Kuratorium, policja, straż, ITD, sanepid, SOK kontrolują ferie w Podlaskiem [ZDJĘCIA]

2024.01.23 10:28
W poniedziałek 197 127 uczniów z województwa podlaskiego oficjalnie rozpoczęło ferie zimowe, czyli zasłużony odpoczynek od szkoły i nauki. Niektórzy zostaną w domu, inni wyjadą na obozy, wezmą udział w półkoloniach czy też pojadą całą rodziną na narty lub w inne ciekawe miejsce. Radość z wolnego nie może jednak przysłaniać ważnej kwestii - bezpieczeństwa. Dlatego też wszystkie służby oraz instytucje podjęły działania w ramach akcji "Bezpieczne ferie".
Kuratorium, policja, straż, ITD, sanepid, SOK kontrolują ferie w Podlaskiem [ZDJĘCIA]
Fot: unsplash.com

WZMOŻONE KONTROLE SŁUŻB

Półkolonie pod lupą kuratorium

Przykładowo kontrole miejsc, gdzie organizowany jest wypoczynek feryjny, przeprowadza Podlaskie Kuratorium Oświaty, nierzadko wspólnie z Sanepidem. Do piątku zgłosiło się 250 instytucji, z czego 230 zostało już zweryfikowanych i trafiło do zbiorczej bazy Ministerstwa Edukacji Narodowej. Na terenie województwa półkolonie są organizowane w 179 miejscach.

- Apeluję do rodziców, aby sprawdzali, czy podmiot, który ma się zająć ich dziećmi, został zarejestrowany – mówił Andrzej Korolczuk, przedstawiciel Podlaskiego Kuratorium Oświaty. – To gwarancja bezpieczeństwa.

Policjanci przestrzegają przed zamarzniętymi zbiornikami wodnymi

Podinspektor Tomasz Krupa, rzecznik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Białymstoku, deklaruje, że poza kontrolami w ośrodkach, służby zadbają o dzieci, które pozostaną w domach:
- Będziemy sprawdzać, jak spędzają czas wolny. Mam tu na myśli choćby kontrole zamarzniętych zbiorników wodnych. Ponadto w ostatnich latach coraz częściej pojawiają się przypadki, kiedy dzieci na sankach ciągnięte są za samochodem. Chciałbym zaznaczyć, że kierowca w tej sytuacji popełnia wykroczenie. Co jeszcze istotniejsze, w przeszłości często dochodziło do bardzo niebezpiecznych wywrotek, po których dzieci trafiały do szpitali.

Bezpieczne ferie


Kontrola autokarów obowiązkowa

Policja przygotowała też szczegółowe informacje dotyczące zgłaszania autokarów kolonijnych: tutaj. Wzmożone prace, polegające na sprawdzeniu stanu technicznego pojazdów, a także czasu pracy i oczywiście trzeźwości kierowcy przeprowadza również Inspekcja Transportu Drogowego.

– Prosimy rodziców, aby wyjazdy takie zgłaszali do nas bądź do policji z co najmniej dwudniowym wyprzedzeniem – zaapelował Tomasz Wyszkowski, Podlaski Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego. – To daje gwarancje, że skontrolowany zostanie każdy pojazd.

Bezpieczne ferie


Straż i WSSE edukują - z dużym sukcesem

Każdy organizator ferii zimowych zobowiązany jest do kontroli przeciwpożarowej.

- Straż organizuje też corocznie feryjne zajęcia edukacyjne w naszych placówkach. Zachęcam wszystkich organizatorów do kontaktu z nami; w zeszłym roku w naszych zajęciach wzięło udział niemal 16 tysięcy dzieci - cieszy się st. bryg. Grzegorz Lisowski, p.o. podlaskiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej.

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna sprawdza stan sanitarno-techniczny obiektów, żywność serwowaną uczestnikom ferii, a poza tym – podobnie jak strażacy – prowadzi zajęcia profilaktyczne.

- W ramach zajęć Zimowej Szkoły Bezpieczeństwa opowiadać będziemy o zdrowym żywieniu, a także profilaktyce chorób zakaźnych – mówi Edyta Romanowska-Konopko z Sanepidu.

ZASADY BEZPIECZEŃSTWA W TRAKCIE PODRÓŻY SAMOCHODEM

Kierowco! Bądź gotowy na zimowe warunki

Jadąc w dłuższą trasę, weź pod uwagę niesprzyjające warunki atmosferyczne, które mogą wydłużyć czas podróży. Pogoda może być zmienna – opady śniegu, deszczu ze śniegiem, ujemne temperatury. Jedź z głową, pamiętając, że droga hamowania na mokrej nawierzchni wydłuża się, łatwo można też stracić przyczepność. Dostosuj prędkość do panujących warunków atmosferycznych i natężenia ruchu. Pamiętaj przy tym o zachowaniu odpowiedniej odległości przed poprzedzającym pojazdem.

Chcesz przejechać? Przepuść!

Zadaniem kierowców obsługujących sprzęt do zimowego utrzymania dróg jest zapewnienie przejezdności. Sprzęty są szerokie, niektóre zajmują cały pas drogi, poruszają się wolno, z prędkością około 40-50 km/h. Za sobą pozostawiają jednak odśnieżoną drogę – bezpieczniejszą i gwarantującą płynniejszy ruch.

Mimo że służby drogowe posługują się żółtymi światłami sygnalizacyjnymi (a nie jak policja czy pogotowie ratunkowe niebieskimi), pełnią funkcję zbliżoną do tej przypisanej służbom porządkowym i ratowniczym. Należy więc je przepuszczać.

Bezpieczne ferie


Odśnież auto, a świateł używaj zgodnie z przepisami

Niestety, nie wszyscy kierowcy stosują się do tych zasad. Wciąż zdarzają się tacy, którym do jazdy wystarczy odskrobanie ze szronu i lodu niewielkiej części przedniej szyby. Nie ściągają śnieżnej czapy z pojazdu, bo wychodzą z założenia, że przecież zwieje ją pęd powietrza. Taka sytuacja to zagrożenie dla innych uczestników ruchu i brak odpowiedzialności, który może skutkować mandatem.

Ponadto jazda na światłach dziennych w trakcie opadów sprawia, że jadący za tobą zbyt późno dostrzegą twój pojazd. Dotyczy to również samochodów z automatycznym włącznikiem świateł mijania, który nie zawsze rozpozna warunki pogodowe i w efekcie tylne światła będą wyłączone. Z kolei nadużywanie świateł przeciwmgłowych po zmroku przy mokrej nawierzchni drogi przyczyni się głównie do oślepiania innych użytkowników drogi.

Bezpieczne ferie


Zachowaj rozsądek

Przed wyjazdem sprawdź trasę i ewentualne utrudnienia na drodze. Zwróć szczególną uwagę na stan techniczny pojazdu i jego wyposażenie. Apteczka, gaśnica czy trójkąt ostrzegawczy - oby nie były potrzebne, ale niech na wyposażeniu będą.

Zadbaj również o ułożenie walizek oraz toreb w bagażniku i w schowkach pojazdu. Przy zderzeniu z prędkością około 50 km/h już 1,5-litrowa butelka wody waży aż 60 kg, a telefon komórkowy nawet 10 kg!  

Wypadki niestety się zdarzają. Jeżeli mijasz miejsce wypadku, gdzie nie ma służb, zatrzymaj pojazd w bezpiecznym miejscu tak, aby nie stwarzał zagrożenia dla innych uczestników ruchu. Wezwij pomoc (numer alarmowy 112), poinformuj odpowiednie służby i przystąp do udzielania pomocy poszkodowanym.

Jeżeli przejeżdżasz obok wypadku, gdzie służby rozpoczęły już akcję ratowniczą, skup się na prowadzeniu pojazdu, nie przyglądaj się i nie powoduj utrudnień na swoim pasie ruchu.

Jeżeli wskutek zdarzenia powstanie korek, pamiętaj o utworzeniu korytarza życia dla służb jadących z pomocą. Tworząc korytarz życia, sami pomagamy nie tylko służbom, ale przede wszystkim poszkodowanym w zdarzeniu. 

Całodobowa Informacja Drogowa 19 111

Kierowcy mogą korzystać z serwisu GDDKiA (drogi.gddkia.gov.pl), w którym znajdą między innymi komunikaty o tym, jakich utrudnień mogą się spodziewać na trasie oraz jakie są warunki pogodowe.  

Szczegółowe informacje o warunkach panujących na drogach krajowych podawane są również pod całodobowym numerem Informacji Drogowej GDDKIA 19 111. Numer obsługiwany jest przez funkcjonujące w GDDKiA Punkty Informacji Drogowej (PID), które zbierają dane o stanie dróg i przekazują je użytkownikom dróg oraz środkom masowego przekazu. Informacje docierają do nas również od samych kierowców.

Bezpieczne ferie


ZASADY BEZPIECZEŃSTWA NA PRZEJAZDACH

Podczas ferii zimowych ponad 3 tysiące funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei będzie prowadzić wzmożone działania prewencyjne. Dodatkowe patrole SOK z psami służbowymi oraz specjalistyczny sprzęt: mobilne centra monitoringu (MCM), lornetki termowizyjne, noktowizory i fotopułapki, zostaną wykorzystane na obszarze kolejowym. Bezpieczeństwo będzie szczególnie nadzorowane w pociągach, na dworcach, stacjach, przystankach oraz szlakach kolejowych i przejazdach kolejowo-drogowych. Patrole SOK będą obecne na terenach kolejowych, które mogą być wykorzystywane przez młodzież do zabawy. Pojawią się także funkcjonariusze grup operacyjno-interwencyjnych, którzy będą pełnić służbę po cywilnemu.

6 zasad bezpieczeństwa na przejazdach dla kierowców:

1. Znak STOP oznacza konieczność zatrzymania się przed przejazdem.
2. Czerwone światło to zakaz wjazdu na przejazd, a pulsująca sygnalizacja oznacza, że za chwilę na przejeździe będzie pociąg.
3. Na przejazd możesz wjechać tylko wtedy, gdy zapewniony jest zjazd z przejazdu.
4. Zbliżając się do przejazdu zachowaj szczególną ostrożność i sprawdź, czy nie nadjeżdża pociąg.
5. Jeśli auto utknęło między zamkniętymi szlabanami – wyłam rogatkę.
6. W przypadku zagrożenia skorzystaj z żółtej naklejki PLK (są na niej umieszczone trzy numery: identyfikacyjny przejazdu, alarmowy 112 oraz awaryjny do zespołów technicznych. W przypadku niebezpiecznego zdarzenia należy jak najszybciej zadzwonić pod numer 112 i podać numer identyfikacyjny przejazdu).

W 2023 roku doszło do 177 wypadków, w których zginęło 40 osób, a 21 zostało ciężko rannych.

Bezpieczne ferie


Akcja "Bezpieczny Przejazd" w 2023 roku w liczbach:

- 1 841 prelekcji edukacyjnych,
- ponad 70 tysięcy wyedukowanych dzieci,
- 11 warsztatów dla instruktorów ośrodków szkolenia kierowców,
- 1 warsztat dla egzaminatorów WORD,
- 1 513 akcji informacyjno-promocyjnych na przejazdach,
- do 73 108 osób dotarła akcja informacyjno-promocyjna na przejazdach,
- prawie 375 tysięcy rozdystrybuowanych materiałów informacyjno-edukacyjnych,
- 191 imprez plenerowych.

Całą dobę czynny jest numer alarmowy SOK - 22 474 00 00.

Ewa Reducha-Wiśniewolska
ewa.reducha@bialystokonline.pl

1157 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39