycja ma charakter komediowy. "Seks nocy letniej" jest komedią o miłości, namiętności i metafizyce. Inspirowana zarówno szekspirowskim "Snem nocy letniej", jak i bergmanowskim "Uśmiechem nocy".



BTL "Królowa Śniegu" to magiczna baśń w klasycznej odsłonie. Baśniowa scenografia, przepiękne lalki - jawajki - i nastrojowa muzyka przeniosą widzów w świat niezwykłej zimowej opowieści. Gościnnie na scenie BTL-u można będzie obejrzeć spektakl "Miriam" z Katarzyną Siergiej i Ryszardem Dolińskim. Rzecz dzieje się w domu tytułowej bohaterki leżącym na granicy działań rewolucyjnych. Kobieta i jej dom, który mimo wszystko ma być wolny od zła przychodzącego z zewnątrz, stanowi oś fabuły tej opowieści.

Repertuar teatrów

Za miastem: nowa wystawa w Tykocinie

"Zagłada dworów w województwie białostockim po roku 1939" - taki tytuł nosi wystawa, która w niedzielę zostanie otwarta w Domu Talmudycznym w Tykocinie. Ekspozycja wprowadza widza w sytuację historyczną województwa białostockiego po 1939 r. Wtedy ludność Białostocczyzny, wraz z przedstawicielami warstwy ziemiańskiej i mieszkańcami dworów, przeżywała kolejne fale wojennej, sowieckiej i niemieckiej, okupacji.

Sprawdź: "Zagłada dworów w województwie białostockim po roku 1939" - Tykocin

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1243 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39